Divadelní noviny Aktuální vydání 18/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

18/2024

ročník 33
29. 10. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Zemřel František Dvořák

    FOTO archiv

    FOTO archiv

    František Dvořák

    17. 4. 1920 Červenka u Litovle – 9. 11. 2015 Praha

    Historik umění.  Do historie českého výtvarného umění se zapsal knihami věnovanými především tvorbě Františka Tichého, Jana Zrzavého, Kamila Lhotáka či Adolfa Borna. Jeho knižní bibliografie čítá 154 položek. Do povědomí širší veřejnosti se zapsal i jako autor několika televizních cyklů – například o historii Karlova mostu, o českých moderních malířích nebo umělecké výzdobě Národního divadla. Do svých 92 let působil jako osobní průvodce v městech umění a galeriích – v Paříži, Benátkách či Vídni.

    V letech 1945-1949 studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze obor dějiny umění a estetiky – mimo jiné u profesorů Antonína Matějčka, Josefa Cibulky a Jana Mukařovského. V letech 1950-1958 působil jako asistent profesora Václava Viléma Štecha na Akademii výtvarných umění v Praze. V roce 1956 se jako teoretik podílel na vzniku skupiny Máj, první u nás, která se v 50. letech veřejně odklonila od dobově vyžadovaného kánonu socialistického realismu.

    Doma ve své knihovně. FOTO ONDŘEJ NĚMEC

    Doma ve své knihovně. FOTO ONDŘEJ NĚMEC

    V roce 1950 se stal externím pedagogem i na FAMU, kde v 60. letech přednášel dějiny umění zejména celé generaci nové české filmové vlny včetně Miloše Formana. V roce 1960 byl přijat jako odborný pracovník do Národní galerie, kde působil v Grafické sbírce do roku 1963, a poté navázal jako učitel dějin umění na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze-Žižkově. V roce 1969 přestoupil na Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, kde byl pedagogem Katedry výtvarné výchovy až do roku 1985. Po listopadu 1989 opět působil na FAMU a od roku 1993 i na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde byl jmenován profesorem a přednášel zde až do svých devadesátin.

    Ve foyeru Národního divadla. FOTO archiv ČT

    Ve foyeru Národního divadla. FOTO archiv ČT

    S mnoha umělci, o nichž psal, jej pojilo i osobní přátelství. Své vzpomínky nejen na ně zaznamenal v knihách Můj život s uměním a Okamžiky s umělci. Psal ale nejen o českých výtvarnících, je autorem kupříkladu monografie o kresbách Henri Matisse, jeho kniha o kresbách Hanse Holbeina vyšla i v nakladatelstvích v Paříži, Vídni, Bayreuthu či americké Minnesotě.

    V roce 2010 převzal z rukou ministra kultury vyznamenání Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury ve světě. Ve stejný rok mu president Václav Klaus udělil Zlatou plaketu presidenta republiky.

    Se svými syny Janem (vlevo) a Danielem. FOTO archiv

    Se svými syny Janem (vlevo) a Danielem. FOTO archiv

    Ještě na FF UK se seznámil s Jaroslavou Natálii Křížkovou, kterou si v roce 1948 vzal za manželku a s níž měl dva syny, kteří se oba profesionálně věnují divadlu. Daniel Dvořák je významný scénograf a byl ředitelem Státní opery Praha (1998-2002) a poté pražského (2002-2006) i brněnského (2007-2012) Národního divadla. Jan Dvořák byl mj. v letech 1987-1991 šéfredaktorem čtrnáctideníku Scéna, předchůdce současných Divadelních novin, je pedagodem DAMU, založil a dvacet let řídil festival …příští vlna/next wave… a má vlastní nakladatelství divadelní literatury Pražská scéna.

    František Dvořák zemřel náhle. Do poslední chvíle se zajímal o umění a dění kolem sebe. O jeho úmrtí informovala jeho rodina.

    • Autor:
    • Publikováno: 9. listopadu 2015

    Komentáře k článku: Zemřel František Dvořák

    1. DN

      Avatar

      Poslední rozloučení
      s Prof. PhDr. Františkem Dvořákem se koná v pátek 13. listopadu ve 14:00 hodin ve Velké obřadní síni krematoria v Praze – Strašnicích.

      13.11.2015 (0.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,