Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Výstavy – výstavy – výstavy

    Ve čtvrtém čísle DN se psalo o velké shakespearovské výstavě v Ohiu, kam odcestovala téměř stovka scénických a kostýmních návrhů ze sbírky Divadelního oddělení Národního muzea. Kromě toho jsme poskytli reprodukce fotografií a scénických a kostýmních návrhů na výrazně medializovanou výstavu konanou v galerii Českého centra New York u příležitosti premiéry Rusalky v MET. Se zahraničními žádostmi o spolupráci se v poslední době roztrhl pytel: 8. března v pařížském Muzeu umění a dějin judaismu (Musée d’art et d’histoire du judaïsme) otevřeli výstavu na téma Golem, ukazující různé podoby této legendární oživené sochy – vyobrazení Golema zapůjčila muzea z celé Evropy, my přispěli žertovným komiksem, který pro inscenaci hry Voskovce a Wericha v Hudebním divadle Karlín v sedmdesátých letech vytvořil výtvarník Otakar Schindler. V červnu bude v Muzeu umění (Muzeum Sztuki) v polské Lodži otevřena výstava věnovaná Enricu Prampolinimu a futuristické scénografii, zapůjčíme jeho scénické návrhy, mj. k Marinettiho Ohnivému bubnu z roku 1922. Vojtěch Poláček připravuje výstavu o Joanu Brehmsovi do jeho rodiště – lotyšské Libavy. A na podzim se rýsují další zápůjčky, domácí i zahraniční.

    Na Národní muzeum jako centrální muzejní instituci s největší sbírkou a celorepublikovou působností se obracejí o pomoc i nejrůznější regionální instituce – nedávno byly otevřeny hned dvě výstavy, které autorsky vytvořilo Divadelní oddělení NM. Muzeum ve Šlapanicích převzalo výstavu Maska, která byla před rokem k vidění v Prachaticích. Expozice konfrontující různé typy masek (africké, americké a asijské rituální, české masopustní, umělecké, sportovní, dýchací…) končí 21. května. Do 26. března je v Maltézském sále na strakonickém hradě k vidění výstava Loutkové divadlo a pohádka, která vznikla pro Městské kulturní středisko ve Strakonicích. Představuje nejznámější české pohádkové bytosti (vodníky, čerty, draky, ježibaby) a připomíná dvě významné kapitoly českého loutkového divadla, v nichž hrála pohádka důležitou roli: rodinné loutkové divadlo a vznik uměleckých amatérských scén v první polovině 20. století. A aby té pohádky nebylo málo: značný podíl budeme mít na expozici Hudba a pohádka v Českém muzeu hudby, jejíž vernisáž se uskuteční 25. května. A pro Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích chystáme po velkém úspěchu loňské výstavy vodnické tentokráte výstavu čertovskou – ale o té více příště…

     


    Komentáře k článku: Výstavy – výstavy – výstavy

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,