Zemřel Jiří Langer
31. 5. 1947 Praha – 23. 7. 2020 Jindřichův Hradec
Režisér, kulturní aktivista a produkční. Před listopadem 1989 jeden z vedoucích a režisér pražského amatérského souboru Lampa, po roce 1989 aktivní v mnoha kulturních spolcích a v politickém dění, po roce 2001 podněcovatel kulturního života Jindřichova Hradce, režisér v místní ochotnické Divadelní společnosti Jablonský.
Jelikož nebyl přijat na DAMU, vystudoval kulturní vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Do roku 1981 byl zaměstnaný v Československé televizi jako vedoucí scénické výpravy. Podílel se na inscenacích Františka Filipa, Jana Bonaventury a dalších známých režisérů.
S technickými pracovníky z televize založil začátkem sedmdesátých let divadlo Lampa, Jako zřizovatele si vybrali pražské baráčníky, protože normalizační cenzoři nepovažovali za nutné sledovat aktivity této organizace. A tak mohli divadelníci tvořit svobodně, jako kdyby byla uvolněná šedesátá léta. Langer se ujal režie. Dělali jsme autorské divadlo s progresivními postupy, vzpomínal v jednom z rozhovorů. Hru Kartotéka polského dramatika Róžewicze jsme například pojali tak, že ústřední postava ležela na posteli umístěné uprostřed publika. Mezi diváky seděli herci, ale diváci se to dozvěděli až v okamžiku, kdy jejich soused náhle něco odpověděl hlavnímu představiteli a začal hrát. Současně – od roku 1981, kdy odešel z ČT – pracoval jako odborný metodik v několika kulturních střediscích.
Soubor Lampa v polovině devadesátých let zanikl, protože většina jeho členů začala po listopadu 1989 podnikat. Jiří Langer si založil soukromou uměleckou agenturu a současně se svou manželkou Sabinou opět – tentokrát externě – spolupracoval s rozhlasem a televizí. Určitý čas byl také ředitelem sekretariátu politické strany ODA.
Mezitím byl jeho rodině v restituci vrácen rodinný dům v Jindřichově Hradci, jeden z nejstarších domů v centru města. V roce 2001 se tam přestěhovali a v opraveném domě vybudovali a několik let vedli prodejní Galerii inspirace. V Jindřichově Hradci se opět aktivně pustil do divadla a organizování kulturního dění. Spolu s manželkou Sabinou (dramaturgyní, bývalou ředitelkou pražského Divadla v Řeznické) režíroval v místní ochotnické Divadelní společnosti Jablonský (se souborem pravidelně hostovali v Činoherním klubu v Praze), předsedal spolku Přátelé starého Jindřichova Hradce, pořádal koncerty, divadelní představení, byl aktivním členem několika místních spolků a organizací. Vedle realizace velkého množství kulturních akcí spravoval i budovu Zámeckého mlýna, v jehož útrobách našla domov další galerie.
Vydal pět knih, jež se svým obsahem vztahují k Jindřichovu Hradci. Nadále spolupracoval s Českým rozhlasem, pro nějž mimo jiné připravil k vysílání vzpomínky svého dědečka Antonína Langera. Jeho poslední práce v divadle byla loňská režie hry Miroslava Hanuše na námět knih Allana a Barbary Peasových Proč muži neposlouchají a ženy se nevyznají v mapách (prem. 14. 2. 2019, DS Jablonský).
Letos 23. června mu starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka předal pamětní medaili a list města jako výraz ocenění mimořádných zásluh o spolkový, kulturní a společenský rozvoj Jindřichova Hradce.
Zemřel po těžké nemoci.
O jeho úmrtí dnes informovala Divadelní noviny Alena Hrádková z pražského Divadelního ústavu / Institutu umění.
/Pro i-Dn z více zdrojů zpracoval hul/
Komentáře k článku: Zemřel Jiří Langer
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
Martina Málková
Až dnes
jsem se od syna pana Langera dozvěděla tuto smutnou zprávu. Znali jsme se poměrně krátce, ale naše rozhovory o divadle a psaní pro mě byly inspirující. Jsem vděčná za pozornost, kterou pan Langer mému prvnímu scénáři věnoval a zájem o jeho inscenování. Bohužel už k tomu nedojde. To ale nevadí. Jeho moudré komentáře pro mě byly povzbuzující a dodaly mi optimismus pro mé další snažení.
Děkuji! Nikdy na Vás nezapomenu, pane režisére.
MM.
05.08.2020 (19.06), Trvalý odkaz komentáře,
,