Obsah Divadelních novin 21/2017
Rozhovor /
Martin Františák: Nechci být z generace sráčů
Rozhovor s uměleckým šéfem činohry Národního divadla v Brně
Kritika /
Maryša umazaná od mouky
Jako červená, vlastně spíš bílá nit se novou inscenací Maryši v Národním divadle vine mouka. Její stopy provázejí příběh násilím provdané děvčice od prvního do posledního okamžiku. No, jistě: otec Lízal ji přece „posadil do mléna“.
Kritika /
Podzemní ambasáda
Projekt In the Name of Gift vznikl ve spolupráci berlínské skupiny lunatiks production a pražské skupiny Depresivní děti touží po penězích. Německá skupina získala ve své zemi spoustu cen za své projekty na pomezí performancí a instalací, týkající se hlavně zkoumání historie a společenských jevů minulosti a současnosti.
Rozhovor /
Radek Holub: Prát se umím, vyhrávat nepotřebuju
Radek Holub patří datem svého narození do generace, která se narodila na počátku sovětské okupace a do studentského věku dorostla právě včas, aby pomohla povalit okupační režim.
Kontext /
Hutných patnáct let Petra Zusky
Vedení českých baletních souborů se nemění často. Jiří Němeček byl šéfem baletu Národního divadla s jednou přestávkou dokonce téměř čtvrtstoletí. Po roce 1989 ho vystřídal Vlastimil Harapes, na jehož místo byl v roce 2002 – pro mnohé překvapivě – jmenován Petr Zuska. Letos v létě z vedení baletu po patnácti letech odešel. Byla to dlouhá...
Kontext /
Kohout se dočkal
Vyhlášení Ceny Jindřicha Chalupeckého je v současnosti jedinou událostí ve vizuálním umění, kterou je Česká televize ochotná přenášet v přímém přenosu.
Nesnesitelná mateřská limonáda
Dvakrát ze Slovensko-Česka
Burza /
Burza /
Adventní bilancování mého odborářství
Herecká asociace informuje
Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 293)
Režisérovi Jakubu Čermákovi se zdařilo jednoduchými divadelními prostředky vytvořit neobvyklé sugestivní představení o síle demagogie žijící z bídy člověka... Mudrování nad inscenací dramatizace novely Mahi Binebine Boží koně v brněnských mrazírnách.
Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 294)
Snad mohli inscenátoři napsat na toto téma novou hru a netrápit se tolik s románem Lva Nikolajeviče Tolstého… aneb Mudrování nad lublaňskou Annou Kareninou v Mahenově divadle.
Oslavy 70 let JAMU vrcholí
Oslavy založení JAMU zítra vyvrcholí v Besedním domě v Brně galakoncertem a představením nového vizuální stylu JAMU.
My jsme ten oheň nezapálili aneb Studio Hrdinů plné slov
Letošní PDFNJ neměl jen hlavní program, ale v jeho rámci se konalo i několik akcí Off-programu.
Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 297)
Člověk se v okamžiku zrození stává součástí historie světa aneb Mudrování nad Josefem Kainarem v Ořechově.
Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 296)
Ďábel vše tiše pozoruje aneb Mudrování nad premiérou inscenace Don Juan a Faust v Divadle U stolu.
Hezké Vánoce 2017
Všem čtenářům Divadelních novin a i-DN přejeme příjemné prožití svátků vánočních.
Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 295)
Radost z pohybu a spontaneita tanečníků překonávaly všechny nástrahy nově pořízené scény aneb Mudrování nad muzikálem West Side Story v provedení baletu Národního divadla Brno.
Zápisník nezmizelé (No. 10)
Velká po všech stránkách, taková je nová inscenace opery Národního divadla Brno Faust a Markétka Charlese Gounoda. Velká hudba, velké pojetí, velký prostor.
Otevřené čtení z textů V. Havla počtvrté
Čtení je pobídkou k tomu, abychom se obrátili přímo ke zdroji – a četli z Havlových knih: úvah, reflexí, her, pohádek či básní. Dramaturgii neurčují organizátoři – vše se odvíjí spontánně podle toho, co si čtoucí vyberou. Akce se koná dnes od 16 do 21 hodin v pražském Divadle Alfred ve dvoře.
Kritika /
Zavřete oči, našeptávač odchází
Na začátku, před oponou, sluha Dubois ostentativně zapíná metronom, jímž vzápětí poslouží i své paní, která cvičí na klavír. Vše nasvědčuje tomu, že tady se bude hrát podle jeho not. Na konci mu však ti, jimiž dosud dovedně manévroval, svorně ukážou dveře a mazaný sluha si balí kufr. Mezi tyto dva body je pevně sevřena inscenace Marivauxova...
Kritika /
Havlův vzkaz dnešku dokonale funguje
Komorní scéna Aréna po Smíření – zdařilém završení Vůjtkova „historického“ triptychu – vstoupila do nové sezony inscenací neméně aktuálního, byť tentokrát bezmála šedesát let starého Havlova textu Vyrozumění.
Zprávy /
Nové logo aneb Jak vznikl název JAMUJAMU
Nový vizuální styl není „re-brandem“, ale re-designem původní sedmdesát let budované značky. Hrdé postavení fakult je důvodem výsledného zdvojení a povýšení široce známého a používaného zkráceného názvu školy na JAMUJAMU.
Čelákovické glosy (No. 24)
Hudba je v nejlepším smyslu slova divadelní, bez jevištní složky by asi nebyla tak působivá aneb Don Hrabal Miloše Štědroně v Nové scéně Národního divadla.
Zprávy /
Z jedné dvě
Werichova vila rozšířila expozici o Janu Werichovi. "Získali jsme další nábytek od vnučky Jana Wericha a vznikly dvě místnosti, které výrazně evokují to, jak vypadal byt Jana Wericha," řekl předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.
Nová Cena Jantar
Od roku 2018 budou v Moravskoslezském kraji udělovány kulturní Ceny Jantar. Půjde o každoroční oceňování mimořádných uměleckých výkonů v oblastech divadla, hudby, výtvarného umění a literatury.
Divadelní festivaly a přehlídky v roce 2018
Institut umění / Divadelní ústav v Praze připravil seznam dosud známých chystaných divadelních festivalů a přehlídek v roce 2018. Nabízíme jejich úplný přehled.
Malované opony divadel českých zemí II
Přesně po šesti letech od vydání výpravné knihy Malované opony divadel českých zemí, kdy editor Jiří Valenta veřejnosti poprvé představil souhrnný přehled známých i zapomenutých divadelních opon u nás, vychází tento měsíc pokračování Malované opony divadel českých zemí II, které soubor opon rozšiřuje o více než 230 nově objevených a...
Návraty k prapodstatě
Divadlo Orfeus nabízí samu esenci divadla, jež k umění neodmyslitelně patří celá staletí... O nové inscenaci Divadla Orfeus Kravinec uprostřed cesty rumunského dramatika Radu Tuculesca z pera divadelních fanoušků.
Něco pro mě, nic pro všechny aneb Politické divadlo
Soubor Schauspiel Hannover v režii Dušana Davida Pařízka přivezl na letošní Pražský divadelní festival německého jazyka dramatizaci románu Iliji Trojanowa, líčící snahu bulharského anarchisty a revolucionáře nalézt důkazy, jak s ním zacházela někdejší tamní státní bezpečnost.
Půlměsíc na pražském nebi
Koncem listopadu se nad Prahou rozzářil půlměsíc. A také divadlo, které festivalem Nad Prahou půlměsíc v srdci Evropy – a také v Brně, Hradci Králové a Plzni – oslavuje kultury a umění Blízkého východu.
Teoreticky o cestě do pekel
Překvapilo mě, jaký ohlas vyvolal Pavel Drábek recenzí sborníku Sbírka názorů na současné inscenování oper – Cesta do pekel v minulém čísle Divadelních novin. Čekal jsem, že se možná ohradí autoři, vydavatel a jeho podporovatelé, jenže na FB síti se rozhořela kritika Drábkovy kritiky a nás redaktorů, že jsme recenzenta nepřinutili k jaksi...
POVÍDKA: O Jonášovi
Jonáš byl největším talentem v hereckém kroužku na základní škole v Malošicích. Náramně pyšný na svůj talent, ale rovněž uvědomělý, neboť dobře věděl, že talent je jen půl úspěchu, a tak pilně cvičil. Cvičil všude. Ve škole jednou předstíral epileptický záchvat, jindy vzteklinu. Několikrát žertem přepadl vietnamskou večerku a...
Kritický žebříček 21/2017 – činohra
5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Zuzana Augustová Veronika Boušová Lenka Dombrovská Josef Herman Radmila Hrdinová Vladimír Hulec Jan Kerbr Jan Kolář Jana Machalická Dominik Melichar Vladimír Mikulka Kateřina Rathouská Jana Soprová Lenka Šaldová (Pokračování textu…)
Došlo do redakce
RR Rozhovory Revolver Revue 2016, 776 stran Celých 776 stran a 1‚39 kilogramu (mohu-li věřit své kuchyňské váze) – tolik zabralo v knižní podobě dohromady 83 rozhovorů vydaných v Revolver Revue a její Kritické příloze v letech 1985–2016. Takovým výborům se říkává opulentní, což odpovídá i rozsahu jednotlivých rozhovorů, který (Pokračování...
Fundovaně, a přitom čtenářsky přístupně
Pomyslné nůžky už se nerozevírají, nůžky se totiž rozpadly na dvě části. Řeč je o divadelní literatuře. První samostatná část na nás pomrkává přepestrými obálkami v obřích odosobnělých prostorách obchodních řetězců, někdy i pod cudným označením „divadlo“. Oči jen přecházejí z křiklavých momentek a je to i pestré čtivo, historky...
Jednou větou
Ve dnech 1.–16. listopadu se v Praze konal Festival Brikcius – 6. ročník cyklu koncertů komorní hudby v Praze (L’Arte dell’Arco – Buxtehude – Brahms120 – Tansman110), koncerty se konaly ve Vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého, v Loretě, v kostele u sv. Vavřince, v barokní kapli Italského kulturního institutu, ve (Pokračování textu…)
Podoby – Pivo si dám až potom
Motto: Odpolední modlitba asi v 15:35 hod. 18. listopadu 2017