Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Zemřel Jiří Dušek

    V roce 2018 v šatně MdB. Foto Jef Kratochvil

    Jiří Dušek

    (14. 2. 1924 Cholina – 20. 11. 2023 Brno)

    Herec a dabér, dlouholetý člen Divadla bratří Mrštíků v Brně (dnes Městské divadlo Brno). Kromě divadla se věnoval také televizi, filmu, hlasovému herectví, pedagogické práci a hudebnímu komponování.

    Narodil se a vyrůstal na Hané v rodině pravoslavného kněze Jaroslava Deutsche, který sloužil ve Štěpánově u Olomouce. Již v dětství si osvojil hru na klavír a kostelní varhany, ale též na většinu strunných nástrojů. Za druhé světové války se nejprve ukryl před totálním nasazením v jihlavském divadle, kde pracoval jako herec a hudebník, nicméně totálnímu nasazení stejně neunikl. V září 1944 byl nasazen ve zbrojních závodech, nejdříve v Mariánských Horách u Jihlavy a potom až do konce války ve Wiener Neustadtu.. Po válce si rodina změnila příjmení na Čech. Později začal používat příjmení své matky za svobodna – Dušek.

    S Helenou Trýbovou a Martou Staňkovou jako okresní lékař Pavel Šťastný v inscenaci hry Pavla Kohouta Sbohem smutku (Divadlo bratří Mrštíků, 1959). Foto Josef Hamrla

    Po druhé světové válce se dal k divadlu. Nejprve hrál v Městském divadle mladých, které hrálo v sále dnešního kina Scala, tedy někdejšího DOPZ. Potom se divadlo přestěhovalo na Jakubské náměstí, kde donedávna sídlilo Divadlo Bolka Polívky. Po čase se ale divadlo rozštěpilo. Jedna část šla coby Divadlo Julia Fučíka na výstaviště a druhá – kdy byl i Dušek – se stala Krajským oblastním divadlem, které se v roce 1965 přestěhovalo na Lidickou coby Divadlo bratří Mrštíků (dnes Městské divadlo Brno), kde strávil většinu svého profesního života. Za svůj život v něm ztvárnil – polde jeho vlastních slov přes 292 postav. Nejvíc vzpomínal na Grandeta v Evženii Grandetové., Krysaře, Fraka V., Truffaldina ve Sluhovi dvou pánů, Dona Quijota… /zde/. V Divadle bratří Mrštíků byl – společně s Vilémem Pfeifferem, Karlem Adamem, Karlem Fajtem a Karlem Jánským – členem legendární šatny 50.

    Najor Lenz v televizním seriálu Legenda o živých mrtvých (1971). Foto archiv Jiřího Duška

    Často účinkoval i v televizních inscenacích brněnského studia Československé televize. Z jeho filmové tvorby připomeňme roli francouzského ministra Victora de Lacroix ve dvoudílném velkofilmu Dny zrady (1973) nebo televizní seriál Legenda o živých mrtvých (1971), kde ztvárnil roli dobromyslného důstojníka německé policie majora Lenze. V triptychu Via Lucis (1992) ztvárnil hlavní roli Jana Amose Komenského. Na obrazovce či filmovém plátně se údajně objevil ve 499 rolích.

    Gajev v Čechovově Višňovému sadu (Divadlo bratří Mrštíků, 1972). Foto Miloš Chmelař

    V roce 1990 z Městského divadla Brno (tehdy ještě Divadla bratří Mrštíků) nečekaně odešel a sporadicky působil již jen v televizi, rozhlase a dabingu, kde vystupoval nejen jako herec, ale také jako hudební režisér nebo komponista scénické hudby. /Více o jeho televizních rolích zde./

    V roce 2009 obdržel od Herecké asociace Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. V roce 2014, spolu se Svetlanou Janotovou a Bolkem Polívkou, otiskl své dlaně do chodníku slávy před budovou Městského divadla.

    Ve svém bytě v Brně na Lesné (2019). Foto Patrik Uhlíř

    Byl pravděpodobně nejstarším žijícím československým hercem. Diváci jej spatřili na plátně minulý čtvrtek v kinokavárně v Brně-Černých Polích. Ze záznamu tam promlouval k divákům, kteří se přišli podívat na ojedinělou projekci slavného westernu Sedm statečných. Promítala se verze s prvním českým dabingem, který vznikl v roce 1968 v Brně (nyní se využívá pozdější dabing vytvořený v roce 2006). Dušek v ní namluvil roli Harryho Lucka (herce Brada Dextera) z týmu pistolníka Chrise, který přijel do Mexika ochránit venkovany před bandou bandity Calvery. Byl na projekci pozván, ale s ohledem na jeho vysoký věk s ním místo toho jeho vnuk Jiří Duchoň nahrál alespoň videopozdrav a krátký rozhovor, v němž se k této roli hrdě hlásil.

    Žil v Brně, najdřív v Černých Polích, po smrti manželky v roce 2002 (žili spolu čtyřicet sedm let) na Lesné a ke konci života v domově pro seniory v Brně-Bystrci. Měl dceru Barboru, vnuky Jiřího a Jana, pravnuky Pavla, Tomáše (děti Jiřího) a pravnučky Vanesu, Nikolu a Kláru (děti Jana).

    O jeho úmrtí dnes informoval jeho vnuk Jiří Duchoň.

    /Pro iDN z více zdrojů zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 20. listopadu 2023

    Komentáře k článku: Zemřel Jiří Dušek

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,