Divadelní noviny > Burza Zahraničí
Zemřel Brian Friel
Brian Friel
9. 1. 1929 Killyclogher, Severní Irsko (Velká Británie) – 2. 10. 2015 Greencastle, County Donegal, Irsko
Irský dramatik, spisovatel a divadelní režisér, jeden z předních britských autorů zaměřujících se na téma irského nacionalismu. Byl považován za nejdůležitějšího žijícího anglickojazyčného dramatika a označován za „irského Čechova“ nebo za „všeobecně příjimaný hlas Irska“.
Narodil se do katolické rodiny v severoirském hrabství Tyrone, většinu života však strávil ve vedlejším hrabství Londonderry, ve městě Derry. Zde také studoval na univerzitě. Původně se chtěl stát knězem, nakonec ale po studiích začal roku 1950 pracovat jako učitel. V té době začal psát své první povídky a rozhlasové hry.
Spisovatelem „na plný úvazek“ se stal v roce 1960 a o čtyři roky později vznikla jeho první známá hra nazvaná Philadelphia, Here I Come! (Filadelfie, tady mě máš!, 1964), po níž následovala řada dalších, například The Freedom of the City (1973, česky jako Čestné občanství, 1977).
S Irskem je spojen nejen jeho život, ale i tvorba, v níž se zabývá irskou historií (především vztahem zažitých představ o ní ke skutečnosti), reaguje na současnou politickou, společenskou a kulturní situaci. Zobrazuje též mezilidské vztahy, a to obecné i zcela konkrétní, například v rámci rodiny.
V roce 1980 založil společně s herce Stephenem Reou divadelní společnost Field Day, jejíž činnost má přispívat ke zmírnění a omezení politických i náboženských konfliktů v Irsku. Jako první uvedla společnost Field Day s velkým úspěchem Frielovu hru Translations (Proměny, 1980), následovala později zfilmovaná Dancing at Lughnasa (Tanec na konci léta,1990). Brian Friel je rovněž autorem dramat Faith Healer (Léčitel, 1979) či Aristocrats (Aristokraté, 1979) a dalších. Kromě vlastní tvorby se zabýval úpravou překladů cizojazyčných divadelních her do irské angličtiny. Takto zpracoval například dramata Čechova či Turgeněva.
Z tvorby Briana Friela byla do češtiny přeložena dramata Čestné občanství, Lásky Cass Mc Guirové, Tanec na konci léta, Otcové a synové, Give me your answer, do!, Molly Sweeney, Léčitel ad.
///
Brian Friel
(born Bernard Patrick Friel) was an Irish dramatist, author and director of the Field Day Theatre Company. He was considered to be one of the greatest English-language dramatists, hailed by the English-speaking world as an „Irish Chekhov“ and „the universally accented voice of Ireland“. Friel was best known for plays such as Philadelphia, Here I Come! and Dancing at Lughnasa but wrote more than thirty plays in a six-decade spanning career that saw him elected Saoi of Aosdána. His plays were a regular feature on Broadway throughout this time.
Philadelphia, Here I Come! was turned into a film in 1975, starring Donal McCann, directed by John Quested, screenplay by Brian Friel. In 1980 Friel co-founded Field Day Theatre Company and his play Translations was the company’s first production.[11] Neil Jordan completed a screenplay for a film version of Translations that was never produced. With Field Day, Friel collaborated with Seamus Heaney, 1995 recipient of the Nobel Prize in Literature. Heaney and Friel first became friends after Friel sent the young poet a letter following the publication of Death of a Naturalist.
He was appointed to Seanad Éireann in 1987 and served until 1989. Dancing at Lughnasa (1990) brought Friel great acclaim internationally,[1] winning him several Tony Awards, including Best Play, the Laurence Olivier Award for Best Play and the New York Drama Critics Circle Award for Best Play. It was also turned into a film in 1998, starring Meryl Streep, directed by Pat O’Connor, script by County Donegal playwright Frank McGuinness. His play Lovers was adapted into an opera by Richard Wargo entitled Ballymore (1999), which was premiered by the Skylight Opera Theatre, Milwaukee, in February 1999. The first part of Ballymore, „Winners“ was given its Irish premiere at the Wexford Opera Festival in 2010. The second of the two parts, „Losers“, had its premiere at the festival in 2013.
Friel was a member of the American Academy of Arts and Letters, the British Royal Society of Literature and the Irish Academy of Letters.
///
Více zde: The New York Times / BBC / The Irisch Times / The Guardian
Biografie: Wikipedia
Komentáře k článku: Zemřel Brian Friel
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)