Výstavy
Letošní rok jsme v Divadelním oddělení Národního muzea kromě běžné muzejní práce sbírkotvorné, ochranné a badatelské naplnili přípravou několika výstav, z nichž dvě patří k těm větším. Na letní sezonu 2019 jsme v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích naplánovali výstavu Varieté – jiný cirkus, jejíž autoři Hanuš Jordan a Lenka Šaldová představili české varietní umění, které se v našich podmínkách rozvinulo na konci 19. století a v prvních desetiletích 20. století původně v rámci zimních produkcí cirkusových umělců: artistů, kouzelníků a iluzionistů. Divácky atraktivní vystavené předměty, plakáty a fotografie, včetně audiovize, dokumentovaly období před druhou světovou válkou, ale rovněž dobu takzvaného budování socialismu, kdy varietní produkce ve větších městech (Praha, Brno, Karlovy Vary, Ostrava) doplňovaly večerní nabídku populární zábavy, která vymizela až v průběhu devadesátých let.
Zimní sezonu prachatického muzea – vedle stálé expozice – doplňuje aktuální výstava UNI…CO? UNIMA! 90 let, 101 zemí, 1 vášeň, připomínající nedávné výročí Mezinárodní loutkářské unie, jejíž zakladatelskou zemí bylo také Československo. Výstava tematizuje nejen dějinné peripetie profesního a uměleckého sdružení, jeho odraz v tvůrčí činnosti moderních českých loutkářů či celých divadelních souborů, ale také mapuje loutkářské kultury v dalších zemích prostřednictvím přehledné audiovize, která je naprogramována tak, aby si návštěvník mohl sám volit ukázky podle jednotlivých zemí. Pustit si můžete několikaminutový dokument o tradici loutkového divadla v zemích Afriky, Asie, Oceánie, Evropy i Ameriky. Výstavu lze v Prachaticích navštívit až do května příštího roku.
Divadelní témata mají své nepopiratelné místo také v událostech československého listopadu 1989, o čemž svědčí velký výstavní projekt Říká se jí sametová, který je možné navštívit v historické budově Národního muzea od 18. listopadu 2019 do 30. března 2020. Kromě vyprávění o „velkých dějinách“ naší země, dokumentů a artefaktů, jež zobrazují politické události druhé poloviny osmdesátých let a zejména pak „sametové revoluce“, je možné vidět rozličné podoby účasti divadel a divadelních tvůrců na zápasu o svobodu a demokracii v Československu. Vystaveny jsou tak mimo jiné rekvizity z představení bytového divadla Vlasty Chramostové, programy či fotografie studiových divadel a další doklady. Pozoruhodným dokumentem doby je například „hlášení o představení“ Divadla na provázku ze soboty 18. listopadu 1989, kdy soubor, v tyto dny hostující v klubu na Chmelnici v Praze, poprvé „stávkoval“ a místo představení se herci věnovali „diskusím o celospolečenských otázkách“. Vidět můžete kromě jiného také anonymní dopisy a výhrůžky zasílané hercům do Národního divadla i další artefakty z rozjitřené doby.
Do finální fáze vstupuje projekt NAKI Cesta k divadlu, na němž pod vedením Markéty Trávníčkové spolupracuje naše oddělení s divadelním oddělením Moravského zemského muzea a Kabinetem dějin českého divadla IDU. Součástí tohoto projektu, zaměřeného mimo jiné na digitalizaci, metodiku uložení a zpřístupnění divadelních cedulí, bude také výstava Račte vstoupit do divadla, kterou bude možné zhlédnout v budově bývalého Federálního shromáždění od 12. prosince 2019 do konce února příštího roku. Ač výkladovou linii výstavy tvoří dobové cedule a plakáty zahrnující dlouhé období divadla na našem území od 17. století do roku 1945, vystaveny budou rovněž originály scénografií, včetně několika modelů scén významných inscenací 19. a 20. století, kostýmní návrhy i originální kostýmy a rekvizity, rukopisy českých dramatiků, dokumenty a trofeje význačných hereckých či režijních osobností českého divadla. Výstava ukáže nejen žánrovou a druhovou pestrost divadelní kultury v zemích bývalé Koruny české, ale také její jazykovou a národní diverzitu. Samozřejmou součástí expozice jsou multimediální audiovize, na své si vedle dospělých návštěvníků přijde rovněž divák dětský, s jehož aktivní účastí se počítá předem. Račte vstoupit!
Komentáře k článku: Výstavy
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)