Zemřel Jan Skopeček
19. 9. 1925 Litoměřice – 27. 7. 2020 Praha
Herec a dramatik. Jeden ze zakládajících členů Divadla pod Palmovkou v Praze-Libni (1949), jehož členem byl po celou další dobu svého profesionálního divadelního angažmá.
Během druhé světové války byl nacisty vězněn jako tzv. židovský míšenec prvního stupně v koncentračním táboře „OT – Lager Klein Stein“. Krátce po válce pak působil v několika oblastních divadlech. V roce 1949 byl jedním ze zakládajících členů Divadla pod Palmovkou v Praze-Libni (původně pod názvem Městské oblastní divadlo v Libni, v roce 1951 byla scéna přejmenována na Divadlo S. K. Neumanna, od roku 1990 nese název Divadlo pod Palmovkou). S tímto souborem hrál již v roce 1948 v Městském a oblastním divadle Žižkov, odkud společně do libeňského divadla přešli. Této scéně zůstal věrný až do svého odchodu do důchodu.
Ve filmu a v televizi si zahrál zejména menší epizodní role či vedlejší postavy. Poprvé se před kamerou objevil v roce 1952 v dramatu Únos (r. Ján Kadár, Elmar Klos). Jeho nejznámější rolí byl otec Potůček v legendárním osmnáctidílném TV seriálu Tři chlapi v chalupě (r. František Filip, Jaroslav Dudek, Miloslav Zachata, Jaromír Vašta, Václav Hudeček, Jiří Nesvadba, 1962) a v následujícím stejnojmenném filmu Tři chlapi v chalupě (r. Josef Mach, 1963), na který navázal TV film Tři chlapi po roce (r. František Filip, 1964). V roce 1973 ještě vznikl celovečerní film Tři chlapi na cestách (r. Lubomír Lipský).
Zahrál si také ve filmech Dobrý voják Švejk (1956) a Poslušně hlásím (1957), Vyšší princip (1960), Nahá pastýřka, Kdo chce zabít Jessii (oba 1966), Marečku, podejte mi pero, Léto s kovbojem (oba 1976) a v mnoha dalších – vesměs komediích nebo kriminálkách – od konce padesátých let až do začátku nového tisíciletí. Jeho nejvýraznější postavou v posledních letech byl děda Novák v trilogii Kameňák.
Byl autorem šesti divadelních her a několika rozhlasových dramatizací. Stál rovněž u zrodu Odboru přátel fotbalové Slavie.
V roce 2000 vydal v nakladatelství Camis knihu vzpomínek Jan Skopeček o sobě: (…jak jsem potkal slona), na které v roce 2013 navázaly v nakladatelství Malý princ vzpomínky Jan Skopeček o sobě.
Před třemi lety s ním Petr Lanta přiravil do Divadelních novin osmidílný seriál vzpomínek Má poslední štace, které vycházely v DN 3-10/2017 (zde). Vzpomínky s ním také natočila společnost Paměť národa (zde).
Na státní svátek 28. října 2017 převzal z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana medaili Za zásluhy.
Jeho manželkou byla od roku 1949 až do její smrti herečka Věra Tichánková (1920–2014). Jejich dcera Marie žije spolu s vnoučaty i pravnoučaty ve Francii. Poslední roky prožil v Domově pro seniory Nová slunečnice v Praze-Čimicích, kde jej pravidelně navštěvoval a staral se o něj herec Kryštof Nohýnek, syn jeho kolegyně z divadla Marcely Nohýnkové.
Zprávu o jeho úmrtí přinesla dnes jako první CNN Prima News s tím, že herec zemřel v Nemocnici na Bulovce.
/Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/
Komentáře k článku: Zemřel Jan Skopeček
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
DN
Poslední rozloučení
se uskuteční v pondělí 3. srpna od 11 hodin ve velké obřadní síni krematoria v Praze – Strašnicích.
28.07.2020 (23.08), Trvalý odkaz komentáře,
,