Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

    Zemřel Charles Aznavour

    Foto archiv

    Charles Aznavour

    22. 5. 1924 Paříž, Francie – 30. 9. 2018 Alpilles, Provence-Alpes-Côte d’Azur, Francie 

    Arménsko-francouzský šansoniér, zpěvák, písničkář, textař, herec, diplomat a podnikatel. Hrál nebo vystupoval ve více než šedesáti filmech, složil přes tisíc písní. Prodáno bylo přes sto milionů hudebních nosičů.

    Narodil se jako syn arménských uprchlíků Míši a Kédar Aznavurjanových, kteří se usídlili v Paříži asi rok před jeho narozením. Tatínek vedl restauraci, maminka zpívala po pařížských kabaretech, barech a šantánech. Mladý Charles se na svoji divadelní a hudební dráhu připravoval v divadelních a baletních kurzech. První začátky své profesionální kariéry prodělal neúspěšně s pianistou Pierrem Rochem. Intenzivně pracoval pro Édith Piaf, které psal písňové texty i celé písničky; ta mu pak roce 1945 velice pomohla k prvnímu americkému a kanadskému turné. Roku 1950 se definitivně osamostatnil. Nejprve působil jako textař a písničkář, psal pro známější zpěváky a šansoniéry. Teprve později začal zpívat sám. Posléze se proslavil i jako úspěšný filmový herec. Byl také velmi úspěšným podnikatelem, vlastnil velké hudební vydavatelství a koncertní agenturu.

    Eddie Constantine, Edith Piaf a Charles Aznavour v nahrávacím studio francouzského rozhlasu v roce 1951. Foto Radio France

    Charles Aznavour je označován za „francouzského Franka Sinatru“. Často zpíval o lásce, napsal kolem tisíce písniček, vydal více než stovku LP desek a CD a objevil se zhruba v šedesátce filmů. Jeho nejslavnější filmovou rolí je asi role ve filmu Střílejte na pianistu Francoise Truffauta. Zpíval v mnoha jazycích (francouzsky, anglicky, italsky, španělsky, německy, rusky, arménsky, portugalsky…), což mu pomohlo dostat se do jedné z nejslavnějších koncertních síní světa – newyorské Carnegie Hall a na další přední špičkové scény. Jeho velkým hudebním počinem je písnička Que C’est Triste Venise. Jejím autorem je arménský hudebník 18. století Sayat Nova a Aznavour ji zpíval v několika jazykových mutacích: francouzsky, italsky (Com’è Triste Venezia), španělsky (Venecia Sin Ti), anglicky (How Sad Venice Can Be) a německy (Venedig im Grau). Je to asi nejznámější píseň Charlese Aznavoura. V roce 1970 zaznamenal obrovský úspěch ve Velké Británii, když jeho píseň She obsadila první místo britských hitparád. Další dobře známou písničkou na britských ostrovech je Dance in the Old Fashioned Way.

    Repro archiv

    V Jerevanu v Arménii je po Aznavourovi pojmenované náměstí. V roce 1995 byl Charles Aznavour jmenován vyslancem a stálým zástupcem při UNESCO v Arménii. Aznavour je také členem Armenia Fund International Board of Trustees. Tato organizace poskytla více než 150 milionů dolarů na humanitární pomoc a rozvoj infrastruktury v Arménii po roce 1992. V roce 1997 dostal Aznavour nejvyšší francouzské státní vyznamenání – Řád Čestné legie.

    V anketě americké zpravodajské televizní stanice CNN a internetového deníku Time Online byl Charles Aznavour v roce 1998 zvolen za Největšího umělce století na celém světě. Hlasovalo pro něj 18 % lidí, předčil i Elvise Presleyho nebo Boba Dylana.

    V prosinci 2008 mu prezident Arménie udělil arménské občanství. Dne 7. února 2009 byl jmenován arménským velvyslancem ve Švýcarsku, kde zemi zastupuje také u OSN v Ženevě a dalších mezinárodních organizací.

    Foto archiv

    V bývalém Československu koncertoval pouze jednou, v Bratislavě v listopadu 1978. V Praze měl vystoupit ještě v roce 1969, koncert ale v souvislosti se smrtí Jana Palacha zrušil. V létě 2001 (od 20. 6. do 3. 7.)  natáčel v Praze nízkorozpočtový TV film Angelina, kde ztvárnil v hlavní roli postavu Luciena. Roli vyléčené bývalé alkoholičky, která se živí taxikařením, si zahrála herečka Jana Švandová. 6. dubna 2016 vystoupil v pražském Kongresovém centru s programem, při kterém zazpíval nejznámější písně své hudební kariéry.

    V březnu letošního roku opět krátce navštívil Prahu. Dne 15. března se zúčatnil slavnostního zahájení Mezinárodního pražského filmového festivalu Febiofest, kde mu byla udělena cena Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii. Dne 16. března vystoupil na koncertu v Kongresovém centru Praha v rámci letošního světového turné, kde zazněly jeho nejznámější písně.

    Žil na dvou místech – ve Švýcarsku, kde měl stálou rezidenci, a na jihu Francie v oblasti Les Baux de Provence. Byl třikrát ženatý a měl šesti dětí.

    O jeho úmrtí informovala agentura AFP.

    /Z více veřejných zdrojů pro i-DN připravil hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 1. října 2018

    Komentáře k článku: Zemřel Charles Aznavour

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,