Obsah Divadelních novin 19/2021
Jsme vyčerpaní!
Právě čtete mé původně osobní poděkování redakci Divadelních novin za cenu, kterou mně udělila a já si ji ani nestihla převzít. Šéfredaktor mě požádal zveřejnit ho v úvodníku asi proto, že se v něm zcela důvěrně doznávám ke krizi, kterou v divadelním i osobním časoprostoru posledních měsíců pociťuji. A on soudí, že nejsem sama.
Pavla Dombrovská: Divadlo zanechává stopy na těch, kteří s ním zacházejí a účastní se jej
Rozhovor s režisérkou a autorkou
O hraní pro takzvané děti, bodrosti a skobičáku
Počátkem listopadu jsem si zahrál pro děti. Bylo to v Liberci, na Festivalu dětského čtenářství, který probíhal v Krajské vědecké knihovně.
Skleněnka aneb Jablonec volá
Oko. Boží. Svými paprsky shlíží do každé štěrbinky. Pohybuje se lehce sem tam. Vidí vše. My musíme zapojit všemožné svaly, šlachy, klouby, aby se tělo do daného směru pootočilo. Za každým šelestem… Jaká by byla výhoda moci ho nechat božsky poletovat a jen sbírat informace? Na vystřelovacím drátu či bezdrátově? Nabízí se i jiná varianta…
Divadelní lázně jako lázně pro duši
Čtvrtý ročník přehlídky s názvem Divadelní lázně (třídenní festival amatérských seniorských divadel v Centru RoSa na Praze 8) se uskutečnil 4. až 6. listopadu 2021. Na akci vystupovali amatérští herci kategorie 60+ i děti. Cílem festivalu je i v nelehké době propojovat generace. Amatérští herci Divadla RoSa letos nazkoušeli třicetiminutové...
Kritický žebříček – Opera
5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Jan Dehner Věra Drápelová Helena Havlíková Josef Herman Radmila Hrdinová Olga Janáčková Rudo Leška Lenka Šaldová Ivan Žáček Národní divadlo, Praha – Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni 1,5 0,5 (Pokračování textu…)
Pravda v umění?
U Vladimíra Justa jsme do minulého čísla objednali přesahovou recenzi inscenace Divadla Na Jezerce Mašíni (vyšla v DN 18 na straně 4).
Kritika /
Kde jinde to zažijete?
Operní divadlo je v současné době užitečné z různých důvodů. Lze se v něm společensky vyžít, ve velkých operních domech navštívit krásné prostory, poslouchat oblíbenou hudbu.
Kritika /
Rehabilitace činohry v nezávislém sektoru
Režisér Ondřej Štefaňák společně s dramaturgyní Barborou Hančilovou, autorem dramatizace Ondřejem Novotným, početným hereckým souborem (alespoň na poměry inscenací Divadla X10) a skupinou dobrovolníků uvedli první díl románové trilogie Čekárna, kterou ve třicátých letech 20. století napsal německý spisovatel židovského původu Lion...
Kritika /
Bez života (proti)
Inscenovat dnes jedno z ústředních socialistických děl dvacátého století, byť jeho první, méně známou a méně zprofanovanou verzi z roku 1910, je nejen odvaha a divácký risk, ale především postoj. Režisér Jan Frič shledává, že Gorkého Vassa Železnovová zachycuje situaci společenské a hodnotové změny ne nepodobnou té dnešní. Nechci s ním...
Kritika /
Facka všem sluníčkářům (pro)
Teprve potřetí (a poprvé od revoluce) se na českém jevišti objevila méně hraná první verze Gorkého dramatu Vassa Železnovová z roku 1910. V novém překladu Aleny Machoninové a kondenzované inscenační úpravě ji ve Stavovském divadle ve spolupráci s dramaturgyní Martou Ljubkovou zrežíroval Jan Frič.
Kritika /
Proces s prasetem
Experimentální hru francouzské dramatičky Gwendoline Soublin Pig Boy 1986-2358 uvedl bezprostředně po jejím vzniku v roce 2018 festival francouzského divadla Sněz tu žábu formou scénického čtení.
Kritika /
Mezi skutečností a snem
V teorii traumatu dospěl Sigmund Freud k závěru, že jednou z hlavních příčin neuróz jeho pacientů je, že byli v dětství sexuálně zneužíváni dospělými. Tuto myšlenku však posléze opustil a tvrdil, že jsou to pouze dětské sexuální fantazie, které se vztahují k realitě jako noční sen.
Kritika /
Esprit a fluidum na čekané
Vztahová komedie s písněmi nazvaná Čarodky je prvním titulem brněnského nezávislého souboru Vejminek. Příběh se odehrává o jarním víkendu v ulicích Brna, kde se pracovitá, ale zakomplexovaná single právnička na začátku středního věku sblíží se stejně starým bohémským muzikantem, ale ponejvíce mluvkou a flákačem. Možná jde už dovodit, že...
Hubený ročník Palm Off Festu
Podzim je už tradičně obdobím, kdy jeden divadelní festival střídá druhý. Letošní má navíc to specifikum, že do již tak exponovaného času vrůstají produkce, které se nepodařilo realizovat v plánovaném termínu. Kalendáře diváků stejně jako organizátorů a především inscenátorů se synchronizují velice obtížně.
Kritika /
Už jsme byli Gob Squad
Hostování britsko-německé skupiny Gob Squad s projektem We Are Gob Squad and So Are You v rámci programu platformy pro performativní umění Terén (tentokrát ve spolupráci s HaDivadlem a JAMU) umožnilo setkání s u nás prakticky nevídaným způsobem participace publika a ukázalo jeho možné limity. Takzvaná Lecture performance ze začátku (Pokračování...
Tři desetiletky Věry Hlaváčkové
Sedmadvacet let je profesní dráha Věry Hlaváčkové (1965) spojena s Jihočeským divadlem. Bezpochyby patří k herečkám, jež mají divákům co říci, o čemž svědčí mimo jiné jedenáct Jihočeských Thálií, které získala. I ona si však během své cesty prošla lepšími i méně šťastnými časy. Pro její kariéru byla doposud zásadní tři jména:...
Krvavé stopy
Žánrové a stylové experimenty jsou pro většinové publikum obtížně stravitelné, ale mají právo na existenci, protože přinejmenším vyvažují mainstream české kinematografie. Pozornost už jen svou výjimečností vzbuzuje filmový debut Miroslava Bambuška s názvem Lidi krve, který právě vstoupil do kin.
Došlo do redakce
Gustav Mahler / Soňa Červená CD, Historical Recordings, Radioservis, 76:33 min. Vřelý vztah Soni Červené ke Gustavu Mahlerovi (1860–1911) dosvědčuje nejen nové CD Radioservisu, ale především její nevšední a poměrně koncentrovaná koncertní činnost z děl skladatele, která se počala už v padesátých letech, tehdy ještě v Československu. Jak uvádí...
Než to zase zavřou
Loni jsem mezi lockdowny proklouzla do Londýna a nutkání se dostavilo i letos. Provoz už obnovila všechna velká divadla, letenky u Ryanairu téměř zadarmo, ale trvá nesmyslná desetidenní karanténa po příjezdu.
Zpráva o covidu v Londýně
Londýn října 2021 vypadal jako páv, byť s pocuchanými péry. Obvyklé potoky lidí všech barev pleti se pohybovaly v rytmu dynamického velkoměsta, rouškování je ale semlelo do bezbarvé hmoty.
Divadlo s nádechem dobrodružství
Cestování v době covidové není nic snadného. Rozhodnete-li se však spojit výlet s návštěvou kulturní akce, získá taková cesta nádech skutečného dobrodružství. Nikdy totiž do poslední chvíle nevíte, zda vybranou inscenaci doopravdy zhlédnete. Můj cíl byl jasný: na berlínských scénách navštívit Vraždu v Orient Expresu Agathy Christie s...
Národní divadlo, Praha
Do divadla zadním vchodem
Tažný koně
S věkem přibývá zklamání z objevů. Věcí i vět.
Burza /
Nevylijme s vaničkou dítě – ad Okno do MeToo
Se znepokojením jsem si přečetl zprávu Kateřiny Kykalové o událostech ve Francii a Británii související se sexuálním násilím.
Výročí 15.−30. listopadu
Hloužek Petr, herec (16. 11. 1956) △ Matyášková-Fričová Lucie, výtvarnice (16. 11. 1971) △ Preková Jana, výtvarnice (16. 11. 1956) △ Hybeš Roman, herec (17. 11. 1971) △ Lustyková Pavla, herečka (17. 11. 1971) △ Klouda Karel, loutkoherec (18. 11. 1941) △ Filippi Gabriela, herečka (20. 11. 1971) △ Lín (Pokračování textu…)
Ad Mašíni
Vladimír Just ve své recenzi inscenace Mašíni, Jezerka a bída české reflexe… (Divadelní noviny 18/2021), v níž reaguje na můj referát o téže věci (Lidové noviny 21. 10. 2021), volí trik, který u něj není nový: místo aby zůstal u předmětu samého a nechal na základě argumentace své i té, (Pokračování textu…)
IDU v Nekázance
Chci upřesnit a rozšířit informace z DN č. 17 na straně 2 o stěhování IDU do nových prostor v Nekázance. Institut umění – Divadelní ústav, příspěvková organizace zřízená Ministerstvem kultury ČR, byla založena v roce 1959 pod názvem Divadelní ústav. Od poloviny sedmdesátých let 20. století sídlí v barokním Manhartském (Pokračování...
Zemřeli
Zdeněk Světlík (3. 5. 1932 Cheb – 22. 10. 2021 Bezděkovec) Významný plzeňský výtvarník, malíř, grafik, ilustrátor, autor aradekorů a výstavních projektů, tvůrce mnoha divadelních plakátů a programů k inscenacím DJKT Plzeň. Mojmír Heger (21. 9. 1928 Jahoslavice – 25. 10. 2021 Brno) Herec, dlouholetý člen Divadla bratří Mrštíků (dnes...
O Vinohradech kdysi královských (VI)
Rozhlas byla vlastně první instituce a první provoz, který jsem poznala. Uvnitř bylo chodeb jako v labyrintu a spousta různých místností se speciálním vybavením.
Milan Kundera: Můj Janáček
Stále více mě dnes v literatuře oslovují autoři tzv. lehkonozí.