Obsah Divadelních novin 22/2022
David Gerneš: Chtěli jsme dát jasný signál veřejnosti, že se v Olomouci něco mění
Rozhovor s ředitelem Moravského divadla Olomouc
Píše Jiří Dědeček
Vánoce jsou pro mě především svátkem slunovratu. Denně sleduju, jak paprsky slunce v našem dvoře postupně cílí k oknům, až konečně někdy v únoru zase začnou svítit do bytu.
Jiří Dědeček: Pozval Tatar tatarku
Tatar Pozval Tatar tatarku na procházku do parku Poslali mu tatranku a zavolali záchranku Bavoři Druh druhu na moři klaněli se Bavoři To se pozná výchova přímo z Mnichova Jedna Finka Znám jednu Finku nosí ofinku celý den si zpívá Ach synku synku Jedna Češka Jedna Češka jménem Anežka denně (Pokračování textu…)
Kritický žebříček – PDFNJ, premiéry
5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět/2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Veronika Boušová Jan Dehner Jan Grulich Vladimír Hulec Jan Kerbr Petr KlariN Klár Jan Kolář Kateřina Kykalová Marcela Magdová Vladimír Mikulka Eliška Raiterová Kateřina Rathouská Marie Reslová Vlasta Smoláková Jana (Pokračování textu…)
Dárek k Vánocům
Ministerstvo kultury ČR uzavřelo s festivalem Pražské jaro tříletou smlouvu, která festivalu zaručuje každý rok ministerský příspěvek ve výši 30 milionů korun.
Hej Mistře!
Divadla v adventním čase vítala příchod Vánoc v dnešním rozjitřeném světě. Za všechny připomínáme inscenaci Jihočeského divadla s podtitulem Oživlý příběh jihočeských Vánoc: Jablka, ořechy, vůně vánočky a za okny zasněžená krajina našich prababiček. Poetická a něžná inscenace dvou klíčových děl jihočeských Vánoc, Rybovy České...
Herr*innen: PDFNJ pod vládou režisérek
Díky 27. ročníku Pražského divadelního festivalu německého jazyka (PDFNJ) naše hlavní město v období od 9. listopadu do 4. prosince opět patřilo německojazyčnému divadlu.
Richard the Kid & the King
Pokud organizátoři festivalu myslí motto Herr*innen alespoň trochu ironicky, pak hamburská inscenace dobře ukazuje, že dostane-li se žena za režijní pult, neznamená to, že nabídne „ženský“ pohled na svět a tematizuje „ženská“ témata.
Like Lovers Do (Memoáry Medúzy)
V letošní edici PDFNJ se konečně opět našlo místo i pro oblíbený formát celodenní divadelní expedice. Cílem byl tentokrát Mnichov, konkrétně repríza inscenace režisérky Pınar Karabulut ve zdejší komorní činohře. Účast byla úctyhodná.
Stavovské národu!
Je čas vyklízení kostlivců ze skříní české přítomnosti i minulosti. Je jich překvapivě hodně a objevují se i v prostoru česko-německých vztahů, včetně těch divadelních.
Sluha dvou pánů
V inscenaci z divadla Berliner Ensemble se naplno projevily trendy přicházející ze Západu, jako je překračování genderových a rasových stereotypů a poskytování více příležitostí ženám a menšinám, nejlépe obojí v jednom.
Muž své třídy
Ve zhruba stotisícovém Kaiserslauternu žila byla dělnická rodina, v níž vyrůstal jistý Christian Baron (*1985). Podařilo se mu vystudovat univerzitu. Zjara roku 2019 publikoval autobiografický esej o svém otci, alkoholikovi a násilníkovi.
3 sestry
Bude to v Divadelních novinách pověstné nošení dříví do lesa, ale pro stručné připomenutí obsahu Čechovových Tří sester mám dobré důvody.
Osamělé duše
Melancholická skladba Eleanor Rigby (All The Lonely People) skupiny Beatles je jedním z motivů, které posunují do současnosti naturalistické drama Gerharta Hauptmanna Osamělé duše v inscenaci vídeňského divadla Volkstheater.
Slippery Slope
Slippery Slope (pro) Jana Soprová Zvláštní parta, která se dala dohromady v berlínském Maxim Gorki Theater při přípravách inscenace skoromuzikálu Slippery Slope, si vzhledem ke svému původu a zkušenostem může dovolit dělat drsnou legraci ze skandálů cloumajících dnešním showbyznysem. Více než polovina tvůrců je například židovského původu,...
Kritika /
Koloběh obyčejů i vztahů
Rok na vsi bratří Mrštíků patří k titulům s obrovským potenciálem. Češi prostě mají rádi venkovskou literaturu. Snad proto, že charaktery a konflikty jsou v ní výraznější a viditelnější než v odcizeném světě (velko)města.
Kritika /
Louskáček – zdánlivě jednoduchý vánoční hit
Těžko hledat v jiném divadelním oboru paralelu k jedné stále platné baletní rovnici. V předvánočním čase zaplavují baletní scény představení Louskáčka.
Rozhovor /
Veronika Korytářová: U vývěsky s obsazením se často lekám
Za roli Buriana ve stejnojmenné Dianiškově inscenaci získala Cenu Thálie. U vývěsky s obsazením se často lekám. Podobně tomu bylo i u Buriana. Ani v nejdivočejším snu by mě nenapadlo, že tam uvidím své jméno, glosuje s úsměvem přední herečka Divadla F. X. Šaldy v Liberci a zároveň přiznává, že filmy s Vlastou Burianem před začátkem zkoušek...
Kontext /
Stopy Divadla Continuo
Studenti chtěli letos ke dni studentstva a svobody upozornit stávkou na klimatickou krizi. Učitelé mohli rušit přednášky i na DAMU. Divadelně antropologický seminář jsem ale nezrušila. Stávka totiž souvisí s otázkou, jestli můžeme něco měnit na tom, co se děje ve světě, a jestli – když už studujeme DAMU – to jde dělat divadlem.
Stefanie Reinsperger: V Čechách jsem jako doma
V soukromí je stejně bezprostřední a energická, jako když o pauze představení Směšné temnoty recyklovala část scény v drtičce na dřevo. Psal se rok 2015 a Pražský divadelní festival německého jazyka přivezl z Burgtheateru Pařízkovu inscenaci roku.
Jubileum Růženy Naskové
Divadelní fotografie z fondů Národního muzea (II)
Burza /
Výročí 1.−15. ledna
Mandel Petr, dirigent (1. 1. 1938) △ Mysliveček Boris, scénický výtvarník (1. 1. 1948) △ Chmelařová Mariana, herečka (2. 1. 1963) △ Linková Michaela, zpěvačka (2. 1. 1963) △ Píža Ivo, herec (2. 1. 1963) △ Pondělíčková Eva, herečka (2. 1. 1948) △ Petišková Ladislava, kritička (3. 1. 1943) △ (Pokračování textu…)
Zemřeli
Soňa Valentová (3. 6. 1946 Trnava, Československo – 10. 12. 2022 Bratislava, Slovensko)Slovenská herečka, dlouholetá členka činohry Slovenského národního divadla, manželka režiséra Pavla Haspry. Olga Haasová-Smrčková (1. 11. 1937 Brno – 11. 12. 2022 Brno) Herečka, operetní herečka a zpěvačka Státního divadla v Brně (dnes Národní divadlo Brno),...
Hej, rejtare!
Ivoš jako by vypadl z románu Ivana Olbrachta. Krásný, tajemný, trochu možná podivín, ale co je na herectví úřednického, že?
Hugo Haas píše Andule Sedláčkové (1946)
Asi desítka dopisů Huga Haase (1901–1968) z amerického exilu, uložených v osobní korespondenci Anny Sedláčkové (1887–1967), svědčí o jejich velmi přátelském vztahu z období první republiky, o Haasově životě a práci v Hollywoodu a také o Haasově nesentimentálním vztahu k české poválečné společnosti. Nelze si nevzpomenout na dikci korespondence...
Šepoty a výkřiky
Horácké divadlo Jihlava – Ingmar Bergman, Jakub Čermák a Jaroslav Čermák: Šepoty a výkřiky. Premiéra 10. prosince 2022 na velké scéně.
Zvěstování
Moje vánoční slovo se dotýká úplného začátku Vánoc. Jednoho rána jedna velmi mladá žena, vlastně skoro ještě dítě, které se ocitlo na prahu dospělosti, se všemi svými sny, představami a touhami, dostane návštěvu.
Miloň Čepelka: Chtěl jsem jiným způsobem objevovat svět a jeho taje
Čtvrtek 8. prosince, podvečer, Městská knihovna Praha. V sále naučné literatury posedává asi padesátka starších i mladých dam a pánů – a já, protože potřebuju ještě několik vět do tohoto rozhovoru.
Roztáhnout křídla a letět (IV)
Komuna byla naší první inscenací s loutkami. Pro nás takové řešení představovalo způsob, jak se vypořádat s dobovou karikaturou i s davem tehdejších komunardů. Jednalo se také o naši první spolupráci s loutkářem Marcelem Violettem.