Obsah Divadelních novin 19/2023
Užitečné dobrodružství
Jezdit za divadlem do regionů je dobrodružné. Někdy vás po cestě zastaví bouřka a stržené vlakové vedení, jindy ani ne na poslední chvíli oznámené zrušení představení z epidemiologických důvodů, takže se za toutéž inscenací vypravujete znovu a znovu… a třeba ještě znovu.
Institut nesvobody: Čekání na Karkulku
Divadlo X10, Praha, 31. října 2023 (režie, dramaturgie a vedení projektu Zuzana Šklíbová a Fedir Kis, absolventi bakalářských i magisterských studií KALD DAMU).
Martin Baxa: Jednoduché cesty prostě neexistují
Rozhovor s ministrem kultury
O ztracených špercích a nových vulgarismech
Poslední dobou velmi sprostě nadávám polohlasem, to se ani nedá citovat. Většinou se k vulgarismům uchyluji tehdy, když se něco pokazí, zvorá, neřkuli posere.
Kritický žebříček – opera
5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Věra Drápelová Helena Havlíková Josef Herman Radmila Hrdinová Daniel Jäger Olga Janáčková Rudo Leška Lenka Šaldová Národní divadlo, Praha, Státní opera – Gaetano Donizetti: Nápoj lásky 3 2,5 2,5 (Pokračování textu…)
Jan Juránek: Každá premiéra bolí
Herec, překladatel a dramatik.
Min Tanaka Tajně
V Divadle Archa vystavují dosud nezveřejněné fotografie ze dvou utajených vystoupení japonského tanečníka Mina Tanaky v osmdesátých letech ve Zbrašovských aragonitových jeskyních v Teplicích nad Bečvou. Disident a fotograf Vlastimil Oli Helcl tu pracoval v letech 1977–1989 a z jeskyní vytvořil centrum nezávislé kultury. Min spolu se svými tanečníky...
Tak je v kultuře peněz dost, nebo málo?
Ve Slovu šéfredaktora v minulém čísle Divadelních novin jsem napsal, že podle mého je léta letoucí v rezortu kultury málo peněz, kdežto podle ministra Martina Baxy je jich dost.
Kritika /
Když se hudba stane divadlem
Gianni Schicchi je poslední část operního Triptychu (Il trittico, poprvé MET 1918) Giacoma Pucciniho. Proč režisér David Radok operu v Národním divadle inscenoval samostatně a předřadil jí novou operu Don Buoso, kterou na jeho libreto napsal skladatel Jan Kučera?
Kritika /
Život, to povídka, již vypravuje blb
Když se rozmanití krasoduchové pokoušeli zpochybnit Shakespearovo autorství jeho vlastních her, protože jim nešlo pod nos, že by autorem nadaným takovou hloubkou citu i myšlení, s takovým dramatickým i básnickým talentem mohl být obyčejný herec, nevzali v úvahu podstatnou věc.
Kritika /
Těžká domluva
Soubor korespondence vedené za účelem publikace mezi francouzským spisovatelem Michelem Houellebecqem a jeho krajanem, filozofem Bernardem-Henrim Lévym, vyšel česky vloni pod názvem Veřejní nepřátelé.
Kritika /
Spasitel, či čertův švagr?
Hudební divadlo Karlín (HDK) již potřetí prokázalo svou nezlomnou důvěru ve schopnosti hudebníka a textaře Ondřeje Gregora Brzobohatého.
Kritika /
Dvě ruce a žádný soucit
Divadelní podobu francouzského filmového hitu Nedotknutelní z roku 2011 u nás poprvé představil Pavel Khek v Moravském divadle Olomouc před třemi lety a od té doby se úspěšně drží na repertoáru.
Kritika /
Bílá apokalypsa
Divadelník Jan Mocek ve své zálibě v nonsensu a mystifikaci postupuje systematicky. V novince Happy Hour nabídl publiku jednu z nejméně divadelních akcí, které kdy vytvořil.
Žiletky na těle
Žiletky na těle / žiletky v těle / žiletky ve vlasech / žiletky a jeden steh… zpíval ve svém nejbolestnějším songu Filip Topol. Často se mi jeho Žiletky vrývají do hlavy, sleduju-li vražedné vrypy různých šíbrů a šílenců z kloubů vymknuté doby do životů a osudů lidí tohoto světa.
Rozhovor /
Vít Herzina: Divadlo je pokec s diváky
Během třiadvacetiletého angažmá v Městském divadle v Mostě ztvárnil přes sto dvacet rolí nejrůznějších charakterů. Jako divák do divadla moc nechodím. Hned se mě totiž zmocní touha být na jevišti s kolegy, odpověděl mi na otázku, na jakou inscenaci z tamního repertoáru by pozval sám sebe. Sešli jsme se před reprízou inscenace Feydeauovy frašky...
Kontext /
Šedesátiletá dáma z Národní třídy
Divadlo Viola letos víceméně v tichosti oslavilo šedesát let své existence, nepočítáme-li dvoudílné rozhlasové pásmo na „menšinové“ stanici Vltava, které připravili Lída Engelová, Lucie Němečková a Jaroslav Someš. To při příležitosti předchozích dvou kulatých výročí se objevily knižní, byť brožované publikace.
Tehdy jako dnes aneb Vzorek jedné generace
V Domě umění Jihomoravského muzea ve Znojmě se od poloviny září do konce října konala výstava absolventů pražské Akademie výtvarných umění, kteří na ní studovali v letech 1979–1985. V době, kdy lze zaznamenat zvýšený zájem o tvorbu generace osmdesátých let, může být tato výstava příspěvkem k diskusi o povaze tehdejšího umění.
Třicet let švédského Bienále
Švédské Bienále scénického umění pravidelně přináší – nebo má přinášet – přehled toho nejlepšího, co se v poslední době odehrálo na scénách největší skandinávské země. Vzniklo v roce 1993 ve Stockholmu, a je tedy stejně staré jako „náš“ plzeňský Mezinárodní festival Divadlo.
Kouzelník z lágru
Divadelní fotografie z fondů Národního muzea (XIX)
Došlo do redakce
Radošinské naivné divadlo: Revue 31 68 stran Po léta vydává Radošinské naivné divadlo ročenku, ta poslední mapuje jeho 60. jubilejní sezonu 2022/2023. Vždy je to objemná, tentokrát takřka sedmdesátistránková revue, vějíř článků, rozhovorů, zpráv, ohlasů a fotografií často překračujících radošinské jeviště. Od třiašedesátého roku...
Díky za vše, Ljubo
Nabídku na tykání jsem od Ljuby Klosové obdržela až několik dnů před jejím odchodem, po třiceti letech vztahu, který si dovolím nazvat postupně sílícím přátelstvím. Ta prodleva patřila k jisté noblese, hodící se spíše do 19. století, kterému paní doktorka Klosová věnovala většinu svého vědeckého zájmu. Velice jsem si té (Pokračování...
Zemřeli
Jiří Kostúr (8. 9. 1942 Praha – 24. 10. 2023 Francie) Básník, prozaik a novinář, bývalý redaktor samizdatového časopisu Vokno. Ljuba Klosová (27. 6. 1929 Hlinsko – 24. 10. 2023 Praha) Divadelní historička a pedagožka. Specializovala se na dějiny českého divadla druhé poloviny 19. století, věnovala se i hercům té (Pokračování textu…)
Výročí 16.−30. listopadu
Elsnerová Eva, herečka (16. 11. 1973) △ Koryčanský Radan, lektor dramaturgie (17. 11. 1968) △ Richterová Antonie, herečka (18. 11. 1928) △Rychlá Renata, herečka (18. 11. 1973) △ Sitta Martin, herec (18. 11. 1968) △ Valek Jaroslav, scénický výtvarník (18. 11. 1958) △ Červinková Hana, herečka (21. 11. 1948) △ (Pokračování textu…)
Spadl jsem ze skály porostlé arnikou (XI)
S Honzou Duškem, rozhlasákem, jsme zažili různý věci… V roce 1967, to bylo kulatý výročí VŘSR, jsme podnikli cestu do Ruska díky tomu, že rozhlas vypsal nějakou soutěž a její vítězové spolu s redaktory Mikrofóra – já byl redaktor Mikrofóra Severočeského kraje – vyrazili na cestu po trase Kyjev–Oděsa–Moskva. Na čtrnáct dní.
Ministr Jaroslav Stránský píše Andule Sedláčkové (1946)
Národněsocialistický prvorepublikový politik, novinář a právník Jaroslav Stránský (1884–1973), od roku 1946 ministr školství a národní osvěty, kam rezort kultury v Gottwaldově vládě spadal, odepisuje slavné herečce a do roku 1945 úspěšné divadelní podnikatelce Andule Sedláčkové (1887–1967). Nemůže jí pomoci v postupném přebírání státu...
A. a V. Mrštíkové / M. Krobot: Rok na vsi
(režie Miroslav Krobot, premiéra 15. dubna 1993, Národní divadlo, Praha)
Jeton Neziraj: Demokracie není samozřejmost
Kosovský dramatik Jeton Neziraj prošel v době studií dramaturgie represemi Miloševićova režimu a peklem občanské války. Po vzniku Kosovské republiky působil jako umělecký ředitel tamního Národního divadla.