Obsah Divadelních novin 8/2020
Tváří v tvář
Ples teoreticky mrtvých, tak jsem nazval v memoáru To byl můj život?? mejdan, který na silvestra 1989 uspořádal prezident Havel.
Virtuální otevření výstav v Národním muzeu v Praze.
Pražské Národní muzeum postupně zpřístupnilo virtuální prohlídky výstav. Těm, kdo nestihli v době předkoronavirové navštívit velkou výstavu věnovanou historii českého scénického umění pod názvem Račte vstoupit do divadla, jistě udělá radost možnost projít si ji alespoň takto, s komentářem Petra Horkého:...
Patrik Lančarič: Je třeba reagovat nejen umělecky, ale také manažersky
Rozhovor s uměleckým šéfem Městského divadla Zlín
Máme cenu!
Významná část divadelních tvůrců má sklon stavět publikum a kritiky do opozice se slovy: Na kritiky kašlu, hlavně že lidem se to líbí. O to zajímavější je srovnat výsledky dvou zavedených a divadelníky sledovaných výročních anket, v nichž se hlasuje napříč divadelními žánry.
Beze slov
Ilustraci k textu Jiřího Kyliána exkluzivně pro Divadelní noviny nakreslil známý humorista, kreslíř Miroslav Barták. (Pokračování textu…)
Cohenův pohled na život a lásku v době „Koronaviru“
Jeho pohled na tuto problematickou dobu je samozřejmě jasný, pragmatický a ostrý jako skalpel. Vidí vše současně, a sice jak ze své osobní, tak i z celosvětové perspektivy.
Kritický žebříček 8/2020 – opera
5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Jan Dehner Věra Drápelová Helena Havlíková Josef Herman Radmila Hrdinová Olga Janáčková Rudo Leška Lenka Šaldová Ivan Žáček Národní divadlo, Praha – Giacomo Puccini: Turandot (premiéra) 2 2 (Pokračování textu…)
Hudební divadlo po koroně (temné sci-fi)
Zda a kdy bude obvyklá slavnostní Libuše, se zatím neví. Také proto bych se přimlouval pro následující organizační uspořádání: vzácní hosté a vipáci budou sedět v patřičných vzdálenostech, opatřeni rouškami.
Kritika /
Holt na frajera holky letí
Definice klasických děl? Podle mého jsou to ta, která znovu a znovu provokují k promýšlení, k porovnání doby, v níž se zrodila, s tou, kterou právě prožíváme.
Kritika /
Dobové tance po čtyřiceti letech aneb Bizarnost světa v nepořádku
V režii hostujícího ostravského režiséra Ivana Krejčího uvedlo Národní divadlo Brno hru Karla Steigerwalda Dobové tance, která měla světovou premiéru v roce 1980 v ústeckém Činoherním studiu.
Miny čekající na výbuch
Jestliže se nám už několik desetiletí dostává jakž takž přijatelného vysvětlení morbidností a hrůz let čtyřicátých a padesátých, nedá se totéž říci o letech sedmdesátých.
Kritika /
Musí s přijetím smrti zemřít i divadlo?
Moderní, natož postmoderní člověk dost dobře neví, co si má počít se smrtí; čím dál méně je západní člověk schopen přijmout ji jako danost a přirozenou součást (svého) života.
Kontext /
Divadla v karanténě (II)
Moving Station Plzeň Roman Černík Náraz do zdi Když se ohlédnu zpětně, celé TO šlo rychle, ale v aktuálním čase to tak nevypadalo. Počátek března, víc a víc probublávají zprávy o novém viru, korona, COVID, Čína, Wu Chan, doktor, co to zjistil, hlásil, zmizel, zemřel. Itálie, lyžovat, nelyžovat, Rakousko, ouzko. (Pokračování textu…)
Rozhovor /
Jitka Smutná: Jak stárnu, mám radši všechno nablízko
Potřebuju být v nějaké skupině lidí, kam patřím. Souvisí to s pocitem bezpečí a taky s humorem, který můžete sdílet, říká Jitka Smutná. Stereotypu se brání, po dvanácti letech opouští angažmá v Městských divadlech pražských a divadelních dobrodružství se nebojí.
Kontext /
Nečasový divadelní kritik Jindřich Vodák
Když se Jindřich Vodák, stále plně aktivní redaktor Českého slova, dožíval na podzim 1937 sedmdesáti let, byl již všeobecně respektován jako doyen české divadelní kritiky.
Zdeněk Kaloč (10. prosince 1938 Ostrava – 26. března 2020 Brno)
Že nás navždy opustil Zdeněk Kaloč, jsem zjistil zcela náhodně odpoledne v pátek 27. března jen tak mezi řečí při telefonickém rozhovoru, běžném ve dnech, kdy jsou osobní kontakty omezeny na nejnutnější případy.
Odcamcaď pocamcaď aneb Brechtovská anglosaská esej
Označit knihu Stephena Parkera, která má prostý, jednoduchý název Bertolt Brecht, za esej je ode mne přinejmenším troufalost – ne-li přímo drzost.
Co by mělo být podstatné? aneb Pandemie v Rakousku
Je večer 1. dubna a já jsem dnes nikoho nevyvedl aprílem. Poprvé za celý život, poprvé od té doby, co jsem začal brát rozum a bavilo mě trochu pozlobit příbuzné, kamarády. Těch pár aprílů, které se objevily na Facebooku, mě ani nijak nerozesmály, byly spíš smutné. Přitom nejsem v depresi, rád zavtipkuju (pravda, většinou ironicky…), ale někde to...
Žít v permanentním vojenském konfliktu
Poetická a obrazivá, tak by se dala charakterizovat zatím poslední inscenace Dušana D. Pařízka Eine Frau flieht vor einer Nachricht (Žena prchá před zprávou) v malém komorním sále v Schauspielhaus Hamburg.
Došlo do redakce
Jan Werich: Suma sumárum 5 CD / mp3 Supraphon, 50 hodin 37:24 min. Vše, co jste chtěli slyšet od Jana Wericha a s Janem Werichem a nemohli to mít v jednom kompletu, tak by se dal nazvat v podstatě vyčerpávající výběr jeho nahrávek v podobě mp3 na pěti CD. Obsahuje (Pokračování textu…)
Burza /
Art Parking: jediný drive-in multižánrový festival
Živou kulturu do českých i moravských měst chce vrátit agentura Art Prometheus novým festivalem Art Parking.
Burza /
Divadlo za časů pandemie v Národním muzeu
Když vláda v březnu zavřela z hygienických důvodů divadla, začali jsme v Divadelním oddělení Národního muzea aktivně dokumentovat nejen tuto situaci, ale především celý proces aktivní reakce tvůrců a zaměstnanců divadel na mimořádný stav.
Výročí 1.−15. května
Cvejnová Marta, sólistka baletu (1. 5. 1945) △ Duchoslav Antonín, herec (1. 5. 1965) △ Pelcová Jaroslava, sólistka baletu (1. 5. 1940) △ Směták Zdeněk, sólista operety (1. 5. 1945) △ Šimanovský Zdeněk, dramaturg (1. 5. 1950) △ Kolářová Ludmila, herečka (2. 5. 1945) △ Dostálová Jarmila, scénografka (3. 5. (Pokračování textu…)
Knihovny všech teatrologů, spojte se
Bádá-li člověk z domova, což aktuálně musíme prakticky všichni, často se mu stane, že potřebuje tam či onde nahlédnout, ověřit citaci, případně přečíst třeba článek, který není nikde volně dosažitelný.
Jednou větou
Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět virtuálně udělil svá ocenění – cenu za nejlepší film získal rumunský snímek Kolektiv režiséra Alexandra Nanaua o odhalení rozsáhlé korupce v rumunském zdravotnictví, cenu za nejlepší režii porota přiřkla režiséru Thomasi Balmèsovi za snímek Zazpívej mi o mladém mnichovi z Bhútánu,...
Zemřeli
Krzysztof Penderecki (23. 11. 1933 Dębica, Polsko – 29. 3. 2020 Krakov, Polsko) Polský skladatel klasické hudby a oper, jeden z nejvýraznějších představitelů hudební avantgardy druhé poloviny 20. století. Eva Krížiková (15. 7. 1934 Račišdorf, ČSR – 31. 3. 2020 Malacky, Slovensko) Slovenská herečka, dlouholetá členka SND v Bratislavě. Pavel...
Nesouřadné vzpomínky (VIII)
Počátkem jara 1997 se mi naskytla možnost vystoupení v pražském Divadle Na Prádle. Hned mi blesklo hlavou, co nabízel 19. duben toho roku. Genius loci non plus ultra: 70. výročí premiéry Vest pocket revue Voskovce a Wericha.
Anketní čtení v době koronavirové
Při reflexi divadelních ocenění a bilančních anket bývá pozornost upřena na stupně vítězů.
Elias Canetti: Zachráněný jazyk / Pochodeň v uchu / Hra očí
O jedné divadelní bibli bych mluvit nemohl, i když zrovna Bible by mohla stát na čelném místě. Ale raději bych se zde zabýval formátem přece jen skromnějším...
Lennonova zeď jako symbol konce jedné epochy
Lennonova zeď už dnes není tím, čím kdysi byla...