Obsah Divadelních novin 2016
Burza /
Kritika /
Změna je možná
Ranní rozhovor muže s vlastním penisem, prodej kradeného růžového auta i japonskou fetišistickou bondáž nabízí novinka Divadla v Řeznické. Jde o inscenaci hry současného skotského dramatika Davida Greiga Midsummer.
Kritika /
Jak ctnostná a krásná, leč chudá dívka k neštěstí přišla
Činohra Divadla J. K. Tyla po velmi zdařilém, i když plzeňským publikem pramálo přijímaném Vojckovi (může-li být vůbec tato Büchnerova nedokončená hra inscenována divácky dosti vstřícně) uvedla další klasiku. Úklady a lásku – nejhranější drama Friedricha von Schillera – zde režíroval Marián Amsler.
Kritika /
Improvizace VerTeDance trochu zrní
Taneční skupina VerTeDance se znovu spojila s kapelou Zrní. Z minulého setkání vzešla inscenace Kolik váží vaše touha. Nyní – po čtyřech letech – se k úspěšnému konceptu obě skupiny vrátily, přesto poněkud jinak. A tak se zrodila i jeho spolupráce s VerTeDance a Zrní a výsledkem je projekt Ceviche.
Kritika /
Popraven v Ostravě
Premiéru opery Roberto Devereux, kterou opera Národního divadla moravskoslezského uzavřela provedení tří Donizettiho oper z doby alžbětinské Anglie, odměnilo obecenstvo potleskem vestoje a hysterickým ječením.
Inscenace roku
Do třiadvacátého ročníku ankety o Inscenaci roku 2015 přispělo 102 tipujících. Každý mohl vybrat jedinou inscenaci (projekt), která vznikla mezi začátkem prosince 2014 do uzávěrky ankety. Další návrhy bylo možné uvést do elektronické verze ankety, kterou uveřejníme na i-DN.
Kritika /
Hubička skrz okno
Uvést „prostonárodní operu“ Hubička Bedřicha Smetany a pokusit se o její opravdu dnešní podobu patří kuriózně k tomu nejobtížnějšímu, oč může český operní soubor usilovat. Hrát o takové „hloupůstce“, jakou je spor o políbení? Ke všemu Smetana tak pevně určil průběh situací, včetně reálií, že se sotva dají modernizovat.
Kritika /
Proč to všechno?
Hudebně-taneční inscenaci Gazdina roba podle stejnojmenné divadelní hry Gabriely Preissové uvedl baletní soubor Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Hra řeší rozvod jako společensky zavrženíhodný akt na slovenské vesnici 19. století.
Kritika /
Vysněná Sarah
Po Audienci u královny ve Stavovském divadle se znovu setkala Iva Janžurová s režisérkou Alicí Nellis, tentokrát ve své vysněné hře Božská Sarah. Dramatik John Murrell se v ní inspiroval životem slavné francouzské herečky Sarah Bernhardtové, která ve své době svými výkony i skandály odpovídala plně podobě současné celebrity.
Kontext /
Díky Bohu, že existují Francouzi
Úvahy Filmové - Již 18. ročník Festivalu francouzského filmu na sklonku listopadu představil sedmapadesát snímků ze země galského kohouta. Dvanáct z nich postupně přichází do našich kin.
Kontext /
Černý na bílém
Některé knihy se jmenují tak dobře, že svým názvem vyřeší titulek za recenzenty. Dvojice svazků, na jejichž obalu je napsáno Jiří Černý …na bílém, patří mezi ně. Tím však odpadne jen ten nejmenší z recenzentových trablů.
Kontext /
„Kyliánovo“ divadlo v troskách
Rozhodnutí představitelů města Haagu zbourat divadlo Nederlands Dans Theater (NDT), které proslavil český choreograf Jiří Kylián, předcházela řada sporů. Letos na podzim se přistoupilo k postupnému bourání budovy. Na jejím místě má vzniknout nové kulturní centrum Spuiforum, které má vedle divadla poskytnout zázemí obchodům a dalším komerčním...
Burza /
Levínský píše Uhdemu
Milý Milane, děkuji, že vracíš naše dopisování tam, kde začalo, k psaní naší hry. Svůj první dopis v září jsem ukončil povzdechem, že nevím, který den roku 1950 by se měla naše hra odehrávat. Myslím, že jsem na to přišel. Bude to deštivého 16. července 1950. Mladičký a promočený záložník (Pokračování textu…)
Burza /
Došlo do redakce
Oldřich Janota: Kytaru s palmou (texty písní) TORST 264 stran Pomalu se zdvíhám nad svůj čas / nebe v dálce skrývá křídla… Editorem Jaroslavem Riedlem pečlivě připravený sborník písňových textů hudebníka, zpěváka, textaře a spisovatele Oldřicha Janoty. Možná jedna z nejlepších básnických sbírek posledních let u nás. Jsou v ní...
Burza /
HA jako komora?
Milí přátelé Herecké asociace (a Divadelních novin)… Jistě všichni přemýšlíme, co si usilovně přát do nového roku. Vedle toho, aby se svět nezbláznil, je, myslím, nezbytné niterně vnímat současnost a reagovat na ni (v našem případě především tvorbou). Aby nám ji pragmatismus nekulturní doby (a jejích představitelů) nezhatil – musíme...
Rozhovor /
Enikö Eszenyi: Jsem člověk divadelní
S maďarskou herečkou, zpěvačkou, režisérkou a dnes také ředitelkou největšího budapešťského divadla Vígszínház Enikö Eszenyi (nar. 11. ledna 1961 v Csengeru ve východním Maďarsku) jsme se setkali zhruba před rokem v kanceláři jejího divadla při příležitosti hostování pražského Národního divadla s inscenací Roberta Wilsona 1914, ve které...
Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 139)
Doma jsem zjistil, že mi zkysla týdenní polévka aneb Mudrování nad údělem divadelního ahasvera.
Rozhovor /
Markéta Fantová: V centru dění bude scénografie
Rozhovor s uměleckou ředitelkou PQ 2019
Rozhovor /
Tomáš Vůjtek: Musíme se napřímit a vysmát se tomu
Rozhovor s dramatikem a dramaturgem KOMORNÍ SCÉNY Aréna
Burza /
Karel Dobrý jako Iris v inscenaci Daniela Špinara Ze života hmyzu
Na výstavě Fotograf lidských duší v Novoměstské radnici (je k vidění do konce ledna) se operní zpěvák Martin Beck představuje jako citlivý, pohotový a divadla znalý autor- portrétista. Zachytil tváře činoherců Národního divadla, prezidentských kandidátů, česko-slovenské pěvecké interprety i světové osobnosti: dalajlámu, Dominga, Wilsona, Havla,...
Kritika /
Nikoliv karambol, ale Calembour
Už zavedená značka Cabaret Calembour sdružuje tři nadané mladé muže, Milana Šotka, Igora Orozoviče a Jiřího Suchého z Tábora, souputnicemi na jevišti jim bývají kamarádka Lucie Polišenská a manželka třetího z nich Klára Suchá.
Rozhovor /
Marián Amsler: Nechci zapouštět kořeny ve vratké půdě
Marián Amsler je divadelní režisér stejně známý v Česku i na Slovensku. Na konci loňské sezony skončil jako umělecký šéf brněnského HaDivadla, na začátku letošní se stal uměleckým šéfem bratislavského Divadla Astorka Korzo ’90. V říjnu zvítězila jeho inscenace Vyhnání Gerty Schnirch v Cenách Divadelních novin. Mohlo se zdát, že jeho česká...
Kontext /
Státní kultura nebo kulturní stát aneb Cokoli chcete
Nedávno na stránkách Lidových novin plédoval Jiří Srstka, bývalý ředitel Národního divadla a současný ředitel Dilia, za zrušení ministerstva kultury pro jeho neschopnost ve věci legislativy autorského práva. Na rozdíl od něho jsem přesvědčen, že tento úřad potřebujeme. Současně bychom ale měli požadovat zrušení ministrů kultury....
Kontext /
Zadlužené umění
Senátor Jiří Šesták (Starostové a nezávislí) se sympatickou tvrdošíjností usiluje o legislativní a další změny, které by vedly k systémovému financování kultury. Sezval na 12. ledna ke kulatému stolu Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu PČR do Valdštejnského paláce šestnáct profesně různých odborníků (dva...
Kritika /
Jak může kanárek chápat kočku?
V této společnosti je možné úplně všechno… Stejně tak v inscenaci Pitomost aneb Kanárek, svébytné reflexi mezilidských vztahů a sociálních problémů. Hru Jiřího Pokorného na aktuální téma exekucí uvedlo ve světové premiéře a autorově režii Malé divadlo F. X. Šaldy.
Kritika /
Ještě můžeme věřit ve šťastné konce
Jakkoli má Dejvické divadlo za sebou slušnou řádku vynikajících a mnoha cenami ověnčených titulů, shakespearovská dramatika je na jeho scéně vzácným hostem. Po Večeru tříkrálovém (1999) a Hamletovi (2006) je Zimní pohádka teprve třetím Shakespearovým kusem ve zdejším repertoáru. Již tento fakt zatěžkal novinku velkým očekáváním, které...
Kritika /
Magdaléna na Štvanici
Divadelní společnost, jež si říká Geisslers Hofcomoedianten nebo též Geissleři, se od počátku inspiruje barokním divadlem, odkud čerpá podněty pro svou dramaturgii, ale dělá zcela současné divadlo. Za třináct let své existence má již na kontě dvacet původních her.
Kritika /
Oživlé mrtvoly pod Palmovkou
Téměř před čtyřmi lety měla v Jihočeském divadle premiéru inscenace Fuk! režiséra Petra Zelenky. Její reprízu jsem zhlédl na Nové scéně v březnu 2012 a tehdy jsem o ní mimo jiné napsal: Nedotaženost střídá nedotaženost. Derniéru měl Fuk! v červnu 2013 a nyní ho resuscitovali v Divadle pod Palmovkou.
Kritika /
Co zkoumá Handa Gote?
Divadelní sdružení Handa Gote má za sebou obzvláště dobrý rok. Vlastně spíš dobrou dvouletku. I když mezi špičková seskupení českého „nekonvenčního divadla“ (vhodná škatulka se v tomto případě hledá dost těžko) patří Handa po celou svou desetiletou existenci docela spolehlivě.
Kritika /
Dostojevskij (za)říznutý Jelinekovou
Koncem minulého roku měla na scéně Reduty v režii Martina Čičváka premiéru divadelní verze Běsů od současného dramatika a publicisty Romana Sikory napsaná „na motivy románu“.
Kritika /
Ztráty a nálezy
Petr Kofroň do produkcí Národního divadla opět zařadil pozoruhodné dílo z kontextu minimalismu, respektive postminimalismu. Tedy z okruhu hudby založené Philipem Glassem, kterou Kofroň tvrdohlavě prosazuje s Agon Orchestrem třicet let. Oratorium Lost Objects je dílem tří amerických skladatelů o dvacet let mladších než Glass, ze seskupení Bang on a Can.
Knihovna Václava Havla zahájila Rok Havla
V Knihovně Václava Havla byl včera oficiálně zahájen program letošního roku, který se ponese v duchu připomínání nedožitých 80. narozenin dramatika a bývalého českého prezidenta.
17 x Černý na bílém
V aktuálním čísle DN 1/2016 přinášíme obsáhlou recenzi prvních dvou dílů sebraných spisů hudebního publicisty Jiřího Černého příznačně nazvaných Jiří Černý... na bílém. Z kritických textů Jiřího Černého vybral autor recenze Jan Šotkovský pro čtenáře i-DN několik ukázek.
Kontext /
Kontext /
Knihovnička: O příbězích
Motto: Dítě ve mně čte, protože lepší je vědět, a idealista ve mně věří, že divadlo tím bude lepší.Clara Lorenzi
Maria Goos: Muži jsou jako sloni
Nizozemská scenáristka Maria Goos přijela do Prahy, aby se společně s dcerou zúčastnila premiéry své hry v Divadle pod Palmovkou. Hra Cloaca (u nás uváděno pod názvem Fuk!) o mužské krizi středního věku, podaná s ženským nadhledem, vznikla v roce 2002. Od té doby obletěla svět, a Maria tak zavítala do různých částí světa, včetně Severní a...
Řezenské stíny Hrabala, Kohouta a Pavlíčka
Bohumil Hrabal je bezpochyby jedním z nejznámějších českých spisovatelů. Nejen u nás, ale i ve světě. Bezprostředně po jeho smrti vyšly ve velkých zahraničních denících obsáhlé nekrology, například Basler Zeitung mu věnovaly celou stránku. Jeho Obsluhoval jsem anglického krále ve výborném německém překladu skvěle četl před několika lety...
Burza /
Uhde píše Levínskému
Ahoj, René, díky za návrh vstupu do naší hry. Mně však přinesl problém. Vzal jsi to za konec, na který neumím navázat. Prozrazuješ na hrdinku v její samomluvě všechno, co podle mě má vyjít na světlo teprve postupně, ale možná to ani nebude potřeba, například že kamarádí se slivovicí a (Pokračování textu…)
Burza /