Obsah Divadelních novin 2022
Nina Malíková převzala cenu Jalala Sattariho
Dramaturgyně, expertka na loutkové divadlo, předsedkyně českého střediska UNIMA, bývalá dlouholetá šéfredaktorka Loutkáře a především erudovaná historička i teoretička loutkového divadla s mezinárodním renomé Nina Malíková převzala na festivalu Tradičního a rituálního divadla v Teheránu 8. prosince 2021 významnou cenu Jalala Sattariho za...
Inscenací roku je Peter Grimes
Do tradiční, už jubilejní třicáté ankety o inscenaci roku, tentokrát za období od prosince 2020 do listopadu 2021, přispělo 102 respondentů.
O pravdě, lásce, Bedřichovi a opoziční smlouvě
Minule jsem psal do DN poněkud obecně o prokletí paměti – a vidíte, dneska je to tady zas!
Kritika /
Inscenace roku
Vyhlásili jsme jubilejní 30. ročník ankety obvyklým způsobem, přestože dobu a hraní divadla narušila koronavirová pandemie. Jako pokaždé zdůrazňuji, že nejde o soutěž vymezenou pravidly.
Kritika /
Vyhlížení nového člověka na Provázku
V rámci pravidelných štací v pražské Arše představilo v prosinci Divadlo Husa na provázku dvě novinky své covidové dvojsezony 2020/2022 nazvané Brave new man. Inscenaci Pammrová/Březina s podtitulem svítání na západě ekofeminismu režíroval Jan Frič. David Jařab představil vlastní divadelní adaptaci knihy Alberta Vojtěcha Friče nazvanou Čerwuiš,...
Kritika /
Jirous, Willis – jak se to rýmuje?
Rok a něco od premiéry 294 statečných přichází autor, herec a režisér Tomáš Dianiška s dalším titulem ze své „historické řady“ a v domovském Divadle pod Palmovkou uvádí Encyklopedii akčního filmu.
Kritika /
Za queer pokladem
Na světové premiéře nové opery Tomáše Hanzlíka a Marka Řiháka Poklad Arkádie jsem si připadal jako ve florentském paláci na konci 16. století, kdy se opera zrodila.
Herectví neokázalé i exhibující
Představení Berliner Ensemble a mnichovského Residenztheateru, dvou bezpochyby velmi významných německých divadel, bylo možné zhlédnout na festivalu Divadelní Flora v Olomouci.
Rozhovor /
Jiří Honzírek: Publiku dávám a zároveň od něj něco očekávám
Politické divadlo je záležitostí, do které se málokdo naplno pustí. V mnoha ohledech to může být nebezpečné. Režisérovi Jiřímu Honzírkovi (1979) jsou však sociálně-politická témata blízká, proto se před patnácti lety rozhodl jedno takové divadlo založit. V prostorách brněnské Industry tak pod jeho šéfováním dodnes funguje nezávislé Divadlo...
Kontext /
Pro mladý lidi je hrozně důležitý to neposlouchat…
Tato věta, jejíž pokračování vzápětí doplním, zazněla z úst herce Davida Prachaře v pořadu ND Talks Herec a soubor. Zazněla v části rozhovoru věnované výběrovému řízení na nového uměleckého šéfa pražského Národního divadla, kterým se nakonec stalo umělecké duo SKUTR.
Kritika /
O životech, které filmem nekončí
Ačkoli loni vzniklo několik zdařilých celovečerních hraných filmů, jako každoročně shledávám českou dokumentární tvorbu celkově pozoruhodnější než hranou. V kinech můžeme zhlédnout celovečerní dokumenty s pestrými tématy, od vědeckých přes společenská po umělecká.
Corinna Harfouch: Divadlo je jedinečné médium
Z tašky vytáhne saténovou etui a z ní vyloží na stůl keramickou čajovou konvičku a orientální šálek. Rázem se mi vybaví kostýmy porcelánu z inscenace Pověření, ve kterém jsem Corinnu Harfouch viděla na Pražském divadelním festivalu německého jazyka poprvé.
Ivan Kříž: Pravda o zkáze Sodomy
Bylo mi sedmnáct, studoval jsem na gymnáziu v Ostravě-Porubě. Každý čtvrtek jsme spolu s jedním kamarádem v místní knihovně připravovali večery, v nichž jsme těm, kteří měli chuť přijít, představovali poezii různých známých i méně známých básníků.
Výročí 16.−31. ledna
Brochová Dagmar, sólistka operety (16. 1. 1937) △ Lázňovský Michal, dramaturg, překladatel (16. 1. 1947) △ Vimr Zdeněk, sbormistr (17. 1. 1952) △ Wiesner Daniel, choreograf (17. 1. 1947) △ Hamplová Jana, sólistka baletu (18. 1. 1942) △ Srp Karel, kritik (18. 1. 1937) △ Dostál Jaroslav, herec (19. 1. (Pokračování textu…)
Burza /
Došlo do redakce
Vratislav Brabenec / P-PU: Růže na kmínku CD Black Point Music, 60:48 min. Saxofonista Plastic People vydal koncem roku – i v rámci své dlouhé kariéry – neobvykle osobní CD zachycující jeho současné životní rozpoložení. Jedná se v podstatě o deklamovanou poezii doprovázenou skupinou autorovi blízkých muzikantů, již sestavil a (Pokračování...
Zemřeli
Rafael Pražák (9. 12. 1963 Praha – 11. 12. 2021 Praha)Herec, v osmdesátých a devadesátých letech člen Krajského (později Městského) divadla Kolín, Divadla Příbram a Středočeského divadla Kladno. Luboš Andršt (26. 7. 1948 Praha – 20. 12. 2021 Praha) Bluesový, jazzový, jazzrockový a artrockový kytarista, skladatel a pedagog. Miroslav Gabriel...
O Vinohradech kdysi královských (X)
Podobně jako jeho matka byl Jan Masaryk hudebně nadaný; hrál na klavír snadno a okouzlujícím způsobem, obvykle zpaměti, a většinou improvizoval. Znal obrovské množství lidových písní – českých, slovenských, ruských, polských, maďarských, rumunských.
Václav Palivec píše Václavu Vydrovi
V nové rubrice nabídneme archivní dopisy ze sbírek Národního muzea. Václav Palivec (1882–1964) byl prvorepublikový mecenáš českého umění. Karlu Čapkovi věnoval jako svatební dar k doživotnímu užívání dům ve Staré Huti u Dobříše – Strž. O část rozsáhlého majetku přišel za protektorátu, po únoru 1948 o vše ostatní, byl přestěhován...
Jaké stopy zanecháme
Milé čtenářky, vážení čtenáři, všichni, kdo se podílíte na vydávání Divadelních novin od autorů přes redakci a tiskárnu po distributory, všichni, kdo divadlo tvoříte, učíte ho, přemýšlíte o něm, organizujete ho v divadlech i na radnicích a ministerstvech a v neposlední řadě na něj sháníte peníze, přeji vám ve „dvojkovém“...
Příloha /
Festival hudebního divadla Opera 2022
Vážení a milí čtenáři, nabízíme krátké upoutávky na představení 15. ročníku Festivalu hudebního divadla Opera 2022. A doufáme, že vzbudí vaši zvědavost a inspirují vás k návštěvě festivalu. Stejně jako osobní pozvání několika tvůrců.
Divadlo v etablované společnosti
Když jsem se v roce 1969 jako rádoby student divadelní vědy ocitl díky protestům proti okupaci Československa v profesi horníka v Ostravsko-karvinských dolech, netušil jsem, že strávím pod zemí následujících dvacet let.
Martin Baxa: Ministerstvo kultury musí být otevřené, kreativní
Rozhovor s ministrem kultury
O průjmu, muslimském dělnickém hnutí a kouzlu neorenesance
V posledních dnech mě přepadla jakási střevní viróza. Je to choroba, jak zasvěcení vědí, která je člověka schopna dohnat do nejrůznějších ponižujících situací, podle toho, je-li ochoten protrpět si ji doma, nebo musí-li mezi lidi za prací.
Vladimír Morávek: Jak se mám?
Teskně. V červenci umřela máma: Vladíku, mockrát děkuji za vinš, moc mě to potěšilo, jsem ráda, že mám u Tebe tak výsostné místo v srdci. Já na Tebe stále myslím a přeji horu dobrých věcí, zážitků a skutků. Ať se Ti ve všem daří. M.
Kritický žebříček – Zaráz, premiéry
5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Jan Grulich Josef Herman Vladimír Hulec Radmila Hrdinová Jan Kerbr Petr Klarin Klár Jiří P. Kříž Kateřina Kykalová Jiří Landa Vladimír Mikulka Marie Reslová Marcel Sladkowski Ladislav Vrchovský (Pokračování textu…)
Stát, lidé, omikron a divadlo
Studentky DAMU v rámci projektu KritikLab vyjely vlakem do ústeckého Činoherního studia, leč v Kralupech je zastihla zpráva, že se kvůli nákaze v souboru představení ruší.
Kritika /
Tři tváře Švandy
Pražské Švandovo divadlo se během uměleckého vedení Martina Františáka, jenž se startem sezony 2019/2020 převzal otěže po Dodu Gombárovi, dynamicky proměňuje, kontinuálně probíhající koronavirové diskotéce navzdory.
Kritika /
Zprávy z jihočeské historie
Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích promyšleně inscenuje prozaická díla zpracovávající lokálně ukotvené historické látky. A tak se tu vedle Ďáblova sluhy populárního Vlastimila Vondrušky objevily například adaptace oceňovaných bestsellerů Jiřího Hájíčka.
Kritika /
Vivat Geisslers!
Při každoročním váhání nad anketami o „divadlo roku“ mi letos situaci značně usnadňují Geisslers Hofcomoedianten.
Tam v regionu
Bylo odvážné a potřebné navzdory podmínkám uspořádat festival Zaráz (10. až 12. ledna 2022). Čekat na konec covidu je jako čekat na Godota.
Kritika /
Srdce hoří jenom chvilku
Městské divadlo Kladno uvedlo Tolstého Annu Kareninu v adaptaci německého režiséra a dramatika Armina Petrase a režii Jakuba Šmída.
Rozhovor /
Hana Burešová: Potkat se s těmi správnými lidmi
Režisérka Hana Burešová má na kontě kolem osmdesáti velmi rozmanitých inscenací, od komorních vztahových her po velká celosouborová plátna. Už pětadvacet let si její jméno spojujeme především s pražským Divadlem v Dlouhé, kde v tvůrčím týmu se svým manželem, dramaturgem Štěpánem Otčenáškem, vytvořila množství pozoruhodných, kritikou i...
Modrá krev
Už dávno jsem se chtěl vyjádřit k problému „modré krve“ a k mnohým s tím souvisejícím okolnostem nikoli jako primární historik, ale přece jen jako hudební historik, který musí a chce přicházet pravidelně do styku s dějinami lokalit‚ šlechtických rodů, sídel a v důsledku toho i jejich kapel, salonů a hudebníků.
Kontext /
Neděkuji, odejděte! aneb Televizní Vánoce za trest
Veřejnoprávní Vánoce roku 2021 v České televizi brutálně poznamenaly koronavirové škrty. Nadílka premiérových pořadů tak byla doslova podměrečná.
Kontext /
Tragický osud posedlého romantika
Nazývat osud režiséra Zdeňka Pospíšila (1944–1993) tragickým není přehnané – Klára Hanáková ve své průkopnické monografii Pospa… ostatně podobně jako televizní pospíšilovský dokument z roku 2010 pracuje se smutnou ironií faktu, že Pospíšilova diplomová práce na JAMU nesla název Proměny povahy tragického hrdiny.
Stefan Kaegi: V umění chci být manipulován
Stefan Kaegi pochází z konzervativní německé oblasti Švýcarska. Studoval filozofii v multikulturní Basileji, umění v kosmopolitním Curychu a aplikovanou divadelní vědu v hesenském univerzitním městě Gießenu.
Burza /
Budiž světlo žárové (I) Počátky elektrického osvětlení v divadle
Ke 140. výročí otevření brněnského Mahenova divadla v listopadu 2022 vyjde v Divadelkách seriál věnovaný počátkům elektrického osvětlení v divadle.