Divadelní noviny Aktuální vydání 18/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

18/2024

ročník 33
29. 10. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

    Zemřel Harold Prince

    Foto Marc J. Franklin

    Harold Prince

    30. 1. 1928 New York, USA – 31. 7.  2019 Reykjavík, Island

    Americký producent a divadelní režisér, púvodním jménem Harold Smith. Byl považován za nejvíce kreativní a inovativní postavu Broadwaye dvacátého století. Stál za řadou úspěšných a pro historii Broadwaye přelomových muzikálů, jako jsou West Side Story, Šumař na střeše, Kabaret, Company, Fantom opery či Evita.

    Narodil se v zámožné rodině žijící na Manhattanu v New Yorku. Jeho rodiče se jmenovali Blanche (Stern) a Harold Smith. V dětství – po rozvodu rodičů a novém sňatku matky – byl adoptován nevlastním otcem, makléřem Miltonem A. Princem, po němž získal i nové příjmení. Po maturitě na Dwightově škole v New Yorku nastoupil na Pennsylvánskou univerzitu, kde studoval obory svobodných umění. Univerzitu absolvoval za tři roky, ve věku 19 let. Dva roky pak sloužil v armádě Spojených států v okupované zóně USA v Německu.

    V roce 1962. Foto archiv

    V divadle začal pracovat jako asistent legendárního producenta a režiséra George Abbotta, s nímž koprodukoval muzikál The Pajama Game, který v roce 1955 získal Tony Award za nejlepší muzikál. Od roku 1962 začal režírovat (muzikál A Family Affair / Rodinná záležitost), ale zprvu bez větších úspěchů. Současně se stal producentem.  V tét profesi se proslavil, zažil v ní mnoho fenomenálních úspěchů, ale i řadu neúspěchů. Průlom v jeho kariéře přišel s muzikálem Kabaret (1966), který režíroval i produkoval a který získal osm cen Tony. Poté následovala série veleúspěšných muzikálů, vzniklých především se scénáristou a skladatelem Stephenem Sondheimem. Jejich spolupráce začala již muzikálem West Side Story (1955), po němž se rozhodli pracovat jen na vlastních projektech, ale spolupracovat jako duo začali až koncem šedesátých let. Vznikla tak řada muzikálových produkcí čítajících díla jako Zorba (1968), Company (1970 – druhá Tony Award za režii a nejlepší muzikál), Follies (1971), A Little Night Music (1973 – další Tony Award za nejlepší muzikál), Pacific Overtures (1976) či Sweeney Todd (1979). Jejich cesty se rozešly v roce 1981 po neúspěchu muzikálu Merrily We Roll Along, který měl jen 16 repríz. Znovu spolupracovali až v roce 2003 na muzikálu Bounce.

    V roce 1967 si připíjí s herci Marií Karnilovou a Herschelem Bernardim na oslavu 1254-ého vyprodaného broadwayského představení Šumaře na střeše. Foto archiv

    Vedle produkční páce byl ale i režisérem. Režíroval opery, například Ashmedai (1976) izraelského skladatele Josefa Tala, Willis Stark (1981) amerického skladatele Carlisle Floyda, Pucciniho Madama Butterfly (vícekrát – 1979, 1985, 2010…) či Bernsteinova ​​Candida (1986). V roce 1983 režíroval ve Vídeňské státní opeře Pucciniho Turandot s José Carrerasem a Évou Marton (dirigent: Lorin Maazel). Režíroval i dvě světové premiéry muzikálů Andrew Lloyda Webbera – Evitu (1979) a Fantoma opery (1986). Dostal od něj nabídku i na režii proslulých Cats, ale odmítl ji.

    V roce 1980 s Tony Award za režii muzikálu Evita. Foto archiv

    Za svůj život získal neuvěřitelných 21 Tony Awards. Byl inspirací pro postavu Lucase Sergeanta (hrál John Lithgow) ve filmu Boba Fosseho All That Jazz (1979). Říká se, že byl inspirací jedné z hlavních postav novely a současně i muzikálu Richarda Pike Bissella Say, Darling (1957), ve kterých autor popisuje svou zkušenost s adaptací vlastního románu 7½ centu do muzikálu The Pajama Game.

    NYC, 9/17/87. Foto Robin Holland

    V Umeda Arts Theatre v japonské Ósace a poté v Tokiu uvedli v říjnu 2015 inscenaci ohlížející se za jeho životním příběhem nazvanou Prince of Broadway. Scénář k ní napsal David Thompson, hudební složku připravil Jason Robert Brown, režii měli Susan Stroman (také choreografie) a sám Prince. V srpnu 2017 měla tato produkce premiéru v  Samuel J. Friedman Theatre na newyorské Broadwayi. Touto produkcí uzavřel svou uměleckou kariéru.

    V Annenberg Center Pennsylvánské univerzity je pojmenováno na jeho počest divadlo – Harold Prince Theater. V listopadu loňského roku měl v americké státní televizní stanici PBS premiéru dokument Harold Prince: The Director’s Life (Harold Prince: Režisérův život) v režii Lonnyho Price.

    V roce 2007 získal Zlatou plaketu americké Akademie slávy, již mu ve Washingtonu slavnostně předala nositelka Nobelovy ceny, spisovatelka Toni Morrison. Foto archiv

    V roce 2000 získal National Medal of Arts, v roce 2006 zvláštní cenu Tony za celoživotní dílo v divadle a v roce 2007 Zlatou plaketu americké Akademie slávy (Academy of Achievement).

    Od roku 1962 byl ženatý s Judy Chaplin, dcerou skladatele a hudebního režiséra Saula Chaplina. Měli dvě děti – Daisy a Charlese. Herec Alexander Chaplin, známý jako James Hobert v sitcomu Spin City (česky Všichni starostivi muži), je jeho zetěm (manželem dcery Daisy).

    V posledních letech žil na Manhattanu a ve Švýcarsku. Zemřel po krátké nemoci. O jeho úmrtí informovala agentura Reuters.

    /Z více veřejných zdrojů připravil a zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 9. srpna 2019

    Komentáře k článku: Zemřel Harold Prince

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,