Obsah Divadelních novin 2015
Nová krev
Koncepce od září nového uměleckého šéfa Činohry Národního divadla Daniela Špinara aneb Jsem připraven ujmout se funkce uměleckého ředitele Činohry ND s veškerou zodpovědností, která z této funkce vyplývá.
Burza /
Kritika /
Měla Bába bochník chleba
Převážně ženský tvůrčí tým uvedl v Divadle Na zábradlí inscenaci, jejímiž ústředními postavami jsou ženy. Dramatizátorka Dora Viceníková propojila mikropovídky Daniila Charmse a učinila Báby „hrdinkami“ i vypravěčkami. Režisérka Anna Petrželková pak zpřítomnila karikatury žen, které nemají na práci nic lepšího než starost o to, co...
Kritika /
Lotři na kraji města
Královéhradecká inscenace Fligny, koks a kutilové je ukrutně vtipná podívaná. Vtipná je díky textu francouzského dramatika Mohameda Rouabhiho a hravému překladu Jana Tošovského (který mi například připomněl něžnou nadávku z dětství – ichtyl), podívanou vytváří režisér Jan Frič společně se scénografem Nikolou Tempírem. Možná je nadnesené...
Kritika /
Apologie zlínského workoholismu
Městské divadlo Zlín odstartovalo poslední letošní premiérou trilogii tematicky zacílenou na rodinu Baťovu. První díl o Tomáši Baťovi, zvaném též zakladatel, připravil někdejší umělecký šéf scény Dodo Gombár.
Kritika /
Baťa Tomáš, mrtvý
Téma Baťa je pro město Zlín a jeho okolí bezpochyby zásadní a divadelní inscenace na toto téma vždy vhodným projektem a možným prubířským kamenem nacházení vztahu k němu. Přímo Tomáši Baťovi se již MD Zlín věnovalo (nepočítáme-li Botostroj z roku 1947) v roce 1991 inscenací Tomáš Baťa I. (text Š. M. Sokol, režie Karel Semerád).
Kritika /
Královna druhá ostravská
Volný inscenační triptych anglických královen italského bel canta v díle Gaetana Donizettiho pokračoval v NDM Ostrava druhou částí, operou Maria Stuarda (Marie Stuartovna) z roku 1835. Stejně jako ve vloni uvedené opeře Anna Boleyna jde o konflikt dvou hrdých žen, který Donizettiho kompoziční technika dokáže náležitě vyhrotit. V obou případech...
Kritika /
Příliš patosu pro venkovskou paní
Pořídit původní operu s tématem dějin Liberecka napadlo Martina Otavu ještě coby ředitele Divadla F. X. Šaldy. Dobrý nápad, včetně úmyslu oslovit jako autorku zkušenou a uznávanou skladatelku Sylvii Bodorovou. I do nastudování se evidentně vložila potřebná energie a prostředky – jenže Legenda o Kateřině z Redernu se tentokrát autorce libreta i...
Kontext /
Alfréd Radok 100
Sté výročí narození významného divadelního a filmového režiséra Alfréda Radoka (17. 12. 1914 – 22. 4. 1976) připomenulo několik akcí, které pořádaly tyto instituce: Městská knihovna v Praze, Knihovna Václava Havla, Národní filmový archiv, Městská divadla pražská, Česká televize, Český rozhlas, Nadační fond Cen Alfréda Radoka a Institut...
Londýn bez vysokých podpatků
Moje prosincové tažení do Londýna mělo už předem dané cíle (a většinou i přes internet koupené lístky). V Londýně sezona nikdy nekončí a ulice, stejně jako divadla, jsou nabité stále. I když málokdo je asi takový šílenec jako já. Tři a půl dne, šest představení.
Burza /
Rejžek píše Justovi
Milý Vladimíre, tak nám to nějak uteklo a slavíme první výročí naší vzájemné korespondence. Dej si na oslavu někde něco, já to pak pošlu redakci k vyúčtování, jo? Jistě pochopíš, že si začátek nového roku nechci kazit jakýmkoli návratem k jistému Z. P. Je přece tolik důležitějších a aktuálnějších věcí! (Pokračování textu…)
Bylo nás pět a půl, dějství desáté
Pozritě, Hanáci! Ve volejbalu nás porazili, všetky ženské nám prebrali a nejlepší divadlo dělajú, prohlásil k souboru Divadla na provázku Peter Scherhaufer po soustředění na Komáří louce u jihočeského rybníka Holub v létě 1984. Exaktně prokazatelné jsou samozřejmě jen ty volejbaly a jeden fotbal.
Burza /
Příloha /
Festival hudebního divadla OPERA 2015
HLAVNÍ PROGRAM Čtvrtek 22. ledna 19.00 (Státní opera) NÁRODNÍ DIVADLO Arrigo Boito: MEFISTOFELES dirigent Marco Guidarini, režie Ivan Krejčí, účinkují Raúl Gabriel Iriarte, Alžběta Poláčková / Christina Vasileva, Štefan Kocán / Peter Mikuláš / Jiří Sulženko Pátek 23. ledna 19.00 (La Fabrika) OPERA POVERA, z. s. Andrew Yin Svoboda: MARTIN...
Jan Wolf: Rád bych snížil…
...počet pražských příspěvkových divadel. Jak bude postupovat transformace pražských divadel? Konečně začne rekonstrukce Divadla pod Palmovkou. Poradci pro divadlo budou Ondřej Vetchý a Jan Potměšil. Rozhovor s novým pražským radním pro kulturu.
Divadla by měli posuzovat pouze odborníci
Praha si loni nechala vypracovat nový návrh hodnocení divadel, která jako příspěvkové organizace zřizuje magistrát. Návrhem pověřila odborný tým bývalá rada hlavního města. Před koncem svého volebního období ho schválila. Návrh by chtěl rozvíjet i nový radní pro kulturu Jan Wolf.
Kritika /
Když vás všecko sere
O blogu 1000 věcí, co mě serou jsem se dozvěděl až ve chvíli, kdy bylo jasné, že půjdu na jeho dramatizaci, kterou zinscenovala punková odnož libereckého Divadla F. X. Šaldy, tedy zlopověstné Divadlo F. X. Kalby, ve spolupráci s podobně zaměřenou odnoží měšťáckého Divadla pod Palmovkou – Studiem PalmOFFka. Začal (Pokračování textu…)
Kritika /
Faust ztracený a zachráněný
Divadlo F. X. Šaldy uvedlo na komorní scéně Malého divadla dramatizaci klasického Goethova díla Faust v režii uměleckého šéfa Ivana Rajmonta. Inscenace však nijak „komorní“ není.
Zprávy /
Premiéry 20. 1. 2014 – 1. 2. 2015
Převzato z databáze IDU / DÚ v Praze.
Zprávy /
Šlo o nepřijatelný útok na svobodu projevu
Národní divadlo uctí symbolickou minutou ticha před každým dnešním představením památku obětí včerejšího atentátu na novináře týdeníku Charlie Hebdo.
Zprávy /
Liberecký beránek okusí Big Apple
Naivní divadlo Liberec bude ve dnech 9. - 13. ledna hostovat s inscenací O beránkovi, který spadl z nebe na mezinárodním kulturním veletrhu APAP v New Yorku.
Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 85)
Františákova inscenace po třiceti letech následuje inscenaci Hajdovu. Také tato inscenace se ptá: Proč dnes? aneb Mudrování nad premiérou Sofoklova Krále Oidipa v Mahenově divadle.
Přestanu se na nějaký čas angažovat
V minulých dnech mne byl diagnostikován v průměru 3.5 cm kulatý nádor na mozku. Budu se nyní věnovat už jen práci v přírodě, v sadech, na loukách a se zvířátky.
Burza /
Kritika /
Opera jako trestný čin
S žalobou na uvedení opery Aloise Háby Nová země kvůli propagaci myšlenek směřujících k potlačení práv a svobod by se dalo uspět. Je to stejné jako uvést operu obhajující holocaust! S diktaturou J. V. Stalina souvisí i uvedení skečů Dmitrije Šostakoviče Orango a Antiformalistický jarmark. Dobrý příspěvek k současným debatám o Rusku, Ukrajině,...
Kritika /
Tak co třeba Mrożek?
Z letmého pohledu na repertoár pražských scén by se mohlo zdát, že dramaturgové v hlavním městě nově propadli kouzlu Sławomira Mrożka. V poslední době se v profesionálních divadlech v Praze objevily hned tři inscenace tohoto polského dramatika a satirika. Poslední dvě, jimž je věnován tento text, měly premiéru před vánočními svátky. Absurdní...
Kritický žebříček 2/2015 – Balet
5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Lucie Dercsényiová Vít Dvořák Lucie Hayashi Jana Hošková Ivana Kloubková Lucie Kocourková Ivanka Kubicová Zdeněk Prokeš Tomáš Valníček Roman Vašek Národní divadlo, Praha – L. Vaculík: Valmont 5 4,5 (Pokračování textu…)
Kritika /
Tíha papírové koruny
Uvedení Krále Oidipa v Mahenově divadle vzbuzovalo velká očekávání – je první režií Martina Františáka v pozici uměleckého šéfa a první zásadní hereckou příležitostí pro Martina Siničáka na velkém jevišti. Inscenaci nelze upřít řada silných momentů, místy však vzbuzuje rozpaky.
Kritika /
Tichý křik Simone Weilové
Režisér Jan Nebeský kabaret bytostně cítí – nikoli ten poklesle showbyznysový ani ten český prvorepublikově laskavý se švejkovským humorem, nýbrž onen meziválečný kabaretní tvar s ostrou příchutí, expresivní nemilosrdností, porcí filosofických myšlenek a několika kapkami jedu ironie, po němž se může udělat nevolno a trpko. Nebeského dvorní...
Kritika /
Mozaika bezvýznamných životů
Přicházel s návrhy. My jsme je přijímali i nepřijímali – mimo jiné napsal v jedné z básní, již označil za možný epitaf, Bertolt Brecht. Ve Východočeském divadle Pardubice jeho „svolení“ využili. Nejen původní text rozsáhlého epického dramatu Kavkazský křídový kruh z roku 1945 (spoluautorkou je Ruth Berlau), ale dnes už i pozdější...
Rozhovor /
Jiří Rajniš: Člověk se prostě nesmí bát
Opernímu pěvci Jiřímu Rajnišovi je třiadvacet let. Před rokem a půl se na operním festivalu v Bamberku stal nejmladším českým Donem Giovannim na zahraniční scéně. První sezonu je v angažmá v Landestheateru v Coburgu. Jak to dokázal a proč ještě nestuduje na nějaké škole? A jaké zkušenosti v zahraničí získal?
Kontext /
Štěpán Pácl: Hledáme herce, kteří mají své téma
Od 20. prosince zná činoherní soubor Národního divadla jméno nového uměleckého šéfa – od sezony 2015/2016 ho povede pětatřicetiletý režisér Daniel Špinar. Konkurs vyhrál s koncepcí, kterou nazval Nová krev. Do týmu pozval jako stálého režiséra dvaatřicetiletého Štěpána Pácla.
Kontext /
Daniel Špinar: Vždycky budu vycházet z herce
Od 20. prosince zná činoherní soubor Národního divadla jméno nového uměleckého šéfa – od sezony 2015/2016 ho povede pětatřicetiletý režisér Daniel Špinar. Konkurs vyhrál s koncepcí, kterou nazval Nová krev. Do týmu pozval jako stálého režiséra dvaatřicetiletého Štěpána Pácla.
Kontext /
Kontext /
Mnoho burácení pro nic
Debutanti zpravidla slibují něco neotřelého. Nejinak fotograf a dokumentarista Adolf Zika, který svou hranou celovečerní prvotinou Burácení přinesl do kin „první český film z motorkářského prostředí“.
Mosty přes česko-německé hranice – Reportáž z Regensburgu/Řezna
S Řeznem/Regensburgem nás spojuje kus společné historie. Pamětní deska na kostele sv. Jana v historickém centru města připomíná, že se tu v roce 845 nechalo pokřtít – nejspíš poněkud v opozici k Velkomoravské říši orientované na jižnější Pasov/Passau – čtrnáct blíže nejmenovaných českých knížat. Od konce 9. století až do roku 973, kdy si...
Kritika /
Ďáblice z Tyrolských Alp
Přední rakouský dramatik Karl Schönherr zachytil ve své hře Ďáblice z roku 1914 zápas ženy a dvou mužů o prosazení vlastních protichůdných zájmů: Žena s Mužem si za peníze získané pašováním hodlají pořídit dům, a Žena kromě toho touží počít dítě. S nemocným Mužem děti mít nemohou, ale nelze ho vyloučit z podílu na penězích a na...
Kritika /
V oparu chlastu
Brněnské Divadlo Feste, které se ve své tvorbě zabývá současnými politickými a sociálními tématy, se ve své poslední premiéře soustředilo k fenoménu, jenž je zřejmý z lapidárního názvu inscenace: Chlast. Skrývá se za ním – v kontextu zaměření divadla na první pohled překvapivá – adaptace Zolova Zabijáka.
Kritika /
Dvakrát do téže řeky?
Jiří Hubač napsal před lety pro Jiřinu Bohdalovou hru Generálka, ta měla premiéru v Divadle na Vinohradech v roce 1986 a hrála se tu s úspěchem tři a půl roku. Protagonistka v ní ztvárnila energickou Korsičanku Josefinu, která se díky své neohroženosti a důvtipu dostane k vězněnému „rodákovi“ Napoleonovi (Petr Haničinec) na Ostrov Svaté Heleny a...