Zemřel Ilja Hurník
Ilja Hurník
25. 11. 1922 Poruba – 7. 9. 2013 Praha
Český hudební skladatel, klavírista, hudební pedagog, dramatik a spisovatel. Bohaté skladatelské dílo Ilji Hurníka čítá opery, balety či symfonické skladby. Jako výborný klavírista zkomponoval i řadu skladeb pro tento nástroj. Vyzdvihována je také jeho pedagogická činnost.
Narodil se do rodiny učitelů. V 11 letech začal skládat hudební skladby. Na počátku své umělecké dráhy byl podporován německy píšící spisovatelkou a básnířkou Marií Stonou, na jejímž zámku v Třebovicích ve Slezsku byl častým hostem. Jeho mecenáška mu umožnila vystupování před kulturním publikem, které se scházelo na jejím zámku. Vystudoval Matiční gymnázium v Ostravě. V roce 1938 musela jeho rodina utéct před sudetským záborem do Prahy, kde ho na umělecké škole vyučovali legendární klavírista Vilém Kurz, jeho dcera Ilona Štěpánová-Kurzová a skladatel Vítězslav Novák.
Působil zde jako hudebník, dramatik a také jako spisovatel. Jako pianista vystupoval hodně v zahraničí a zaujal především interpretací Clauda Debussyho a Leoše Janáčka. Vystupoval zejména spolu s Pavlem Štěpánem, s nímž se zasloužili o renesanci čtyřruční klavírní hry. Nápady do svých skladeb čerpal z lidové slezské intonace, později také z antických a biblických námětů. Byl sólistou Janáčkovy filharmonie v Ostravě (1958-1978) a profesorem skladby.
Ve spisovatelské oblasti proslul svými knihami povídek (Trubači z Jericha, Kapitolské husy), psychologickými sondami skrytými do příběhů ze světa hudby. Své vzpomínky pak zachytil v knihách Dětství ve Slezsku a Závěrečná zpráva.
Jako dramatik se prosadil v rozhlasových hrách. Působil na Pražské konzervatoři a Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Velký ohlas měl jeho osmideskový cyklus Umění poslouchat hudbu, dnes znovu vydaný na CD. Skládal také písně pro děti (Zasadím jablůňku).
Vrcholem Hurníkovy kompoziční tvorby jsou opery na vlastní libreto (Dáma a lupiči, Mudrci a bloudi nebo Oldřich a Boženka), Symfonie in C, oratorium Noé a kantáty Ezop a Maryka. Skládal také balet (Ondráš) a významná je jeho tvorba pro děti (píseň Zasadím jablůňku).
Důležité místo zaujímá hlavně opera Dáma a lupiči, která není klasickou operou, jak si mnozí žánr představují. Jedná se spíše o chytrou a vybroušenou černou humoresku, inspirovanou starým anglickým filmem Williama Rose Pět lupičů a stará dáma. Světová premiéra Hurníkova díla se konala v roce 1966 v Plzni, posléze operu uvedla i další divadla (Národní divadlo v roce 1992). Dáma a lupiči se inscenovala také v německém Kielu a Halberstadtu.
Měl na svém kontě řadu ocenění. Mimo jiné jej v roce 2007 prezident Václav Klaus vyznamenal medailí Za zásluhy. O tři roky později získal Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby. Získal i Zlatou cenu Ochranného svazu autorského za přínos české hudbě. Hurníkovo jméno nesou školy v Praze a Opavě.
V jeho stopách se vydal syn Lukáš (46), rovněž skladatel a hudební publicista. Hurníkovými synovci jsou Marek, David a Kryštof Ebenové, známí z hudební skupiny Bratří Ebenů, Marek pak i jako moderátor ČT a herec Studia Ypsilon.
Táta se v posledních letech věnoval hodně literatuře a psal jednu povídku denně. To, že najednou přišla operace, ze které už se nevzpamatoval, pro nás byl velký šok, protože ještě den předtím přednášel studentům a byl plný energie, komentoval smrt svého otce jeho syn Lukáš Hurník.
/Pro i-DN z více zdrojů připravil a zpracoval hul/
Komentáře k článku: Zemřel Ilja Hurník
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
Vladimír Hulec
Poslední rozloučení
veřejnosti s Iljou Hurníkem se bude konat v úterý 17. září od 15 hodin v kapitulním chrámu sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě.
14.09.2013 (22.57), Trvalý odkaz komentáře,
,