Divadelní noviny Aktuální vydání 1/2025

Kulturní měsíčník pro divadlo a jiné umělecké obory

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

1/2025

ročník 34
28. 1. 2024
Můj profil

Divadelní noviny > Burza

Za operou do Karlína?

Za rok a půl se na jevišti Hudebního divadla Karlín mohou potkávat muzikály s operními inscenacemi Národního divadla – třeba The Addams Family s La traviatou. Už několik měsíců intenzivně hledáme provozně i ekonomicky nejvhodnější náhradní prostory na dobu plánované rekonstrukce budovy Státní opery v letech 2016 až 2018, řekla Divadelním novinám Silvia Hroncová, ředitelka Opery ND a SO. V úvahu podle ní připadá i karlínská scéna. Prověřují se také podmínky sálu Kongresového centra nebo nového multifunkčního sálu Fórum Karlín. Častěji bychom také mohli operní inscenace vídat na scéně historické budovy ND. Přípravy jsou důkladné: proběhly obhlídky i audity všech možných hracích prostor, zvažují se provozně-ekonomické varianty a chystají akustické zkoušky.

Pokud budou technické podmínky karlínského divadla – především akustika sálu – vyhovovat pro uvádění operních inscenací, jeví se mi tato možnost jako nejlepší a nejschůdnější, uvedl ředitel Národního divadla Jan Burian. O společném karlínském působení muzikálové scény se souborem Státní opery už jednal s pražským radním pro kulturu Janem Wolfem. Vstřícnost magistrátu, který Hudební divadlo Karlín zřizuje, si pochvaluje. I když je Národní divadlo příspěvkovou organizací ministerstva kultury, vidí Burian dohodu obou zřizovatelů jako jednodušší než jednání s podnikatelskými subjekty.

Radní Wolf také už vše předběžně probral s šéfem Hudebního divadla Karlín Egonem Kulhánkem. Podle něj s tím ředitel žádný zásadní problém nemá. Státní opera bude platit Hudebnímu divadlu Karlín nájem i technické zázemí za ty dny, které tam stráví. Je to standardní věc. Po 20. lednu se podle Buriana začne scházet pracovní skupina, která má karlínskou variantu hostování připravovat.

Vyjednat se ještě musí důležité věci – třeba cena pronájmu. Bude standardní, jako při jednorázových akcích, nebo vstřícná vzhledem k dlouhodobému hraní? Vše může zkomplikovat také dohoda o rozdělení hracích dnů. Hudební divadlo Karlín z dobrých důvodů nehraje v pondělí a v úterý, kdy je zájem publika o návštěvu představení nižší. A ze stejných důvodů o tyto termíny příliš nestojí ani opera. I kdyby se vše podařilo dohodnout, zbývají další otázky a nejistoty: Budou diváci ochotní jezdit za operou do Karlína? Kde bezpečně skladovat hudební nástroje? Jak efektivně zvládnout každodenní logistiku dekorací? Kde zajistit stabilní zkušební prostor? Tady podle Hroncové v úvahu připadá karlínské Studio A Českého rozhlasu.

Jak se to vše projeví v rozpočtu Hudebního divadla Karlín, které – jak se dá soudit z Komentáře k hospodaření za rok 2013 (divadlo ho vyvěšuje na web místo standardní výroční zprávy) – má dost problémů s návštěvností? Nouzové soužití přirozeně práci obou souborů naruší a bude mít své náklady, které bude muset někdo zaplatit. Už v současné době dotuje pražský magistrát karlínskou scénu 60 miliony korun ročně. Nebylo by nakonec nejrozumnější muzikálové divadlo, jehož repertoár i provoz mnohem víc připomíná komerční podnik než příspěvkovou organizaci poskytující veřejnou službu, jednoduše zrušit, budovu zapůjčit na dva roky Státní opeře a mezitím se rozmyslet, jak má fungovat do budoucna? Stejně dobře by se dalo uvažovat o výrazné redukci souboru Státní opery po dobu stavebních prací… Politicky by asi neprošlo jedno ani druhé.

Rekonstrukce historické i provozní budovy Státní opery má stát celkem 715 milionů korun. Oprava má být kompletní. Celé technické zázemí: nová vzduchotechnika, elektroinstalace, tahy, točna, ale třeba i štuky v hle­diš­ti. Podle Hroncové bude o fungování souboru Státní opery po dobu rekonstrukce jasno na konci března.


Komentáře k článku: Za operou do Karlína?

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*



Obsah,