Obsah Divadelních novin 21/2019
Betlém
Snad také stával o vánocích betlém v kostele vašeho dětství; i byli tam tři králové, Jezule, pastevci s ovečkami, takové malé domečky těch pastevců, kudrnaté stromy a všechno, co si kdo může představit; a vy jste na té kráse mohli oči nechat.
Richard Strauss: Růžový kavalír
Richard Strauss: Růžový kavalír, Janáčkova opera Brno, režie Jiří Heřman, dirigent Robert Kružík, premiéra 29. listopadu 2019. Troufnout si na tak interpretačně obtížnou operu si v našich poměrech může málokdo. V Brně olbřímí partituru nastudoval Robert Kružík obdivuhodně, Jiří Heřman promyslel a precizně vypracoval velkolepé obrazy, střídal...
Vojta Švejda: Někdy to trvá několik dní, někdy několik let
Rozhovor s Wariot Ideal
Adventní ladění
Poslední měsíc roku znamená pro většinu z nás značně hektický čas, a tak není divu, že se mnohdy setkáme se spíše negativním vztahem k tomuto období.
Historie ke kávě
Mnohá divadla kromě představení nabízejí i rozmanité další aktivity.
Kritický žebříček 21/2019 – Balet 2019
Marcela Benoniová Lucie Dercsényiová Petra Dotlačilová Lucie Hayashi Ivana Kloubková Lucie Kocourková Ivanka Kubicová Zdeněk Prokeš Zuzana Rafajová Roman Vašek Daniel Wiesner Národní divadlo, Praha – Labutí jezero (J. Cranko) 4 3,5 3 3 3 1 3 3 Národní divadlo, Praha – Proces (M. Bigonzetti) 4 5 4 4,5 4 (Pokračování textu…)
Kritika /
Party u Wittgensteina v roce 2019
Jednou z nejočekávanějších premiér letošní sezony byla jistě inscenace Daniela Špinara Oběd u Wittgensteina. Umělecký šéf činohry Národního divadla s ní totiž vstoupil do kontextu kanonické Pitínského inscenace, která měla premiéru v roce 1996 v Divadle Na zábradlí.
Kritika /
Kruhy kritického pekla
Snový půvab náhody posadil vedle sebe do první řady Stavovského divadla na premiéře Bernhardovy Večeře u Wittgensteina tři pedagogy z DAMU, kteří se tam protnuli s Danielem Špinarem.
Kritika /
Samet v Brně
Třicáté výročí sametové revoluce oslavila moravská metropole s grácií i náležitou pompou. Vadou na kráse vzácných dní byla jejich roztříštěnost. Brno se nebylo schopno domluvit na centrální organizaci akce, a tak se svátek studentstva i svobody stal hektickým putováním mezi desítkami zajímavých momentů.
Kritika /
Obraz hledání sebe sama
Knihu Davida Ebershoffa Dánská dívka celosvětově proslavil stejnojmenný oscarový film režiséra Toma Hoopera z roku 2015.
Kritika /
V atriu paměti
Ke zkoumání hlubin duše a zvláštně strukturované knihovny naší paměti po Snu v červeném domě tentokrát Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka využili Williama Shakespeara, jeho záhadami opředené Sonety.
Kritika /
Když Truffaldino hulí trávu a tančí techno
Na první pohled není Goldoniho Sluha dvou pánů, plný nejen situační, ale i slovní komiky, zrovna vhodnou předlohou pro baletní zpracování.
Kritika /
Člověk není Bůh
Jevištní adaptace románu Mary Shelley Frankenstein vytvořená pro Divadlo Petra Bezruče jeho novým uměleckým šéfem Janem Holcem se soustředí především na tři tematické roviny nesené ústředními postavami.
Kritika /
Infernální obrazundum Witoldova já
Fantaskní zákoutí reality, krásy její ohavnosti i její „rozkydlanost“ s chutí ohledával romanopisec a dramatik Witold Gombrowicz, stejně jako se pouštěl do nebývale křivolakých a raritních popisů středostavovských rituálů.
Přelet nad přeletem
Také letos se počátek listopadu nesl ve znamení toho nejzajímavějšího, co se objevilo na české loutkářské scéně. Přehlídka Přelet nad loutkářským hnízdem se ovšem v rámci 29. ročníku rozrostla do délky a rozšířila i své pole působnosti. Během čtyř dní přinesla enormních čtyřiadvacet inscenací profesionálních i amatérských souborů z...
Rozhovor /
Blanka Luňáková: Ráda se vracím domů – do Alfy
Když si s herečkou, autorkou a divadelní pedagožkou Blankou Josephovou-Luňákovou povídáte, ocitnete se tak trochu v jiném světě. Mluví zvolna, usmívá se, vždy chvíli přemýšlí, než odpoví. A často svou odpovědí vyvolá nové otázky. Dlouholetá členka plzeňského Divadla Alfa, herečka a loutkoherečka, autorka písňových textů, rozhlasových a...
Emília Vášáryová: Jsme stále na jedné lodi
Na jevišti a ve filmu ztvárňuje ženy mnoha osudů a mnoha tváří. Setkáte-li se s ní však osobně, vidíte jen jedinou: tvář ženy, která se nezajímá o sebe, ale především o druhé. A chce jim a světu kolem porozumět. A to je možná tajemství jejího herectví – její postavy jsou hrány s hlubokým porozuměním. Nejsou jen interpretované, jsou...
Burza /
Připomenutí
Jak Jan Kopecký (ne)přednášel v Benátkách Jan Kopecký ve svém dopise (DN 19/2019, str. 16) zmínil, že ho v roce 1970 nepustili přednášet do Benátek. Na jaře 1970 byl na Katedře teorie a dějin divadla FF UK vyhlášen konkurs na stipendijní pobyt pro studenta, jenž měl profesora Kopeckého doprovodit na (Pokračování textu…)
Burza /
70 růží pro Ladislava Zemana
Bývalý dlouholetý ředitel Klicperova divadla v Hradci Králové Ladislav Zeman oslavil 23. listopadu sedmdesáté narozeniny. Den na to mu v „jeho“ divadle uspořádali bývalí kolegové a herci divadelní oslavy, na které přijela řada jeho spolupracovníků a přátel z celé republiky. Režii měl nejvýraznější umělecký šéf jeho éry Vladimír Morávek....
Zemřeli
Emil Havlík 6. 5. 1927 Praha – 13. 11. 2019 Praha Loutkoherec a překladatel, doyen Ústředního loutkového divadla (Divadla U věže, Divadla Minor), s touto profesionální loutkovou scénou bytostně spojený. Michael J. Pollard 30. 5 1939 Passaic, New Jersey, USA – 20. 11. 2019 Los Angeles, Kalifornie, USA) Americký divadelní (Pokračování textu…)
Výročí 16.−31. prosince
Kalousová Nataša, herečka (16. 12. 1954) △ Kotmelová Lenka, loutkoherečka (16. 12. 1959) △ Václavíková Renata, sólistka baletu (16. 12. 1944) △ Satoranský Jaroslav, herec (17. 12. 1939) △ Štěpánová Barbora, herečka (18. 12. 1959) △ Bartošková Libuše, sólistka operety (19. 12. 1954) △ Reisnerová Alena, baletní mistryně (19. 12. (Pokračování...
jednou větou
Největší jednorázový projekt v historii Cirku La Putyka je připravován na duben příštího roku do prostoru O2 universum s kapacitou až tři a půl tisíce diváků, velkolepá novocirkusová show CESTY se zde odehraje pouze čtyřikrát; vedle autora konceptu a principála souboru Rostislava Nováka ml. se na projektu režijně podílejí přední (Pokračování...
Burza /
Výstavy
Letošní rok jsme v Divadelním oddělení Národního muzea kromě běžné muzejní práce sbírkotvorné, ochranné a badatelské naplnili přípravou několika výstav, z nichž dvě patří k těm větším.
Burza /
Zasláno k článku Historie věčně mladá (DN 20/2019, str. 3)
Přítel Pavel Kohout se ve fejetonu o Macbethovi spletl, moji recenzi na Špalkovu inscenaci si nepřečetl v Právu, ale v Lidových novinách. (Pokračování textu…)
Akce Houslista (II) aneb Bomba pro prezidenta
Dne 30. března 1958, tedy dva týdny po Kotasovi, StB zatkla Jiřího Wantocha. Po zatčení byl seznámen s obviněním z trestného činu nedovoleného ozbrojování. Pan Wantoch prohlásil, že ve smyslu tohoto obvinění se cítí vinen, přiznal přechovávání zbraní i skutečnost, že Václavu Kotasovi předal dvě pistole. Výslechy Nátlak vyšetřovatelů na...
Příloha /
Festival hudebního divadla Opera 2020
Vážení a milí čtenáři, nabízíme krátké upoutávky na představení 14. ročníku Festivalu hudebního divadla Opera 2020.
Kontext /
Kulatý stůl o pražském divadle II
Radní pro kulturu Hana Třeštíková iniciovala další kulatý stůl ve spolupráci s Divadelními novinami.
Dopis z Anglie
V létě jsem uspořádal své věci ve Vídni a na podzim se cestou do Anglie setkal se svými pražskými přáteli. Z Prahy jsem pokračoval tím naším českým žlutým bachratým andělem – a tady se mně všichni, kterým o tomto způsobu dopravy mezi střední Evropou a stále ještě Velkou Británií vyprávím, (Pokračování textu…)
Emeritní profesor Jan Císař
Potkal jsem 3. prosince na DAMU u výtahu profesora Jana Císaře, prý musí k děkance Doubravce Svobodové, zavolala si ho.
Dívat se přes plot nestačí
Na mapě divadelních festivalů v Praze se zaplňuje další bílé místo. Festival se jmenuje Tres Deseos, tedy Tři přání, a obrací se k iberoamerické kulturní oblasti. První ročník se uskutečnil ve dnech 26. – 28. října v divadle Komedie.