Obsah Divadelních novin 2018
Kritika /
Vražda agenta Litviněnka
Do Dejvického divadla se po tříleté pauze vrátil režisér Jiří Havelka a s částí souboru, která se neúčastnila paralelního titulu Honey v Jatkách78, nazkoušel autorskou inscenaci Vražda krále Gonzaga. Větší zájem vcelku pochopitelně budilo Krobotovo novocirkusové dobrodružství v holešovické tržnici, podle obvyklých not se ale nehraje ani doma v...
Kritika /
Shakespearovský filmový trip
David Drábek se ve své další (už čtvrté) shakespearovské adaptaci v Klicperově divadle zase pořádně rozjel: milenci bloudí v lese postelí psychiatrického oddělení rozpadající se nemocnice, kterou opravuje národnostně pestrá družina Jurije Klubkoněnka.
Kritika /
Něco, co nás přesahuje
Budova Janáčkova divadla v Brně je od června minulého roku kvůli rekonstrukci zavřená, ale operní soubor bez velké scény nezůstal, ba našel si ještě větší!
Rozhovor /
Jakub Krofta: Posláním polského divadla je neustálá vzpoura proti mocným
Jakub Krofta (1971) působil po studiích na DAMU jako režisér a později jako umělecký šéf v hradeckém Divadle Drak. Jako režisér nebo pedagog pracoval také v USA, Austrálii, Izraeli, Rakousku, Dánsku, Finsku nebo Polsku, kde je od roku 2012 uměleckým šéfem Wrocłavskeho Teatru Lalek, které se pod jeho vedením stalo jednou z nejčastěji oceňovaných...
Kontext /
Tak ošklivej pán… aneb Kolik lidí, tolik Magorů
Knihou roku 2017 v tradiční anketě Lidových novin se stala biografie Ivana Martina Jirouse od Marka Švehly nazvaná Magor a jeho doba. Možná logická, pro mne ale překvapivá volba českých literárních intelektuálů (byť o výběru oslovených bychom mohli diskutovat a myslím, že by redakce v tomto měla být vyhraněnější).
Muž pro každé počasí
Minulý rok opustila tento svět vedle Sama Sheparda, o němž jsme psali v minulém čísle, ještě jedna divadelní legenda dvacátého století – britský režisér a herec Peter Hall.
Burza /
O poslušné lokajské společnosti (I) – František Pavlíček: Čtení z října 1989
Rozhovor s dramatikem a scenáristou Františkem Pavlíčkem (1923–2004) se odehrál v říjnu 1989 a původně měl vyjít ve zpravodaji Jonáš-klubu, v časopise Echo. Jenže dění po 17. listopadu se náhle zdálo mnohem zajímavější, a tak ohlédnutí za životaběhem někdejšího ředitele Divadla na Vinohradech a scenáristy filmů Markéta Lazarová či Tři...
Rozhovor /
Vladimír Morávek: Jsem člověk stižený vizí
Rozhovor s odcházejícím uměleckým šéfem DIVADLA HUSA NA PROVÁZKU
Kritika /
Zlaté prozření bohatých
Inscenace Eyolf v HaDivadle je pozoruhodná tím, jak emotivně v ní působí strohé, úsporné, nepatetické a v mnohém „nedivadelní“ herectví.
Kritika /
Unavil se tak, že nevidí už nic?
Témata stárnutí, zapomínání a s nimi související Alzheimerovy choroby se v posledních měsících znásobeně objevují na pražských jevištích. Po Zellerově Otci, prezentovaném v Rokoku, a dramatizaci Bernlefova románu Zatmění mozku v Divadle Broadway tu máme titul Pardál, hru plodného rakouského autora Felixe Mitterera.
Kritika /
Chození v přírodě je na hovno
V Experimentálním prostoru NoD si Janek Lesák s Natálií Preslovou vtipně pohráli s formou dokumentárního divadla. Nezapomněli na to upozornit umělým, trochu polopatickým rámcem, kdy na začátku a na konci Osamělosti komiksových hrdinů promítli na stěnu záběry, v nichž Helena Třeštíková obvolává a utěšuje superhrdiny.
Kritika /
Stepní vlk Jan Kačena
V záplavě premiér s koncem roku 2017 uvedla hned dvě divadla ve dvou různých městech inscenace, jichž je tvůrcem Jan Kačena. V pražském A Studiu Rubín zrealizoval svou vizi slavného Hesseho románu pod názvem jedné z jeho částí Traktát o stepním vlku. A v jihlavském Horáckém divadle jevištní esej pracující s genderovým diskursem Bůh je žena.
Kritika /
Inscenace roku
Do 25. ročníku každoroční ankety přispělo šestaosmdesát respondentů. Vybírali jsme je z našich pravidelných přispěvatelů, podporovatelů, z lidí známých i méně známých, u kterých jsme předpokládali osobitý názor.
Rozhovor /
Dominika Špalková: Divadlo se nesmí zastavit!
Rozhovor s uměleckou šéfkou Divadla Drak
Kritika /
Znepokojivý obraz minulosti i současnosti
Když na počátku padesátých let minulého století napsal Arthur Miller Čarodějky ze Salemu (The Crucible), které byly založeny na skutečných událostech, nikdo nepochyboval o tom, že nejde o historickou hru. Autor měl za sebou zkušenost s vyšetřováním neblahého Výboru pro neamerickou činnost, a pod procesy s údajnými čarodějnicemi zaznívalo tedy velmi...
Kritika /
Fikce, historie, nebo proroctví?
Dystopický román Kaspara Collinga Nielsena Dánská občanská válka 2018–2024 vyvolal u veřejnosti dvojí typ reakce: nadšené přijetí, nebo razantní odmítnutí. Kontroverzní kniha totiž kombinuje žánr sci-fi s politicky zabarvenou vizí blížící se občanské války, ale dojde také na bulvární historky plné krve, sexu a násilí. I přesto se Divadlo Na...
Kritika /
Studený ohňostroj, či očistný požár?
Na mnoha místech českých zemí byl příchod nového roku přivítán ohňostrojem připomínajícím letošní sté výročí Československé, potažmo České republiky. A leckde tato podívaná – doprovozená třeba tóny Smetanovy Vltavy – vyvolávala v přítomných pocity pohnutí, možná hrdosti a sounáležitosti se zemí, která v republikánském zřízení...
Kritika /
Dobře vržené kostky
Inscenací s poněkud dlouhým názvem Kostky jsou vrženy aneb Don Juan a hlavně pocta Jaroslavu Ježkovi uzavřelo Studio Ypsilon svůj triptych, kam patří tituly posledních dvou sezon Swing se vrací neboli o štěstí a Varieté Freda A. aneb Chytání větru. Jsou to všechno hudební revue ve stylu třicátých let, samozřejmě přetvořené v ryze ypsilonském...
Kritika /
Šest žen znovuzrozených
Šest žen (původně Šest žen Jindřicha VIII.) je legendární semaforská klasika. Odkazuje až k večerům Akord clubu v Redutě, z nichž zdivadelněný koncert v roce 1958 vzešel coby zvláštní případ tehdejších text-appealů.
Kritika /
Když člověku rupnou nervy…
Výraznou linii tvorby Divadla Tramtarie tvoří původní autorské inscenace. Tu zatím poslední – absurdní komedii Divoké historky – režíroval Filip Nuckolls. A jen předznamenejme, že jeho první setkání s olomouckým souborem bylo poměrně šťastné.
Kritika /
Strašlivý vztek?
České divadlo vzalo Caryl Churchill na vědomí až v tomto miléniu. S výjimkou Prvotřídních žen (Top Girls, 1983), uvedených v Národním divadle v roce 2004, sledovalo nevyšlapané cesty autorčiných dramatických novinek. V nich se vytrácí marxisticko-feministický apel a politické ostří se odsouvá na periferii individuální zkušenosti, do surreálného...
Kritika /
Porušení mravního i přírodního řádu
Břetislav Rychlík se jako režisér vesnického dramatu uvedl inscenací Roku na vsi v Jihočeském divadle před šesti lety; tuto románovou kroniku bratří Mrštíků také dramatizoval. Před dvěma lety na pardubickém jevišti úspěšně režíroval Topolův Konec masopustu. A v prosinci loňského roku měl ve Východočeském divadle premiéru Kalibův zločin podle...
Kritika /
Potkali se v Pardubicích
Režisér Michael Tarant má zálibu v propojení hudby a hereckého divadla. Zvlášť pokud se tak stane v pohnutých pozemských osudech těch, kteří píší nadpozemsky krásnou hudbu.
Rozhovor /
Jana Burkiewiczová: Baví mě divadlo, které kašle na to, co je správně
Na premiéru choreografie Divočina nikdy nezapomenu. Přišla jsem do Ponce a zůstala omráčená. Malé foyer bylo napěchováno českými celebritami – dirigent Libor Pešek, textařka Gabriela Osvaldová, skladatel Ondřej Soukup, módní návrhářky i výtvarníci… Připadala jsem si jako na cizí svatbě. Kde se tam ti lidé vzali? Jak to, že vstoupili na...
Kontext /
Moc sladkého škodí! Momenty s Karlem Makonjem
Na tradičním loutkářském festivalu v Banské Bystrici byl Karel Makonj jedním ze dvou hlavních řečníků na doprovodné konferenci. Tím druhým byl prof. Henrik Jurkowski.
Kontext /
DAMU potemněla
Aby ne – je sobotní pozdní večer (či spíše začínající noc) a kromě nás, zoufalců, kteří se na pokraji šílenství připravují na klauzury, už na Katedře alternativního a loutkového divadla nikdo není. Vycházím z ateliéru, abych se do něj za pár vteřin vrátil jako Ivanov. Stojím přede dveřmi, hlavou mi (Pokračování textu…)
Kontext /
Svobodný v nezavedených strukturách aneb Karel Makonj z různých stran
Začátkem roku po těžké nemoci zemřel divadelní teoretik, režisér a pedagog Karel Makonj (9. 12. 1947 Praha – 2. 1. 2018 Praha).
Kontext /
Burza /
O poslušné lokajské společnosti (II) František Pavlíček: Čtení z října 1989
Po krátkém působení v Československé televize jste zamířil do Filmového studia Barrandov. Dostal jsem se jako dramaturg do vynikající tvůrčí skupiny Feix–Daniel, jenže konference na festivalu v Banské Bystrici v únoru 1959 přinesla tvrdou kritiku některých filmařů a jejich postihy, mezi které patřil i zákaz několika filmů. Ze skupiny Feix–Daniel...
Kritika /
Billy Budd jako Špinarův příběh mužské touhy
I am an old man who has experienced much, zpívá kapitán Edward Fairfax Vere, nyní starý muž, jenž vzpomíná na léta napoleonských válek, na rok 1797, kdy velel válečné lodi HMS Indomitable, pronásledující francouzské revoluční loďstvo. Stejně tak lze o této klíčové postavě Brittenovy opery Billy Budd říci, že již zažila mnoho, pokud jde o různá...
Kritika /
Masky revolučního divadla
Bez roku čtyřicet let stará hra Pověření Heinera Müllera se dočkala české premiéry. A aby to nebylo málo, v lednu byly inscenace této hry uvedeny hned ve dvou divadlech. Režiséři Michal Hába a Jiří Pokorný vyšli z poměrně starého překladu K. R. Jilské z roku 1998.
Kritika /
Taškařice ze škamen
Komedie Úča musí pryč! dramatika Lutze Hübnera (nar. 1964) je v Německu divadelním hitem.
Kritika /
A slova stékají jako med
Činoherní klub se otevírá minimalističtějším, formálně a obsahově náročnějším divadelním kusům a především současné české hře.
Kritika /
Cirkusový klaun Ernani
Po téměř sto sedmdesáti letech se Verdiho Ernani dočkal opětovného uvedení v opeře Moravského divadla v Olomouci. Jde o vyčpělou a poněkud krkolomnou romantickou rytírnu, jež u nás nemá inscenační tradici.
Kritika /
Sestry na cestě od iluzí k beznaději
Komorní scéna Aréna opět obrátila pozornost k Čechovově tvorbě. Volba titulu Tři sestry, který jako by byl současnému souboru šit přímo na míru, je šťastná a režisér Ivan Krejčí opět dokázal, že si s ruským klasikem skvěle rozumí.
Kritika /
Když vdovy hrají tenis
Operu Dvě vdovy napsal Bedřich Smetana po vzoru francouzské salonní konverzačky.
Kritika /
Zachraň strom!
Románová prvotina Timothée de Fombella vypráví příběh Tobiáše Lolnesse, chlapce o málo většího než milimetr, který žije s rodiči v koruně obrovského stromu.
Kritika /
Jak slunce stvořilo svět
Naivní divadlo uzavřelo svůj volný triptych premiérou Žluté – modrá – zelený, inspirovanou knihou Daniely Fischerové Duhové pohádky.