Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Ze zpracovaných pozůstalostí v roce 2016

    V loňském roce prošlo první podrobnější evidencí, a tak je nově k dispozici badatelské veřejnosti, čtyřiapadesát přírůstků. Na první pohled nijak závratné číslo, ovšem skrývá se pod ním téměř třicet tisíc roztříděných, sepsaných a nově uložených předmětů (převážně rukopisů, fotografií, cedulí, tisků). Na systematickém zpracovávání přírůstků se v roce 2016 intenzivně podílelo nejen několik pracovníků divadelního oddělení, ale také divadelní nadšenci z dobrovolnického programu Národního muzea a studenti FF UK.

    Studenti divadelní vědy v rámci Lexikografického semináře, vedeného Petrou Ježkovou, prošli pozůstalosti dvou režisérů – Vojty Nováka (1886–1966) a Karla Třešňáka (1896–1955). Zpracována také byla pozůstalost Milana Svobody (1883–1948), prvního šéfa činohry Slovenského národného divadla v Bratislavě, v letech 1925–1935 stálého hostujícího režiséra v činohře Národního divadla v Praze a dlouholetého pedagoga dramatického oddělení pražské konzervatoře. Obsahuje například Svobodovy diáře, deníky, rukopisy přednášek a spisovatelských pokusů, nebo téměř čtyři sta kusů divadelních i civilních fotografií. Badatelé se mohou také začít „prodírat“ bohatou zásobou rukopisných materiálů z pera Jaroslava Průchy (1898–1963), režiséra a politicky činného divadelního i filmového herce (Bílá nemoc, Cech panen kutnohorských, Němá barikáda). Navíc mají k dispozici více než tisícovku výstřižků týkajících se buď přímo Jaroslava Průchy, nebo jeho spolupracovníků. Plejádu hereckých osobností zastoupených ve sbírce divadelního oddělení rozšiřují manželé František Matějovský (1874–1950) a Ludmila Vlčková (1869–1952), dlouholetí přední členové činohry pražského Národního divadla. O zpracování pozůstalosti Jiřiny Šejbalové (1905–1981) jsme detailně informovali na webu Divadelních novin v dubnu minulého roku, pro badatele je připravena i další část unikátních materiálů k Andule Sedláčkové (1887–1967), mj. z období druhé světové války, kdy vedla jako ředitelka vlastní divadlo.

     


    Komentáře k článku: Ze zpracovaných pozůstalostí v roce 2016

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,