Obsah Divadelních novin 18/2018
Pustina. Scénická báseň
T. S. Eliot, Lucie Trmíková, Jan Nebeský, Martin Dohnal: Pustina. Scénická báseň – scénické oratorium pro herečku, herce, kontraaltistu, dva tanečníky, klavíristu a psaltérium, to vše v režii Jana Nebeského, Jedl Praha, premiéra 18. října 2018 v DUP39 Další scénická báseň (kompozice) Jana Nebeského vytvořená v syrovém otevřeném prostoru,...
Jakub Tichý: Nejsem v pozici slepého s houslemi
Rozhovor s ředitelem Komorní scény Aréna Ostrava
Digitalizace jako nástroj k tvorbě
Síla divadla spočívá ve schopnosti oslovit publikum tady a teď. Jak se přiblížit mladým divákům, kteří žijí v reálné přítomnosti čím dál víc jen napůl? Odpověď se v rámci unikátního projektu Platform shift+ pokusilo nalézt i Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Platform shift+ je umělecká síť určená k výzkumu nových...
S panem Čapkem tam a zase zpátky
Denně s Čapkem. Čtu vše, co napsal, vše, co o něm napsali ti, kdo ho zažili.
Slavnost
Choreograf Michal Záhora vzdal hold stému výročí československé státnosti taneční poutí krajinou, již nazval Slavnost. Pro tuto příležitost se spojil s vikářem Římskokatolické akademické farnosti působící při kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze, knězem P. ThLic. Ing. Petrem Vacíkem, aby skrze taneční obrazy a mluvené slovo provedli...
Kritický žebříček 18/2018 – činohra
5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Pavla Bergmanová Radmila Hrdinová Vladimír Hulec Josef Chuchma Jan Kerbr Jiří P. Kříž Luboš Mareček Jana Paterová Marie Reslová Jana Soprová Martin Švejda Vít Závodský CED Brno – Divadlo (Pokračování textu…)
Divadla za noci
Zdá se to nedávno, ale Noc divadel se během pěti let stala přirozenou součástí pražského i mimopražského kulturního podzimu.
Kritika /
Kyliánův čas ohlédnout se
Mezi divadelní akce, které mají být připomínkou stého výročí vzniku Československa, se zařadila premiéra baletu Národního divadla s názvem Kylián: Mosty času. Logicky – kdo jiný než právě Jiří Kylián by měl být tou osobností, která v uplynulém století nejvíce proslavila náš tanec a balet.
Make War, Not Love – Pražské křižovatky a 4+4 dny v pohybu
Praha je na podzim svátkem netradičního a politického – či přesněji společensky angažovaného – divadla.
Kritika /
Znepokojivý portrét 290 kilometrů vzdáleného města
I Slezské divadlo v Opavě se rozhodlo přihlásit ke stému výročí vzniku Československa. U této příležitosti oslovilo dramatika Tomáše Vůjtka, aby pro činoherní soubor napsal původní hru, v níž by postihl svébytnost Opavy v kontextu dějin 20. století.
Kritika /
Mezi secesí a psychologismem
Lázeňskou romanci v životě skladatele nazvanou Osud dokončil Leoš Janáček v roce 1907. Poutavá studie Jiřího Zahrádky, otištěná v programu k inscenaci, však jednoduchý náhled na dramatické okolnosti vzniku díla a zejména pak na Janáčkovy snahy prosadit ho na jeviště notně komplikuje.
Kritika /
Jak tři mušketýři přemohli strašlivou sorelu
Elegantní siluetu hotelu a televizního vysílače na vrcholku Ještědu zná i ten, kdo ho ve skutečnosti nikdy neviděl. Geniální architektonické řešení Karla Hubáčka, jež dotvořilo táhlý horský hřeben tak, že by bez něj už dnes Ještěd nebyl Ještědem, vešlo v obecnou známost.
Kritika /
Voyeuři za druhé světové
Tvůrci Činoherního studia Ústí nad Labem rádi přijímají výzvy. Například převádět do scénické formy romány, které se vymykají pravidlům divadelní práce – jinými slovy, na první dobrou se zdají být nedramatizovatelné, i když mají velký dramatický potenciál.
Kritika /
Týden s Bergmanem
Podkrovní sál Kolowratského paláce čtyři roky poté, co jej opustilo Národní divadlo, ožil divadlem. Rodina Kolowrat-Krakowských společně s DAMU, Velvyslanectvím Švédska, Skandinávským domem, Českým rozhlasem a dalšími sponzorovala Bergmanovský divadelní týden.
Kritika /
Povídky z kapes
Inscenace Povídky z jedné a druhé kapsy je zvláštní tím, že vznikla v rámci unikátního projektu veřejných ZUŠ Zlínského kraje a Městského divadla Zlín nazvaného Malí velcí herci pod heslem Děti budou hrát dětem!.
Rozhovor /
Monika Švábová: Dál mě žene zvědavost
Je otázka, co je větším zážitkem. Jestli být v hledišti a vidět Moniku Švábovou (nar. 10. března 1946 v Praze) na jevišti, nebo sedět proti ní a povídat si s ní. Jestliže na jevišti plně prožíváte radosti a strasti postav, které ztvárňuje, v soukromí se před vámi se stejnou intenzitou odvíjí celý její život.
Kontext /
DRAMplan pro Nové Milénium
Jak se vede divadlům v regionu Visegrádské čtyřky?
Mark Leiren-Young: Život bez kultury není životem
Kanadský dramatik, ale také novinář, kabaretní herec, režisér a ekolog, to všechno je Mark Leiren-Young (1962), u nás známý jako autor one-man show Shylock, kterou uvádí Divadlo Na Jezerce. Milan Kňažko za roli získal Thálii za rok 2016 za nejlepší mužský herecký výkon.
Příběh scénografa bez pozadí doby
Jako nejaktivnější složka ediční činnosti Divadelního ústavu se vnějšímu pozorovateli jeví série monografií českých scénografů – jen za posledních několik let třebas o Josefu Jelínkovi, Janě Zbořilové, Janu Vančurovi, Ireně Greifové, Ivě Němcové či Karlu Zmrzlém. Prozatím poslední je Zbyněk Kolář Vlasty Koubské, který ovšem svou...
Vlast ohrožená, ztracená, vysněná aneb Adieu, Franku Hoffmanne
Naši identitu utváří, kam jdeme, stejně jako odkud pocházíme – a co dokážeme ocenit často teprve ve chvíli, když to ztrácíme, říká intendant Ruhrfestspiele v Recklinghausenu Frank Hoffmann k tématu VLAST, které se stalo úběžníkem letošního ročníku. Vlast jako neustálý proces: proměňuje se, dostává šrámy, zase srůstá, je mnohovrstevnatá.
Divadlo D21 Praha
Divadlo D21 sídlí na pražských Vinohradech v domě z konce 19. století. Prostory původně sloužily jako zázemí klempířské dílny. Divadelní umění se zde provozuje od roku 2003, nejprve pod názvem Malé Vinohradské divadlo, název D21 si soubor vepsal do štítu od roku 2012. Začátky byly vskutku undergroundové, říká ředitelka D21 (Pokračování...
Výstřižky
Kdybych si schovával výstřižky z tisku a dělal si poznámky z přečtenýho, stejně bych časem nevěděl, proč jsem to dělal nebo kam to mělo směřovat. Je to podobný, jako když si na starý kolena uvědomíte poznatky, který by se v mládí šikly. Obdobně v mládí, ale jen vzácně, si třeba (Pokračování textu…)
Burza /
Divadlo 1918–2018
Libuše 1968 Dne 28. října 1968 se hrálo k oslavě 50. výročí vzniku republiky slavnostní představení opery Bedřicha Smetany Libuše. Byla to vlastně předpremiéra (premiéra následovala 30. října) nového nastudování opery dirigentem Jaroslavem Krombholcem a režisérem Karlem Paloušem v symbolické scéně Ladislava Vychodila. V titulní roli Milada...
Došlo do redakce
Taneční aktuality – Speciální vydání / Special Edition 2018 Taneční aktuality, o. p. s., 106 stran. Redakce internetového portálu Taneční aktuality připravila – namísto tradiční ročenky – tištěný barevný magazín formátu A4. Je zaměřen na reflexi dění na české baletní, taneční a pantomimické scéně v minulé sezoně, dává prostor...
Výročí 1.−15. listopadu
Hladík Jan, sólista opery (3. 11. 1943) △ Preislerová Dagmar, sólistka opery (3. 11. 1953) △ Zástěra Dalibor, sólista baletu (3. 11. 1958) △ Arnaudovová Iveta, inspicientka (4. 11. 1963) △ Landa Daniel, skladatel (4. 11. 1968) △ Malatili Magda, scénická výtvarnice (4. 11. 1968) △ Ptáčková Věra, teatroložka (6. (Pokračování textu…)
Burza /
Činoherní klub zabodoval v Permu
Češi McDonagha umějí! Takové může být resumé zahraničních úspěchů inscenací her Martina McDonagha na festivalu v ruském Permu, odkud letos Činoherní klub přivezl hned tři ocenění (!). Festival her irského autora se v Divadle U mostu koná už potřetí. Připomeňme, že v předchozím ročníku v roce 2016 bodovali Češi rovněž, (Pokračování...
Zemřeli
Břetislav Slováček (7. 7. 1948 Praha – 10. 10. 2018) Herec, od roku 1974 člen pražského Divadla na Vinohradech, později Divadla Na Fidlovačce. Tomáš Berka (16. 6. 1968 Praha – 11. 10. 2018 Plzeň) Zpěvák a kytarista, člen skupiny Vokobere, spolupracovník hudebníka Jiřího Vondráčka a jeho dcery, herečky a zpěvačky (Pokračování textu…)
Jednou větou
V brněnském Divadle Husa na provázku proběhla 17. října akce pod názvem Více srdce pro VH, v níž účastníci mohli přispět svými zrcátky k obohacení tzv. Srdce pro Václava Havla, skulptury vyrobené z vosku svíček zapalovaných na památku Václava Havla, trvale umístěné na zámku v Litomyšli; nyní výtvarníci Roman Švejda (Pokračování...
Ekologie ducha (II)
Tento ochotnický soubor mi dal skutečnou hereckou zkušenost. Zhluboka jsem se tu nadechl šminek, mastixu, kostýmů a hlavně prožitku z velkých rolí. Divadlo poezie mne učilo interpretovat složité myšlenky veršů v civilním prostoru, oblečení i projevu, kde atmosféru tvořil symbol, náznak, zkratka v pohybu, řeči i scénickém řešení.
Galerie Jefa Kratochvila
Městské divadlo Brno vzdalo na začátku sezony poctu svému významnému fotografovi, redaktorovi a organizátorovi Jefu Kratochvilovi. Prostor Galerie Milana Zezuly přejmenovalo na Galerii Jefa Kratochvila.
Stísnění, ač přímí
Dočetl jsem knihu nazvanou když klec je pořád na spadnutí. Obsahuje korespondenci dvou spisovatelů a překladatelů. Oba jsem dobře znal a přátelil se s nimi, a přesto mě jejich dopisy překvapily.
Divadelná Nitra REagovala na stav světa
Na přelomu září a října se ve starobylé Nitře konal 27. ročník mezinárodního festivalu Divadelná Nitra. Program byl pestrý, zastoupeno bylo – vedle Slovenska – sedm zemí, v hlavním programu se odehrálo třináct představení. Letošním mottem bylo různé využívání předpony re-.