Obsah Divadelních novin 19/2024
Dobré zprávy pro kulturu

Vážím si toho, že mohu znovu oslovit všechny vážené čtenářky a čtenáře Divadelních novin, ohlédnout se za minulým obdobím a podělit se s vámi o to, co se za poslední měsíce událo.
Archa+ restartuje činnost

Po více než půlročních přípravách začala nová umělecká éra prostoru bývalého pražského D34, od roku 1960 Divadla E. F. Buriana a od roku 1991 (provoz se zahájil v roce 1994) Divadla Archa.
Jakub Maksymov: Měl jsem potřebu někde zakotvit

Rozhovor s uměleckým šéfem Divadla loutek
V síti

Hledím na Facebook a okusuji si nehty zoufalstvím.
Petr Linhart: Fialové dny na konci podzimu

Sudetský kostel Koupil jsem kostel v Sudetech Do rámů navracel slídu Schovával obrázky po dětech Od prahu vymetal bídu Koupil jsem kostel po Němcích Kostelík, sudetskou chalupu Duše a panenky v kredenci S lišáky chodil jsem po lupu Koupil jsem kostel v údolí Ve stráni hledal jsem Boha Houby a (Pokračování textu…)
Dnes slaví narozeniny Ctibor Turba!

Ve středu 16. října oslavil mim, režisér a pedagog Ctibor Turba na své domovské scéně v pražském divadle Alfred ve dvoře osmdesáté narozeniny. Na jeho jevišti se v průběhu odpoledne a večera vystřídala řada jeho žáků a žákyň a další mimové a mimky zabývající se nonverbálním divadlem. V programu nazvaném (Pokračování textu…)
Kritický žebříček – premiéry

5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Lukáš Dubský Jan Grulich Radmila Hrdinová Vladimír Hulec Petra Janák Zachatá Jan Kerbr Jiří P. Kříž Jiří Landa Marcela Magdová Kateřina Rathouská Jana Soprová Vojtěch Voska A studio (Pokračování textu…)
No more light design!

Poslední dobou se nám tady rozšířil takový nešvar jménem light design.
Kritika /
Olomoucké Labutí jezero riskuje i sází na jistotu

K velké baletní klasice se u nás v minulosti obracely nejen velké divadelní domy, které k tomu měly příslušně vybavené soubory, ale i ty střední a menší, které lákaly na atraktivní tituly, pro jejichž uvedení ovšem musely přistoupit k řadě kompromisů.
Kritika /
Láska, nebo manipulace?

Jaké jsou hranice mezi reálným životem a tím na sociálních sítích? Existuje na tzv. sockách láska, nebo to je všechno „fejk“? Je ten, kdo se směje na Facebooku a Instagramu, v životě taky šťastný? Když tam plácá někoho po zadku, znamená to, že toho druhého miluje a chodí spolu? Jak krátký život mají někteří influenceři a jak se z těch...
Kritika /
Pozoruhodné ženy v proudu času

Jako první premiéru sezony uvedlo Městské divadlo Mladá Boleslav inscenaci hry o známé novinářce Mileně Jesenské. Marek Epstein, úspěšný scenárista, se v posledních letech stále častěji vrací k divadlu, kromě Mileny se od října hraje také jeho novinka Lajf, a to ve Vršovickém divadle MANA.
Rozhovor /
Lukáš Brychta: Chci vyzkoušet něco, co není nazkoušené

S Lukášem se známe z Katedry teorie a kritiky na DAMU, kde studoval tři ročníky nade mnou, společně s prvákem na tehdy nově otevřeném – a nakonec jednorázovém – oboru Divadelní tvorba v netradičních prostorech na Katedře alternativního a loutkového divadla.
Domácí a jiné potřeby svázané v plátně

Jan Antonín Pitínský na setkání v Táboře v rámci knižního festivalu Tabook na otázku, jak vznikla kniha jeho povídek nazvaná Domácí potřeby, odpověděl, že k jeho životnímu krédu patří i pravidlo dělat vedle hlavní činnosti – v jeho případě režie – ještě něco vedlejšího. Takže si po celá léta psal povídky, které někdy reflektovaly...
Došlo do redakce

Jan Antonín Pitínský: Bratři Biglinové na dvojskifu Dauphin, 144 stran Útlá próza křehkého pozorovatele světa, jemuž se v hlavě splétají literární vize, dětské sny a snad i reálný svět, ovšem nahlížený z odstupu, pokoutně a laškovně. A současně s existenciální tíží nezvratnosti přírodního dění a lidského činění, lidských vztahů....
Nečernobílý festival s pruhy zebry

Do francouzského města Limoges, proslulého svým skotem a porcelánem, jezdím za divadlem už od roku 2008. Poprvé mě k návštěvě přiměla bývalá ředitelka a zakladatelka tamního festivalu frankofonních divadel (a později také Domu autorů) Monique Blin.
Jdi za světlem

Zatímco divadelní spolek Pomezí v říjnu oslavil deset let, britská skupina Punchdrunk, která se stala jedním z jeho hlavních inspiračních zdrojů, příští rok oslaví čtvrtstoletí. A protože jsem kvůli dovolené v Oxfordu o pomezní narozeninovou párty Za Poříčskou bránou přišla, využila jsem alespoň příležitosti a zajela si na otočku do Londýna...
Ryszard Cieślak

(9. 3. 1937 Kalisz, Polsko – 15. 6. 1990 Houston, USA), herec Teatru Laboratorium Jerzyho Grotowského
Burza /
Oprava

V minulém čísle DN 18/2024 na str. 14 v cyklu Z archivu Hrušínských (V) má být Miloš Hlavica a ne Lukáš Hlavica, jak bylo uvedeno. Na vině je šéfredaktor, omlouvám se. Josef Herman (Pokračování textu…)
Výročí 16.−30. listopadu

Hlaváček Jiří, korepetitor (17. 11. 1944) △ Hlávka Zdeněk, sólista opery (17. 11. 1954) △ Krba Jiří, loutkoherec (17. 11. 1949) △ Kuschmitz Petr, herec (17. 11. 1964) △ Jelínková Lada, herečka (18. 11. 1974) △ Kuklík Štěpán, scénický a loutkový výtvarník (19. 11. 1974) △ Hošťálková Libuše, sólistka opery (Pokračování textu…)
Burza /
Nominace na Ceny Divadelních novin

Ceny budou předány 21. listopadu od 16:00 v Divadle D21.
Fuck you, Pope! Fuck you, plebeians!

Snad každý máme své umělecké, divadelní libosti, obdivované osobnosti, démony, bohy a bohyně, které sledujeme, co to jde. A fascinují nás, vábí, překvapují, přitahují, děsí… Pro mě je takovou španělská performerka a autorka, vizionářka Angélica Liddell.
Pojďte, dovedu vás k Simorghovi

Divadlo bratří Formanů je zářným příkladem nezávislého divadla, které se z malých českých poměrů a skromných začátků propracovalo k velkým evropským produkcím... O inscenaci Divadla bratří Formanů Ptačí sněm.
Vnitro a nitro pod jednou střechou

Pět zahraničních a sedm českých divadelních premiér, výstavní projekt Místa činu a přednáškový cyklus na téma vztahy – to vše přinesl 29. ročník Mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu.