Obsah Divadelních novin 9/2018
Kritika /
Mystik nadšílenství zoperněn
Odvážný pokus Ivana Achera dostat na divadlo poslední prózu samorostlého českého filosofa, prozaika, básníka a dramatika Ladislava Klímy, Utrpení knížete Sternenhocha (1928), operou spíše není, než je.
Kritika /
Temně básnivé struny lásky
Dvě dramaturgické tváře Klicperova divadla představily dvě inscenace, které měly premiéry v březnu. Nejprve to byla poetická Schimmelpfennigova Černá voda v komorním Studiu Beseda a poté pompézní klasika – Dostojevského Bratři Karamazovi na hlavní scéně. A také se na královéhradeckých scénách představili dva mladí talentovaní herci: Anna...
Kritika /
Máme se řídit principy?
Od podzimu se v Městských divadlech pražských a v Národním divadle v Brně dohromady odehrálo sedmadvacet repríz německého dramatu Teror.
Kritika /
Dorianův kult krásného těla
Dalším pokusem horácké dramaturgie, jak scénu pozdvihnout z provinční šedi, je inscenace Wildeova Obrazu Doriana Graye v dramatizaci a režii Pavla Šimáka. Po nepříliš zdařilém nastudování ve Švandově divadle je to v krátké době druhý pokus uchopit zdánlivě snadnou látku a téma.
Kritika /
Místy pěkná hudba
Uvést Nevěstu messinskou Zdeňka Fibicha je prostě dramaturgický čin! Hrála se naposledy v Ostravě před sedmatřiceti lety! Vzešla z polemik o Smetanu a Wagnera v české hudbě, v nichž naši předkové na sklonku 19. století neprokázali potřebný nadhled, alespoň víme, po kom jsme to zdědili.
Kritika /
Hold otcům zakladatelům
Sté desáté výročí založení Divadla na Vinohradech si kromě tradičních akcí připomněl současný soubor i na jevišti. Autor a dramaturg Jan Vedral měl šťastnou ruku, když se obrátil k pentalogii Vladimíra Neffa Sňatky z rozumu a vrátil na scénu ty, kdo se zasloužili nejen o divadlo, ale o celý rozkvět Vinohrad a Žižkova.
Kritika /
Penisovou propastí na dno
Šimko metodu zaměřenou na práci s orální historií, dokumentem a autentickými výpověďmi neopustil ani v nejnovější inscenaci, jež nese provokativní název 50 odstínů (České porno).
Kontext /
Vážený pane Formane, co víc bychom od vás mohli chtít…
Miloš Forman v dětství i v mládí poznal, co znamená represivní totalitní režim, ať již fašistický, či komunistický. To nemohlo nepoznamenat jeho vnímání a později i umělecké ztvárňování světa.
Burza /
Fantomas a manipulace loutkou
Reportáž z festivalu českého divadla ve Francii
Burza /
Divadelní fotografie (III) Sběratelství
Počátek fenoménu sběratelství fotografií je možné datovat do doby samotného vynálezu média fotografie. První fotografické sbírky vznikaly především na šlechtických dvorech a řada evropských panovníků patřila mezi jejich velké propagátory. Trend sbírání fotografií postupně následovala aristokracie, buržoazie i společenská vrstva spjatá...
Burza /
Burza mladých pěveckých talentů
Jednota hudebního divadla informuje
Burza /
Catherine Leconte: Stačí otevřít dveře
Anis Gras je kulturní rezidenční centrum sídlící na pařížském předměstí Arcueil. Vzniklo v prostoru bývalé továrny na tradiční anýzový likér rodiny Raspail. Po třináct let své existence se věnuje všem druhům umění a interdisciplinárních oborů. Na rozdíl od jiných francouzských rezidenčních prostorů je tento jedinečný svou dramaturgickou a...
Kontext /
Rozhovor /
Karel Kratochvíl: Nebudeme přesvědčovat přesvědčené
Rozhovor o společensky užitečném divadle Krutý krtek
Kritika /
Smutný smajlík
Inscenaci o kyberšikaně, určenou především mladému publiku, uvedli na Komorní scéně v Městském divadle Most. Homevideo je zdařilá výchovná inscenace, což píšu bez jakékoli ironie.
Rozhovor /
Michal Lang: Na scéně i v životě je podstatná přítomnost
Divadlo pod Palmovkou se pod vedením Michala Langa stalo během několika let jedním z nejpozoruhodnějších pražských divadel. Jeho ředitel, a také režisér, dramatik a bubeník, tvrdí, že sám sebe našel až na prahu padesátky. S překvapením jsem zjistila, že jste „šlonzák“. Ne úplně. Narodil jsem se v Praze, ale když (Pokračování textu…)
Aristokrat humoru
V letošním roce uplynulo sto let od narození herce a spisovatele, „velikána českého humoru“ Miroslava Horníčka.
Divadlo 1918–2018
Divadelní poutě Po zaorání úrody šedesátých let na vyprahlé, režimem uválcované pláni žádné umělecké lány nerozkvetly. Vzešly jen ojedinělé odolné bylinky tvrdošíjně pěstěné především na malých záhumencích studiových scén a v enklávách prostořekosti až drzosti nové studentské generace (okruh Pražské pětky, výboje P. Lébla, J. A....
Fauly
Proti představení Olivera Frljiće Naše násilí a vaše násilí, které je součástí programu festivalu Divadelní svět Brno, namítají jeho odpůrci nejčastěji to, že je nemorální, uráží city věřících, ukazují se v něm nahota, perverze, hnusy. Je to nakonec pravda a je otázkou, nakolik je Frljićovo divadlo především dobrou živností. Je...
Moravské divadlo omládne?
Rada města Olomouce na svém zasedání 24. dubna jmenovala do funkce Moravského divadla Davida Gerneše. Nastoupí 1. října, neboť dosavadní ředitel Pavel Hekela odchází na konci září do důchodu. O funkci se znovu neucházel.
Kritický žebříček 9/2018 – opera
5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Jan Dehner Věra Drápelová Vít Dvořák Helena Havlíková Josef Herman Radmila Hrdinová Olga Janáčková Rudo Leška Lenka Šaldová Denisa Valterová Ivan Žáček Národní divadlo (Státní opera), Praha – (Pokračování textu…)
Jednou větou
Herec Viktor Preiss získal nejvíce hlasů ve 22. ročníku ankety Českého rozhlasu Šarmantní osobnost roku 2017, v letošním roce byla nově udělena Cena internetu, která putovala do rukou zpěváka Davida Deyla, mimořádnou Cenu šarmu si odnesla moderátorka Halina Pawlowská. Pražské Quadriennale zvolilo pro svůj 14. ročník novou výkonnou ředitelku, stala...
Podoby – Úvaha velikonoční
Křižování, tedy krucifixování, už nefrčí léta ani v Orientu. Zřejmě není dost řeziva ke koupi, nebo je to moc drahý. Kolik prken tehdy padlo na ty umíněný a vzpurný votroky na Via Appia. No sakra! Z toho by bylo chatiček či jen prkennejch vohrad. Na slabší vzbouřence by stačil krucifix (Pokračování textu…)
Karolína Světlá, Lenka Lagronová: Kříž u potoka
Režie Martin Františák, Slovácké divadlo Uherské Hradiště.
Výročí 1.−15. května
Matějů Zbyněk, skladatel (1. 5. 1958) △ Ročková Ivana, sólistka opery (1. 5. 1958) △ Hrzalová Zuzana, sólistka baletu (3. 5. 1963) △ Kantůrek Jan, překladatel (4. 5. 1948) △ Noha Leoš, herec (4. 5. 1968) △ Plachetková Květa, loutkoherečka (4. 5. 1953) △ Vlachová Kristina, dramatička (4. 5. 1943) (Pokračování textu…)
S radostným zaujetím se opět sešli
Již dobře zavedený brněnský festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER se vyznačoval pestrou nabídkou, dynamickým oživením městských prostor a pochopitelně výraznou energií, která vždy sálá ze setkání adeptů divadelního kumštu.
Plachá vzpomínka
Zdenek Plachý (9. 12. 1961 Kroměříž – 17. 4. 2018 Brno)
Útržky z paměti (V) Melodie a pak práce v Práci
Z redakcí deníků, časopisů, televize a rozhlasu už byli po mém návratu z vojny vyhnáni všichni stoupenci Pražského jara a nabídky na výhodná zaměstnání po mém návratu z vojny jen pršely: zástupce šéfredaktora Světa v obrazech, šéf kulturní redakce v Čs. televizi, vedoucí redaktor v ČTK… Ozvala se i vojenská správa nabízející důstojnickou...