Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Západočeské divadlo v Chebu

    Divadlo se v Chebu hrálo od středověku, a to na různých místech – na hradě, v zadním traktu staré radnice, v měšťanských domech. V polovině 19. století obyvatelstvo volalo v duchu doby po stálé scéně. A tak byla v roce 1874 slavnostně otevřena novorenesanční budova Městského divadla podle návrhu architekta Vincenta Pröckla.

    Do roku 1944 zde hrály německé společnosti a čeští ochotníci, divadelní život v Chebu poznamenalo napětí mezi německou většinou a českou menšinou. Razantně to vyřešil krvavý konec války a odsun německého obyvatelstva v roce 1945. Poté divadlo spravoval ochotnický spolek Budil, později se přeměnilo na Divadlo pracujících.

    V polovině padesátých let byla zahájena zásadní rekonstrukce, která měla s velkým časovým zpožděním napravit škody způsobené válkou. S koncem oprav v roce 1960 byla v chebském divadle ustavena stálá profesionální scéna, základ tvořili herci ze zrušeného souboru v Klatovech. Od roku 1965 divadlo nese současný název.

    V tísnivých časech normalizace zažívalo chebské divadlo paradoxně světlé umělecké okamžiky, kdy v této „zapomenuté výspě“ republiky našli útočiště proskribovaní umělci jako například Vlasta Chramostová nebo Jan Grossman.

    Po pádu komunistického režimu chebská politická reprezentace řešila zachování stálého profesionálního souboru, který se podařilo uhájit.

    V roce 1997 budovu zasáhl katastrofální požár, jenž poničil velkou část hlediště, jeviště a provozního zázemí. Jako příčina požáru byla označena závada reflektoru, dodnes je však původce požáru předmětem spekulací. Po rekonstrukci za 22 milionů se divadlo znovu otevřelo v roce 1998.

    Jako každý živý organismus divadlo potřebuje neustále něco rekonstruovat: Jsme příspěvková organizace města a při potřebě oprav nejprve musíme na město vznést požadavek. A to my vznášíme neustále. Často je nám řečeno, že opravy jsou věc politická, a když dojde ke shodě napříč politickým spektrem, tak nám nějaké peníze dají, vyprávěla na jaře roku 2017 tehdejší tajemnice uměleckého souboru Veronika Chromčíková.

    Kapacita divadla je 240 míst.

    Západočeské divadlo v Chebu Foto Dana Čecháková

    Kancelář ředitele Foto Dana Čecháková

    Odpočinková místnost pro personál divadla Foto Dana Čecháková

    Točna Foto Dana Čecháková

    Připravujeme ve spolupráci s divadelním oddělením Národního muzea v Praze.


    Komentáře k článku: Západočeské divadlo v Chebu

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,