Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Zahraničí

    Zemřel Jurij Ljubimov

    Lubimov-parte

    Jurij Ljubimov

    30. 9. /dle juliánského kalendáře 14. 9./ 1917 Jaroslavl (Rusko) – 5. 10. 2014 Moskva (Rusko)

    Ruský herec a divadelní režisér, zakladatel a dlouhá léta umělecký šéf moskevského divadla Na Tagance.

    Jako pětiletý se s rodiči přestěhoval do Moskvy, matka i otec později skončili v stalinských žalářích. K divadlu se dostal v 30. letech, když studoval na akademiích, jež zřizovaly známá avantgardní scéna MCHAT-II nebo Vachtangovo divadlo. Na těchto dvou scénách ztvárnil své první role. Poté sloužil v armádě, nejprve se zúčastnil rusko-finské války, poté byl během druhé světové války členem armádního uměleckého souboru.

    S Vladimírem vysockým ve své kanceláři Na tagance, pol. 70. let. FOTO archiv

    S Vladimírem Vysockým ve své pracovně Na Tagance, pol. 70. let. FOTO archiv

    Po válce se vrátil do Vachtangova divadla, kde v roce 1959 debutoval jako režisér. Do třetice se do tohoto souboru vrátil loni po bolestivém rozchodu s Tagankou, která vznikla v roce 1964 v době sovětské „oblevy“ za režimu Nikity Chruščova ze školního ročníku Vachtangova divadla. Studenti absolvovali inscenací Brechtova Dobrého člověka ze Sečuanu a pod Ljubimovovým vedením navázali na tvůrčí tradice divadelních legend jako byli Konstantin Stanislavskij, Jevgenij Vachtangov, Vsevolod Mejerchold a Bertold Brecht. Až do své předčasné smrti v roce 1980 byl členem souboru i básník, zpěvák, skladatel a herec Vladimír Vysockij. Představení Hamleta, v němž ztvárnil hlavní roli, patřilo k tvůrčím vrcholům této scény.

    Jurij Ljubimov režírující (Divadlo Na Tagance, 70. léta). FOTO archiv

    Jurij Ljubimov režírující (Divadlo Na Tagance, 70. léta). FOTO archiv

    Provokace avantgardní Taganky a statečné občanské postoje Ljubimova vyústily až v jeho propuštění z divadla a vyhoštění ze Sovětského svazu. V roce 1984 byl jako „režimu nepohodlný“ zbaven sovětského občanství a ocitl se na čtyři roky v nucené emigraci. Osudným se mu stal rozhovor pro deník The Times, ve kterém kritizoval sovětskou kulturní politiku. Žil v Izraeli, Rakousku, Británii a dalších zemích.

    Sergej Ljubimov režírující (2008). FOTO archiv

    Jurij Ljubimov režírující (Vachtangovovo divadlo 2008). FOTO archiv

    Do Ruska se mohl vrátit až v roce 1988 díky politice Michaila Gorbačova a poté se opět postavil do čela Taganky. I v pokročilém věku se stále snažil objevovat nové postupy a již jako více než osmdesátiletý se také nebál postavit na divadelní prkna – jako Josif Stalin v představení „Šaraška“ (vědecké pracoviště ve stalinském vězení) podle Alexandra Solženicyna, který byl jeho velkým přítelem.

    K nejproslavenějším inscenacím Ljubimova a Taganky patřilo kromě Hamleta s Vysockým Puškinovo drama Boris Godunov. Ljubimov inscenoval po světě také řadu operních titulů, režíroval kupříkladu světovou premiéru opery Luigiho Nona Když byl úsvit láskou ztěžklý v milánské La Scale. V počátcích své kariéry se objevil i v několika filmech.

    Se svou ženou Katalinou. FOTO archiv

    Se svou ženou Katalinou. FOTO archiv

    Z Taganky odešel v roce 2011 po 47 letech po jedné z jeho návštěv Prahy. Tehdy herci odmítli hrát, pokud nedostanou údajně zadržované honoráře. Ljubimov jim je vyplatil a hned oznámil, že v divadle končí. Přitom herce označil za lenochy, kterým jde jen o peníze. Herci zase tvrdili, že příčinou neshod byl sám Ljubimov, který si dle nich počínal jako despota, často je ponižoval a zesměšňoval. Nepovažuji se za tyrana, spíš si myslím, že jsem dost měkký. Ale věřím v disciplínu, a to nejen v divadle, říkal o sobě. Mnozí z herců tvrdili, že ještě více než Ljubimov je svou arogancí popuzovala jeho manželka, Maďarka Katalin, která divadlo v posledních letech fakticky řídila. Divadelní kritičku Katalinu si Ljubimov vzal v roce 1978 a o pět let později se jim narodil syn Petr.

    FOTO archiv

    FOTO archiv

    V roce 2012 prodělal infarkt, dokonce podle médií upadl do kómatu, ze kterého ho lékaři dlouho nemohli probrat. Loni v červnu moskevské Velké divadlo uvedlo premiéru opery Kníže Igor v Ljubimovově nastudování, která se tedy stala jeho poslední režijní prací. Zemřel po krátké hospitalizaci ve spánku včera v noci v Botkinské nemocnici v Moskvě.

    Za svůj život získal řadu prestižních národních i mezinárodních cen. Po roce 1989 několikrát navštívil se svým divadlem Českou republiku. Mám rád vaši zemi. Vážím si a cením českého prezidenta (Václava Havla). Sympatizuji s vašimi lidmi, s tím, jak ubránili svou nezávislost, řekl během jednoho ze svých hostování.

    /Z více zdrojů pro i-DN připravil hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 6. října 2014

    Komentáře k článku: Zemřel Jurij Ljubimov

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,