Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Zemřel Josef Krofta

    FOTO JAN STRUHAL

    FOTO JAN STRUHAL

    Josef Krofta

    30. 3. 1943 Uherské Hradiště – 18. 3. 2015 Hradec Králové

    Režisér loutkového divadla světového jména spjatý s Divadlem Drak Hradec Králové, vysokoškolský pedagog. V šedesátých letech studoval katedru loutkářství DAMU – obor režie a dramaturgie.

    Studoval na střední škole v Nymburce a poté byl učněm-mechanikem v Praze. Zde se přihlásil ke studiu DAMU. Roku 1966 absolvoval obor režie-dramaturgie na katedře loutkářství, chyběla mu však obhajoba diplomové práce. Kvůli označení za politicky nežádoucího diplom nezískal, až dodatečně v roce 1989. O rok později byl habilitován docentem, v roce 1994 byl jmenován profesorem.

    Šípková Růženka. FOTO archiv Divadla Drak

    Šípková Růženka. FOTO archiv Divadla Drak

    Při studiích v 60. letech a krátce poté pracoval v Československém rozhlase. Pak nastoupil základní vojenskou službu ve vojenském uměleckém souboru v Bratislavě. Po návratu z vojny roku 1968 přešel do rozhlasového studia v Českých Budějovicích. Jako režisér působil od roku 1968 v Malém divadle v Českých Budějovicích. O tři roky později začal režírovat v Divadle Drak v Hradci Králové, kde se roku 1981 stal uměleckým šéfem. Souběžně působil jako režisér i v pražském Divadle Spejbla a Hurvínka, v hradeckém Studiu Beseda a v dánském Odense Theatre.

    Mezi jeho nejvýznačnější díla na prknech hradeckého divadla patří inscenace Enšpígl, Šípková Růženka, Petruška, Unikum – dnes naposled!, Píseň života, Sen noci svatojanské, Prodaná nevěsta nebo Pinokio. Ve svých inscenacích přesouval důraz z literární složky díla na jevištní výrazové prostředky, funkčně využíval souhry loutky s živým hercem.

    FOTO MARTIN VESELÝ

    FOTO MARTIN VESELÝ

    V roce 1990 byl na DAMU habilitován docentem oboru dramatická umění – režie a od téhož roku zde působil jako pedagog a vedoucí katedry alternativního a loutkového divadla. V roce 1994 získal profesuru. V letech 1993-1998 byl proděkanem DAMU pro zahraniční záležitosti. Pedagogicky působil také ve Francii a Norsku. Roku 1993 založil v Hradci Králové Mezinárodní institut figurativního divadla.  V devadesátých letech působil v zahraničí i jako pedagog, a to jako profesor konzultant na univerzitách v Norsku a Francii.

    S Cenou Thálie za dlouholeté mistrovství v oboru loutkové divadlo. FOTO archiv

    S Cenou Thálie za dlouholeté mistrovství v oboru loutkové divadlo. FOTO archiv

    Za koncepci a realizaci projektu Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU obdržel v roce 1991 jako historicky první laureát cenu UNIMA od Českého střediska Mezinárodní loutkářské unie UNIMA. V březnu 2013 mu Herecká asociace udělila Cenu Thálie 2012 za dlouholeté mistrovství v oboru loutkové divadlo. Stal se tak historicky prvním laureátem této ceny.V roce 2014 získal za celoživotní dílo Cenu českého střediska mezinárodní organizace divadla pro děti a mládež ASSITEJ.

    Nakladatelství Pražská scéna vydalo v roce 2003 jeho monografii (autoři Miloslav Klíma, Karel Makonj a kolektiv).

    V roce 2010 se stal náměstkem Primátora města Hradce Králové pro kulturu, sport a cestovní ruch jako nestraník kandidující za Volbu pro město.

    Byl ženatý, měl dvě dospělé děti a čtyři vnoučata. Syn Jakub Krofta se rovněž věnuje loutkovému divadlu.

    Zemřel po dlouhé těžké nemoci.

    • Autor:
    • Publikováno: 18. března 2015

    Komentáře k článku: Zemřel Josef Krofta

    1. DN

      Avatar

      Poslední rozloučení
      se koná v pátek 27. března 2015 ve 14.30 v katedrále svatého Ducha na Velkém náměstí v Hradci Králové.

      23.03.2015 (16.46), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,