Obsah Divadelních novin 13/2024
Setkávání sláva!
Posílám pozdravy přímo z oka hurikánu, epicentra rozdivočené festivalové sezony. Zatímco některé spřízněné podniky z obavy před pohaněním vlastní produkce kolektivní rozpravy nad zhlédnutými představeními ruší, na již druhém ročníku bilanční přehlídky libereckého Divadla F. X. Šaldy Šaldova šňůra se po večerech diskutuje sice plamenně,...
West Side Story ve věznici
(projekt Věznice Příbram ve spolupráci s Věznicí Světlá nad Sázavou, 7. června 2024) Na začátku byl nápad kaplanky Venduly Glancové podpořit terapeutickou práci s vězni a vězeňkyněmi nastudováním divadelní inscenace. Ke spolupráci přizvala choreografa Zdeňka Prokeše, který pak pět měsíců pracoval na přípravě půlhodinového pásma...
Patrik Boušek: Kolektivně dokážeme víc
Rozhovor s předsedou Brněnských nezávislých divadel
K jednomu výročí
Franz Kafka, Bedřich Smetana, Jiří Šlitr… jedno výročí za druhým. Kdysi se takovému roku říkalo Rok české hudby a mohli jsme tak úspěšně ignorovat výročí režimem neoblíbeného Kafky, protože nebyl skladatel.
Večeře s Cenou Evalda Schorma
V rámci první letošní Večeře s novou hrou byli vyhlášeni laureáti Ceny Evalda Schorma, kterou každoročně uděluje agentura DILIA studentům divadelních škol za původní hru, dramatizaci nebo překlad. Tvůrci z Divadla LETÍ v čele s režisérkou Emmou Žežulovou divákům ve štvanickém plenéru naservírovali nejen scénická čtení ze čtyř nových her...
Kritický žebříček – Divadelní svět Brno, premiéry
5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Natálie Bulvasová Lukáš Dubský Jan Grulich Vladimír Hulec Vladimír Just Jan Kerbr Jiří P. Kříž Tomáš Kubart Kateřina Kykalová Luboš Mareček Vladimír Mikulka Eliška Raiterová Jana Soprová Jana (Pokračování textu…)
Zlatá Praha cestou ke konzumu
Měl jsem moc rád Zlatou Prahu a dlouhá léta jsem se podílel na dramaturgii její doprovodné „živé“ části – setkání se slavnými osobnostmi tanečního divadla a projekce jejich děl a trailerů, představení na vnitřních i venkovních jevištích.
Kritika /
Je nebezpečné dotýkat se hvězd
Prvního října uplyne pět let od smrti Karla Gotta. Z jeho skonu se stala celonárodní událost. Jako kdyby zemřel státník. Ale kdo to vlastně odešel? Symbol? A čeho vlastně? První pokusy o zhodnocení dráhy a pozice právě zesnulého zpěváka byly vesměs velmi ovlivněny pietou. A vzápětí začala v hlavním mediálním (Pokračování textu…)
Kritika /
Miluji stromy, co tu rostou tisíce let
Od května do 14. června nepřipustil závěr operní sezony žádné kompromisy. Vždycky se buď hodně nezadařilo, nebo šlo o něco opravdu podstatného s výsledkem třeba diskutabilním, ale v jednom případě dokonce ohromujícím. Ten tu probereme, k ostatním se vrátím na iDN, a možná i k něčemu dalšímu, protože do posledních červnových dnů se v opeře...
Kritika /
Mnoho povyku pro nic!
Finální epizoda letošního hamletovského seriálu mne zavála tam, kde se před osmi měsíci celý náročný podnik započal. Do Brna. Po úvodní přehlídce zborcených idejí Stanislava Moši v Městském divadle si na nejslavnější tragédii Williama Shakespeara vyšlápla i druhá z místních kamenných činoher. Povstal ve zlatých portálech Mahenova divadla...
Kritika /
Když to v Brně u řeky skřípe
Brněnská Reduta se soustavně věnuje uvádění původní české dramatiky, jejíž vznik namnoze sama iniciuje. Chvályhodné počínání s sebou ale nese riziko: ne všechna těšínská jablíčka, která se rodí pro komorní scénu Národního divadla Brno, představují chutné ovoce.
Kritika /
Moralita ukrytá v básnickém obraze
Od dob Goethových, vlastně už od Christophera Marlowa, je doktor Faust postavou světového dramatu a literatury, která vybízí různé autory k nejrůznějším variacím faustovské legendy.
Kritika /
Věrozvěst nové komunikace
Může umělá inteligence vypomoct lidem i v milostných vztazích? Nesmělý ajťák Daniel John se stává „věrozvěstem nové komunikace“ a díky AI se promění ve výmluvného donchuána.
Nekoukej, nasedej!
Do dvanácti dní se letos roztáhl program jednoho z největších tuzemských divadelních festivalů – 15. ročník Divadelního světa Brno však nakonec kvůli dešti začal o den později, 18. května, a opožděné „aprílové“ počasí ho spolu s jarními virózami provázelo i v průběhu vrcholícího programu od 22. do 28. května. Program naopak nikterak...
Rozhovor /
Libuše Švormová: Na divadle mi chybí současnost
Na divadelních prknech se pohybuje už téměř sedmdesát let. Bez přehánění lze říci, že se potkala téměř s každým divadelníkem, který v této zemi něco znamenal či znamená. Divadlo pro mě bylo vždy vším, nikdy jsem neměla jiné záliby, svěřila se v rozhovoru, během něhož jsme se dotkli nejzásadnějších období její herecké kariéry.
Kontext /
West Side Story o naději za ostnatým drátem
Odbočujeme ze silnice s minimálním provozem prudce do kopce. Kolem nás obří haldy vytěžené hlušiny. Přijíždíme k věznici v Příbrami. Vznikla v padesátých letech minulého století, aby dodala pracovní sílu, která zde za zprvu otřesných podmínek dobývala uranovou rudu.
Donna Simona
Simona Postlerová. Následující klopýtavé věty a kostrbatá slova se v tomto nesoustavném textu bolestně předbíhají o několik desítek let. Měla tu přece ještě dlouho být, hrát, zpívat, úchvatně vyprávět osudy svých postav, ať už na jevišti, před kamerou, či mikrofonem.
David Černý jako značka
Obchodní dům Máj, památkově chráněná budova, kterou někteří odborníci považují za významnou stavbu české architektury sedmdesátých let 20. století, má novou výzdobu. Ničím jiným totiž tzv. motýli Davida Černého nejsou.
Do Vídně se vrátil Falco a Fantom
Rakouská metropole je jednou z nejlépe dostupných destinací, kam si lze z Česka zajet na velkolepě pojatý muzikál. Nutná není ani znalost němčiny, jelikož společnost Vereinigte Bühnen Wien uvádí své produkce v Raimundově divadle a Ronacheru s anglickými titulky.
Joshua Hoare: Fascinuje mě poznávání skrze tělo
Umělecký ředitel australské cirkusové školy Cirkidz v Adelaide, režisér a tvůrce mnoha novocirkusových projektů a inscenací fyzického divadla se svým tvůrčím viděním a zkušenostmi postupně propisuje do tuzemského prostředí.
Fotografie, nebo grafika?
Divadelní fotografie z fondů Národního muzea (XXXIII)
Zemřeli
Hermína Franková (6. 7. 1928 Praha – 7. 6. 2024 Praha)Spisovatelka a scenáristka. Psala především pro děti a mládež, nejznámější je její námět k filmu (a později i divadelním hrám) Dívka na koštěti. Martin Hruška (25. 11. 1967 České Budějovice – 7. 6. 2024 nový jičín) Herec, od roku 1993 (Pokračování textu…)
Rwanda 94
režie Jacques Delcuvellerie, Le Groupov, Liège, Belgie, červenec 1999, Festival d’Avignon, Francie
Výročí 16. července − 31. srpna
Pospíšil Petr, režisér a herec (16. 7. 1949) △ Smýkal Bedřich, herec (16. 7. 1959) △ Děžinský Milan, básník (17. 7. 1974) △ Dvorská Jitka, loutkoherečka (17. 7. 1939) △ Houska Petr, herec (17. 7. 1969) △ Klecker Jiří, sólista opery (17. 7. 1954) △ Knotek Ivo, herec (17. 7. (Pokračování textu…)
Milada Matuchová-Svěráková: Z dějin českého divadla…
DAMU, léta padesátá V letech 1952 a 1953 posluchači DAMU přispívali komunistům na válku v Koreji. Studenti si museli zakoupit známku v hodnotě asi deseti korun a tu vlepit do legitimace ČSM, tedy Československého svazu mládeže. Bez členství v tomto svazu nemohl na DAMU nikdo studovat. A bez zakoupených a (Pokračování textu…)
Jsem vůdcovská šelma
Vraťme se do dubna 2009, kdy to všechno začalo... Velký rozhovor s Rostislavem Novákem ml.
Afrika v současném českém divadelním prostředí (II)
Říká se, že výjimečné události se rodí nenápadně. Tak spatřil na jaře 2002 světlo světa i první ročník českého divadelního festivalu zaměřeného na Afriku a její diaspory – Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani.