Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Blogy

    Výstava Račte vstoupit do divadla virtuálně

    Když jsme si na stránkách tohoto listu v recenzi výstavy Račte vstoupit do divadla z pera šéfredaktora přečetli zmínku o tom, že by mohla dobře sloužit jako učebnice dějin českého divadla, rozhodli jsme se napomoci tomu vytvořením její 3D vizualizace, tedy aplikace, která umožní procházet výstavou na počítači téměř jako ve výstavní síni. Zásadním předpokladem realizace byly finance poskytnuté Moravským zemským muzeem, které virtuální podobou z důvodu koronavirové pandemie nahradilo původně plánované přenesení putovní výstavy do jeho prostor, stejně jako nadšení kolegy Kryštofa Vanči, dokumentátora Divadelního oddělení Národního muzea, se kterým jsme na podobě prezentace spolupracovali.

    Aplikace nabízí celkové pohledy do sálu (včetně pohledu z výšky) i do jednotlivých kójí a dětského koutku věnovaného loutkovému divadlu. Návštěvník může procházet tématy podle zájmu, při nečinnosti po chvíli začne výstavou provázet sám program.

    Jednotlivé sekce jsou ozvučeny příslušným hudebním doprovodem – Jaroslav Ježek zní v kóji věnované meziválečné avantgardě, árie z barokní opery Constanza e Fortezza v tématu nejstarší cedule, fanfáry z Libuše v Národním divadle 19. století, píseň z Fidlovačky ve Stavovském divadle, árie z Hubičky v Prozatímním divadle, které hostilo všechny premiéry oper Bedřicha Smetany, apod. Unikátní je první nahrávka z Dvořákovy Rusalky z roku 1908 – árii Vodníka zpívá Emil Pollert a doprovozeno je jí téma Národní divadlo 20. století.

    V úvodu pod informační ikonkou zájemce nalezne údaje o skončené výstavě v Nové budově Národního muzea i o té virtuální, soupis exponátů originálních i reprodukovaných a výběr z ohlasů teatrologické veřejnosti. Trojrozměrné a vybrané dvojrozměrné předměty jsou opatřeny popisky přímo, tedy bez nutnosti nahlížet do soupisu. Poklepáním na většinu předmětů lze vyvolat jejich vystoupení z grafiky panelů, což je důležité zejména pro dobrou čitelnost ústředních exponátů výstavy – divadelních cedulí a plakátů. Výstava však má za cíl též poskytnout představu o bohatosti sbírek divadelních oddělení Národního a Moravského zemského muzea napříč všemi fondy – ukázat rukopisy, tisky, fotografie, scénické a kostýmní návrhy, loutky, modely scén, kostýmy, obrazy, busty, památky na divadelní osobnosti. Desítky předmětů, které se do expozice nevešly, je možno zhlédnout prostřednictvím videí, kde se opakují ve smyčce. Scénické návrhy na velkém panelu imitujícím jeviště, cedule mimopražských scén v kóji Čechy, Morava a Slezsko a výtvarné plakáty v kóji Cedule jako artefakt.

    Vizualizace je k vidění na adrese ractevstoupit.mzm.cz, výhledově by měla být umístěna i na stránky Národního muzea (ractevstoupit.nm.cz). V rámci projektu Virtuálně do muzea lze na stránkách NM navštívit ještě jinou virtuální podobu výstavy (https://www.nm.cz/virtualne-do-muzea), která vedle stručného představení základních témat obsahuje kvíz, v němž si podle ohlasů nejen děti ve školách, ale i klienti domovů seniorů v rámci soutěžních aktivit ověřují své znalosti dějin českého divadla.


    Komentáře k článku: Výstava Račte vstoupit do divadla virtuálně

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,