Obsah Divadelních novin 2020
Komunikací ke komunikaci
Vážení a milí čtenáři, vážení autoři a přispěvatelé a grafikové a vydavatelé a podporovatelé, prostě všichni, kteří se scházíte nad Divadelkami, vítejte na prahu roku 2020 ve dvacátém devátém ročníku našeho čtrnáctideníku.
Milan Kundera: Ptákovina
Režie Vladimír Morávek, premiéra 21. 12. 2019, Klicperovo divadlo Hradec Králové. Milan Kundera se po delší době vrací na česká jeviště a Vladimír Morávek do Klicperova divadla. Oba návraty jsou divadelně nosné a žádoucí. Z víceméně autorské hříčky karikující tehdejší upjatou společnost, jak bývá Ptákovina hraná, Morávek vytvořil své...
Martina Schlegelová: Nové hry pro nás píší i zahraniční autoři
Rozhovor s uměleckou šéfkou divadla Letí
Ostravský divadelní archiv
Na začátku roku se sluší předložit i nějakou pozitivní zprávu. O tom, co se vloni povedlo na jevištích, podává svědectví anketa Divadelních novin a zanedlouho přibydou další v jiných médiích – anketa kritiků, pořádaná časopisem Svět a divadlo, a divácká anketa serveru i-divadlo.cz.
Kritika /
Inscenace roku
Začínáme 29. ročník Divadelek obvyklou anketou, do níž přispělo rovných sto tipujících rozličných profesí – jedinou podmínkou účasti byl profesionální vztah k divadelnímu umění; případný střet zájmů řešil každý tipující sám.
Kritika /
Věštby už nejsou nic
Zatímco v komorních prostorech (a také na Nové scéně) uváděl Jan Frič poslední dobou inscenace buď autorské, nebo postavené na nově vzniklých textech, v historických budovách domovského Národního divadla se orientuje na klasiku.
Kritika /
Straussovy operní launy
Richarda Strausse považuji za velkorysého a trochu marnivého malíře velkých orchestrálních a operních pláten, který definitivně poslal wagneriánství do slepé uličky, a není divu, že Schönberg a další museli prostě začít znovu a odjinud.
Kritika /
Double Havel
Divadlo na Vinohradech na své Studiové scéně uvedlo k 30. výročí sametové revoluce havlovský „double bill“ v režii Šimona Dominika – do jednoho večera spojilo notoricky známou Audienci s méně frekventovaným titulem Motýl na anténě, který byl v Praze uveden vůbec poprvé.
Kritika /
Provozní inscenace
Michal Dočekal ve svých inscenacích již delší čas prozkoumává fungování amerického kapitalismu.
Není čas spáti na vavřínech
V posledním listopadovém týdnu se v moravskoslezské metropoli uskutečnil již 23. ročník ostravských činoherních žní, známých jako OST-RA-VAR. Jaká byla letošní úroda?
Rozhovor /
Michal Hába: Divadlo má podněcovat imaginaci – hlavně politickou
Po jeho inscenaci 120 dní svobody se o Michalu Hábovi mluvilo jako o enfant terrible české divadelní alternativy.
Kontext /
Inscenace roku 2019
Do pravidelné novoroční ankety Divadelních novin letos přispěla rovná stovka respondentů. Jedinou podmínkou účasti byl jakýkoli profesní vztah k profesionálnímu divadlu. Zdůrazňuji, že nejde o soutěž, v níž někdo zvítězí, ta by musela mít přesně definovaná kritéria a podle jasného klíče sestavenou porotu, naše anketa o inscenaci roku nic...
Kontext /
Osamoceni v efektní prázdnotě
Hned dvě významné galerijní instituce v Praze nabídly k vidění současné umění dvou umělců střední generace – Josefa Bolfa (1971) a o něco mladšího Daniela Pitína (1977).
Není to marný
K letošnímu třicátému výročí sametové revoluce vyšlo v Olympii druhé, doplněné vydání knížky autorské dvojice Vlastimil Ježek – Zdeněk A. Tichý s lehce provokativním titulem Je to marný, je to marný, je to marný zaznamenávající životní osudy, názory a postoje Kamily Moučkové a Marty Kubišové.
Taky jsme se…
… možná měli i rádi nedávno, třeba před čtyřiceti lety…
Výročí 16.−31. ledna
Bártová Renata, taneční pedagožka (16. 1. 1970) △ Hanus Tomáš, umělecký ředitel (16. 1. 1970) △ Krejčiřík Tomáš, sólista opery (16. 1. 1955) △ Krtička Luboš, skladatel (16. 1. 1965) △ Světlíková Markéta, herečka (16. 1. 1955) △ Frejková Hana, herečka (17. 1. 1945) △ Zdeněk Zdeněk, skladatel (17. 1. (Pokračování textu…)
Zemřeli
Stanislav Malý (3. 4. 1933 Jihlava – 11. 12. 2019 Ostrava) Herec, dlouholetý člen Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Taťana (Táňa) Fischerová (6. 6. 1947 Praha – 25. 12. 2019 Černošice) Herečka, politička, spisovatelka a moderátorka. V historicky první přímé volbě v roce 2013 kandidovala v prezidentských volbách na prezidentku...
Burza /
Kladenská krize vyřešena?
Rozbouřenou situaci v Městském divadle Kladno uzavřelo vyhlášení výsledků výběrového řízení na uměleckého šéfa činoherního souboru MDK. Komise, v níž kromě zástupců města zasedli prezident HA Ondřej Kepka, prof. Jan Hyvnar či šéfka divadla Lampion Lucie Radimerská, vybrala ze čtyř přihlášených kandidátů režiséra Martina Vokouna, jeho...
Jan Vodňanský: Nesouřadné vzpomínky (I)
Vzpomínání Jan Vodňanského jsem nahrával na diktafon na jaře 2019. Pohybovali jsme se spolu napříč časem, a tak jsme nesouřadně zaznamenali vzpomínky na léta normalizace, postřehy z už svobodných roků devadesátých, řeč byla i o Vodňanského verzi Vest pocket revue V + W, o řadě jeho skladatelů a tak dále. A tak dále.
Jednou větou
Šestý ročník přehlídky severských filmů Scandi, jehož tematickým zaměřením jsou „ženy na válečné stezce“, uvede od 9. do 12. ledna 2020 v pražských kinech Lucerna, Edison Filmhub, Evald a Atlas i v dalších sálech Česka celkem šest premiér. Vysílání České televize bylo podle měření sledovanosti peoplemetry během tří vánočních svátků...
Burza /
Labutí protest
Ke stávce části pařížských zaměstnanců (trvá od 5. prosince!) proti chystaným důchodovým reformám E. Macrona se připojily baleríny z Národní pařížské opery, když na Štědrý den před budovou Palais Garnier v Paříži zatančily dvacetiminutový úryvek z Labutího jezera za doprovodu členů Národního francouzského symfonického orchestru. Na...
Anastasia Gubareva, Dimitrij Schaad: Gorki Theater hoří
Inscenaci na motivy románu Ericha Marii Remarqua Noc v Lisabonu nastudovali v berlínském Maxim Gorki Theater pod vedením režiséra tureckého původu Hakana Savaşe Micana herci Anastasia Gubareva, moskevská rodačka, a Dimitrij Schaad, který pochází z Kazachstánu.
Musíme to udělat ZARÁZ!
Pamatujete si doby, které snad trvají dodnes, kdy hlavním městem českého progresivního divadla byla (vyjma Prahy samozřejmě) Ostrava?
Otevření budovy Státní opery Praha 5. ledna 2020.
Galakoncert Státní opera v proměnách času (1888–2018) symbolicky zahájila předehra k opeře Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští.
Lucie Ferenzová: Zvolili jsme horizontální způsob sdílení
Rozhovor se zastupující uměleckou šéfkou A studia Rubín
Státní opera redivivus
Po tříleté rekonstrukci se galakoncertem 5. ledna otevřela budova Státní opery.
Státní opera v novém
V plném lesku se 5. ledna 2020 po generální rekonstrukci poprvé předvedla divákům slavnostního večera pod názvem Státní opera v proměnách času (1888–2018) jedna z nejkrásnějších divadelních budov Evropy. I když dnešní módní vlna hraní v industriálních prostorách má své publikum, pro mnohé diváky symbolizují vysokou kulturu právě divadla...
Jejich starosti…
Náhodou se mi do rukou dostalo mezinárodní vydání The New York Times, víkendové číslo 28.–29. prosince.
Kritický žebříček 2/2020 – činohra
5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Radmila Hrdinová Vladimír Hulec Josef Chuchma Vladimír Just Jan Kerbr Jan Kolář Jiří P. Kříž Marcela Magdová Vladimír Mikulka Jana Paterová Kateřina Rathouská Jana Soprová Martin Švejda Petra Zachatá (Pokračování textu…)
Kritika /
U nás doma v Knédltrustu
Zadržitelný vzestup Artura Uie napsal Bertolt Brecht v roce 1941 ve finské emigraci jako podobenství o nástupu Adolfa Hitlera k moci.
Kritika /
Dalibor podle Formana
Odhaduji, že začít v Boudě operou bylo už samo o sobě odvážné. K tomu arcidílem české klasiky Daliborem Bedřicha Smetany, o něhož se odjakživa vedly boje, jak holt už jsme na to u nás zvyklí.
Kritika /
Když ne divadlo, tak alespoň Bouda!
Dvě významné skutečnosti si připomíná Jihočeské divadlo – sto let od svého vzniku a pak také to, že se dodnes nepodařilo postavit divadelní budovu.
Kritika /
Jirásek, soudruzi a postmoderna
Příprava příspěvku českobudějovického baletu byla svěřena pražské tvůrčí skupině Dekkadancers, již tvoří především tanečníci pražského Národního divadla.
Kritika /
O rodinném štěstí
Nejnovější nastudování opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky není vhodné pro děti do dvanácti let, oznámilo stroze a překvapivě vedení Divadla F. X. Šaldy v Liberci a dalo tím najevo, že se inscenací nebudou producírovat milá zvířátka, tedy že není dobré, aby na představení babička vzala malá vnoučátka.
Kritika /
Všichni tančí se smrtí, ale nikdo jako Elisabeth
Na Nové scéně plzeňského Divadla J. K. Tyla se uskutečnila jedna z očekávaných muzikálových premiér sezony.
Kritika /
Začalo to kosočtvercem
Jen co bylo Milanu Kunderovi navráceno české občanství, měla premiéru jeho Ptákovina v režii Vladimíra Morávka.
Kritika /
Listování dějinami jedné ulice
Pražská Ypsilonka slaví – už nějakou dobu – výročí: 55 let od první inscenace a 56 let od svého založení.
Kritika /
To by tedy Jan Balabán koukal
V rozmezí tří týdnů měly v Praze premiéru dvě komorní inscenace původních českých dramatických textů, jejichž základní situací je víceméně nechtěné setkání dospělých sourozenců. MeetFactory nasadila Finnmark Matěje Samce, následoval titul Dagmar Radové DIY: po tátovi v A studiu Rubín.