Wagnerovská epopej v ČRo – Divadelní noviny
Divadelní noviny Aktuální vydání 3/2025

Kulturní měsíčník pro divadlo a jiné umělecké obory

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

3/2025

ročník 34
27. 3. 2025
Můj profil

Divadelní noviny > Zprávy

Wagnerovská epopej v ČRo

 Dnes, v neděli 14. dubna ve 21 hodin, zahajuje stanice Český rozhlas Vltava největší z několika cyklů pořadů věnovaných letošnímu 200. výročí narození Richarda Wagnera. Nechá v něm postupně nahlédnout do všech jeho 13 oper – od prvotiny Víly přes oblíbené romantické příběhy až po Prsten Nibelungův a Parsifala.

Raichard Wagner a milánská La Scala. která 7. 12. 2012 uvedla k letošnímu výročí premiéru jeho Lohengrina. Repro La Scala

Šestidílný projekt nazvaný Wagnerovská epopej je součástí programové řady CD Laser, kterou stanice Vltava bude vysílat vždy v neděli od 21 do 23 hodin. Náplní cyklu jsou komentované ucelené ukázky a delší scény ze světových nahrávek, na nichž se podíleli přední wagnerovští pěvci minulých desetiletí a neméně slavní mistři taktovky.

Nový cyklus postupně přinese významné a charakteristické úseky z Wagnerových oper, díky kterým budou moci posluchači, podle autora pořadů Bohuslava Vítka, sledovat vývoj skladatelovy hudební řeči, jež přinesla už tolik nadšení i diskusí. Právě proto je rozhlasová nabídka všech jeho oper, navíc v nejrůznějších špičkových provedeních, zcela výjimečnou záležitostí.

Wagner patří k nejvýznamnějším operním skladatelům všech dob a návštěva představení některé jeho opery bývá pro diváka velkou událostí, a to nejen u nás, kde wagnerovská tradice není tak silná a kde bývá uváděn ojediněle, ale i v cizině. Pro svou interpretační a myšlenkovou náročnost i pro svou délku, přesahující většinou čtyři i pět hodin trvání, jsou tyto operní inscenace v repertoáru divadel vždy zcela mimořádnými položkami. A se stejnou zvýšenou pozorností sleduje publikum i nahrávky jeho oper.

Richard Wagner (1813-1883)

Velkolepá operní hudba Richarda Wagnera, mohutně symfonická a sugestivní, plná nekonečných melodií, mystiky a velkých emocí, mnohé přitahuje a dokonce fascinuje. Stal se kultovním skladatelem, ostatně pro vytvoření kultu kolem své osoby tento velikášský a exaltovaný umělec udělal mnohé už za života. Rozdělil ve své době hudebníky a posluchače na dva tábory – a dodnes je do určité míry rozděluje, říká vedoucí redakce vážné hudby Petr Veber a připomíná, že Wagnerův festival v Bayreuthu má jedinečnou auru výlučnosti jako žádný jiný na světě.

Úvodní večer vltavského cyklu Wagnerovská epopej přinese scény ze tří málokdy slýchaných Wagnerových děl – z jeho prvotiny Víly a z oper Zákaz lásky a Rienzi. Následovat budou postupně Bludný Holanďan, Tannhäuser, Lohengrin, Mistři pěvci norimberští a Tristan a Isolda a pak i Prsten Nibelungův. Každou z jeho částí (jde o opery Zlato Rýna, Valkýra, Siegfried a Soumrak bohů) bude zastupovat vždy jiná kompletní nahrávka této tetralogie. Celý cyklus pořadů uzavře potom v červnu Parsifal.

Při příležitosti 200 let od narození Richarda Wagnera (22. 5. 1813) vysílá letos Český rozhlas Vltava také několik přímých přenosů nebo záznamů divadelních představení. 

 

Richard Wagner. Repro archiv

///

Rozpis jednotlivých večerů cyklu Wagnerovská epopej:

14.4.

Víly / Zákaz lásky / Rienzi

21.4.

Bludný Holanďan / Tannhäuser

28.4.

Lohengrin / Zlato Rýna

5.5.

Valkýra / Tristan a Isolda

26.5.

Mistři pěvci norimberští / Siegfried

 9. 6.

Soumrak bohů / Parsifal

///

Lenka Pitronová, specialistka marketingu, e-mail: lenka.pitronova@rozhlas.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 14. dubna 2013

Komentáře k článku: Wagnerovská epopej v ČRo

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*



Obsah,