Divadelní noviny Aktuální vydání 14/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

14/2024

ročník 33
3. 9. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

    Začíná festival KoresponDance

    První dny Mezinárodního festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance čekají diváky již tento týden. Ve středu 19. června poprvé probudí génia loci Horácké galerie v Novém Městě na Moravě choreografka Soňa Ferienčíková a performerka Stéphanie NDuhirahe. O den později, 20. června, pak ožije továrna na kabely PRAKAB v pražské Hostivaři. Hlavní část programu 12. ročníku KoresponDance se tradičně uskuteční v centru města a na zámku Žďár nad Sázavou, a to ve dnech 11. až 14. července. Vstupenky na program v Novém Městě na Moravě jsou k dostání na platformě GoOut, žďárské festivalové pasy budou puštěny do prodeje ve středu 19. června. Pražský den je zdarma.

    Festival-KoresponDance_©Dragan-Dragin

    Festival KoresponDance. Foto: Dragan Dragin

    Nový cirkus, tanec, netradiční prostředí nebo site-specific. To jsou společní jmenovatelé programu, který čeká diváky v rámci dvanáctého KoresponDance festivalu. Letos v naší dramaturgii klademe důraz na interdisciplinaritu a otevřenost širokému publiku. Eliminujeme jazykové bariéry, z uvedených děl mohou mít zážitek děti, stejně jako jejich rodiče i prarodiče. Stejně tak výběr lokací má otevřít mysl i rozšířit obzory, performativní umění si své publikum dokáže najít na rozličných místech, ve veřejném prostoru, ve školách nebo třeba právě v galerii nebo i v továrně na kabely. Cílem je setkat se s pohybovým uměním jako takovým, a to i tam, kde to nečekáte. Zkrátka chceme, aby byl tanec přístupný všem, bez rozdílů, říká ředitelka festivalu Marie Kinsky.

    KoresponDance je v Česku největším site-specific tanečním a novocirkusovým festivalem. Do pražského PRAKABU se vrací podruhé a spojuje dvě zdánlivě neslučitelná prostředí a myšlení. Po několik let spolupracujeme se zámkem ve Žďáru nad Sázavou a s rodinou Kinských, a to většinou v oblasti poradenství, vzájemné podpory nebo v oblasti dotací. Jednou nás napadlo, že se nemusíme jen lopotit s vážnými a výhradně praktickými věcmi, že bychom se spolu mohli také pustit do něčeho, co je zábavné, co spojí lidi, kultury i obory. A protože jsme lidé kreativní, řekli jsme si, že propojíme moderní taneční festival s výrobním podnikem, se sto let starou, plně funkční a na plný výkon vyrábějící továrnou, s Pražskou kabelovnou PRAKAB. Přes prvotní bláznivost této myšlenky jsme věc realizovali a vznikl tak naprosto unikátní projekt. Došlo k propojení kultury s technikou, umělců s dělníky, k setkání naprosto různých kultur. Spojily se týmy, které by podle všech dosavadních zvyků neměly možnost společně fungovat. Ale fungují. Porušili jsme tak mnoho paradigmat a objevili zcela nové světy. A k jejich objevování zveme i všechny ostatní, popisuje prvotní myšlenku a propojení s festival jednatel PRAKABU, Tomáš Zieschang.

    Program 20. června v PRAKABU otevře projekt Škola tančí, ve kterém se s profesionálními choreografy a tanečníky setkávají děti základních škol, aby společně vytvořili dílo, ve kterém spojují tanec a kreativní učení. Pokračovat bude francouzský tandem Alta Gama, který se v intimním duetu snaží skrze různá omezení najít a zhmotnit vztah k vlastním tělům. Na této cestě jim k tomu pomůže jízdní kolo. Kanadská choreografka a performerka Katia Marie Germain přemění pražskou továrnu na galerii s výtvarným uměním. V projektu Chambres [premier cycle] propojuje zvyky, paměť a intimitu podobně jako kabely, které se v místě konání vyrábějí. Chybět nebudou ani čeští tvůrci. Viktor Černický a Agáta Jarošová přemění továrnu v umělecký prostor, přizvou si k tomu místní zaměstnance a návštěvníky vezmou na netradiční expedici na pomezí taneční performance a dobrodružné výpravy.

    Program začíná v 17:00 a potrvá přibližně do 22:30 hod. PRAKAB Pražská ka

    belovna se nachází ve čtvrti Hostivař na adrese Ke Kablu 278. Vstup je zdarma.

    O den dříve, 19. června, se festival vůbec poprvé zastaví v Novém Městě na Moravě, konkrétně v Horácké galerii. Odpolední hodiny si mohou diváci aktivně užít společně se slovenskými tanečníky a choreografy Soňou Ferienčíkovou a Jaro Viňarským. Na programu bude taneční workshop, který je otevřen všem, bez rozdílu věku či tanečních zkušeností. Účastníci objeví principy, na kterých je postaveno představení IHOPEIWILL, které bude uvedeno později večer. Švýcarská performerka a akrobatka Stéphanie NDuhirahe naváže na loňskou performance na zámku Žďár nad Sázavou a pokračuje ve vyprávění příběhu o vlastní rodině. Tentokrát pro své Šrámy/La Débattue využila genia loci Horácké galerie a vzniklo site-specific představení, které kombinuje cirkus, fyzické divadlo, videoart a živou hudbu. Festivalovou premiéru v Novém Městě na Moravě zakončí již zmíněná Soňa Ferienčíková. Inscenace IHOPEIWILL kombinuje fyzickou performanci, zvukový design a vizuální instalaci a je uměleckou reflexí současné trajektorie společnosti a naší odpovědnosti vůči budoucím generacím.

    Program v Horácké galerii začíná v 16:00 a potrvá přibližně do 21:00 hod. Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut nebo na místě.

    Hlavní program letošního ročníku čeká návštěvníky v červenci v srdci Vysočiny, na zámku Žďár nad Sázavou a v centru města. Umělci z jedenácti zemí a třech kontinentů oživí všechna festivalová místa ve dnech 19.–20. června, a od 11. do 14. července.

    • Autor:
    • Publikováno: 17. června 2024

    Komentáře k článku: Začíná festival KoresponDance

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,