Zemřel Jan Pohan
Jan Pohan
7. 12. 1930 Karlovy Vary (Drahovice) – 13. 2. 2015 Praha
Herec a dabér, vlastním jménem Kurt Ferdinand Jüstl.
Narodil se do německé rodiny, otec provozoval obchod s látkami, matka byla Angličanka. Krátce po přestěhování do Prahy (1933) oba rodiče zemřeli a Kurt pak dva roky strávil v sirotčinci. Po adoptování podplukovníkem Františkem Pohanem přijal jméno Jan Pohan. Více o této své životní kapitole mluvil v roce 2009 v pořadu ČT Třináctá komnata. K herectví se poprvé dostal na vojně, kdy byl konferenciérem Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého (1951-1955). Druhou polovinu padesátých let pak strávil v zájezdovém Vesnickém divadle (1955-1960), od roku 1960 byl členem hereckého souboru Filmového studia Barrandov.
Na stříbrném plátně debutoval nevelkou rolí milence hlavní hrdinky v psychologickém dramatu Zde jsou lvi (1958). Na konci padesátých let pak hrál ve čtyřech dalších filmech, častěji začal točit poté, co vstoupil do barrandovského hereckého souboru. Byly mu souzeny vesměs vedlejší úlohy, nicméně jeho role ve filmu vystoupaly k počtu okolo stovky, v některých obdobích točil až osm filmů ročně. Nejčastěji se objevoval v uniformě různých armád, takové role ztvárnil v bezmála dvaceti filmech. Úlohu esesáků si vyzkoušel v dramatickém i komediálním žánru (Reportáž psaná na oprátce, 1961; Zítra vstanu a opařím se čajem, 1977), postavy vojáků ztvárnil také v historických a umělecky kvalitních počinech 60. let (Kdyby tisíc klarinetů, 1964; Hvězda zvaná Pelyněk, 1964; Markéta Lazarová, 1967; Čest a sláva, 1968). Přibližně ve stejném počtu filmů se objevil jako policista nebo kriminalista, z tohoto typu rolí vyniká poručík Janda v kriminálce Bílá spona (1960).
V řadě dalších filmů ztvárnil i jiné profese. Do povědomí se zapsal jako hajný Antoš z trilogie s Tomášem Holým (Pod Jezevčí skálou, 1978; Na pytlácké stezce, 1979; Za trnkovým keřem, 1980). V českém filmu se naposledy objevil v dramatu Uzavřený okruh (1989).
Od počátku 60. let spolupracoval také s televizí, v menších rolích si zahrál v deseti seriálech, z inscenací stojí za zmínku Šlechetný cowboy Sandy (1964), Jako kníže Rohan (1983), Milenec lady Chetterleyové (1998) nebo Ideální manžel (2001). Naposledy v televizním seriálu Policie Modrava (od r. 2008).
Jako rodilý Němec vynikal perfektní znalostí němčiny, což mu umožnilo zúčastnit se také zahraničních nebo mezinárodních filmových projektů. Již v 60. letech tak například hrál v německém filmu Die Nacht in Grenzwald (Noc v pohraničním lese, 1968), později jeho jazykové vybavení využili tvůrci několika německých seriálů. Pro zahraniční produkci točil naposledy v rámci filmu Kaspa Hauser (Kašpar Hauser, 1993). V devadesátých letech našel bohaté uplatnění v dabingu. Bylo jej možno slyšet v řadě klasických děl světové kinematografie, později namluvil několik kriminalistických seriálů (Matlock, Komisař Navarro) a prosadil se i v animovaných seriálech a filmech (Doba ledová).
V roce 2001 získal Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.
Odešel pokojně po naplněném životě, řekla jeho dcera Kateřina Špačková. Její otec podle ní pracoval ještě nedlouho před smrtí. Jeho posledním hereckým počinem byl televizní kriminální seriál Policie Modrava, který bude od konce letošního února vysílat televize Nova.
Komentáře k článku: Zemřel Jan Pohan
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)