Divadelní noviny Aktuální vydání 22/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

22/2024

ročník 34
24. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Zemřel Karel Gott

    Karel Gott

    14. 7. 1939 Plzeň – 1. 10. 2019 Praha

    Nejvýznamnější zpěvák české pop music XX. století. Za více než šedesát let své kariéry vydal na tři stovky alb a nazpíval kolem tisícovky písní. Dvaačtyřicetkrát zvítězil v anketě o nejpopulárnějšího zpěváka u nás Zlatý slavík. Jeho jméno se stalo pojmem nejen u nás, ale i v Německu, kde si vysloužil přezdívku Zlatý hlas z Prahy.

    V mládí chtěl být malířem a po ukončení školní docházky v Plzni se v Praze neúspěšně pokoušel o studium výtvarného umění. Když nebyl přijat, odešel do učení, během kterého se věnoval zpěvu. Aby se stal zpěvákem, šel na konzervatoř. Zpíval po kavárnách a od roku 1960 se profesionálně věnuje zpěvu.

    Milníkem kariéry byla v roce 1962 nabídka angažmá do divadla Semafor od Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Tato dvojice mu napsala píseň Oči sněhem zaváté, která ovládla první příčku československých hitparád, stala se hitem roku a píseň Karlu Gottovi dopomohla k získání prvního Zlatého slavíka.

    V roce 1965 po odchodu ze Semaforu založil se svými novými spolupracovníky, bratry Štaidlovými, divadelní a hudební scénu Apollo a stal se její hlavní hvězdou až do roku 1967, kdy bylo divadlo rozpuštěno. Od té doby ho na všech koncertech doprovázela nově založená Skupina Ladislava Štaidla. Na festivalu Bratislavská lyra získal v roce 1966 zlatou Bratislavskou lyru za píseň Mám rozprávkový dom. Seznámil se se skladatelem Karlem Svobodou, který pro něj napsal několik výrazných písní. Spolu s ním a bratry Štaidlovými v roce 1967 odletěli na 7 měsíců trvající angažmá do Las Vegas.

    V roce 1968 prezentoval Rakousko na mezinárodní prestižní hudební soutěži Eurovision Song Contest s písní Tausend Fenster. Skončil třináctý a díky účasti v této soutěží se dostal do povědomí v mnoha zemích, stal se oblíbený především v německojazykové oblasi – v Německu, Rakousku a Švýcarsku – a nastartovala se jeho zahraniční kariéra. Ve stejném roce mu složil Karel Svoboda jeho nejúspěšnější píseň Lady Carneval, která byla následně přeložena do dalších třinácti jazyků.

    Karel Gott v letech 1971 s 1972 absolvoval dvě velká turné. První s názvem Karel Gott’70 čítalo 22 koncertů a druhé pod názvem Evropské turné mělo 64 koncertů. Toto turné bylo zakončeno koncertem v Moskvě. V Československu dále sbíral ceny, vyprodával koncerty a nahrával pravidelně alba. V roce 1973 získal Zlatou desku Supraphonu za prodej alba My Czech Favourites v zahraničí. Od toho roku ČT natáčelo a vysílalo pořad Zpívá Karel Gott, v kterém byly zaznamenávány pravidelné koncerty Karla Gotta ve Slaném.

    V sedmdesátých letech slavil v Československu velké úspěchy, často koncertoval, každý rok vydával minimálně jednu desku a také v tomto období vzniklo mnoho hitů – Kávu si osladím, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, Je jaká je, Cítím a další. V roce 1973 začal tradici svých Vánočních koncertů – ty se konalykaždé dva roky. V roce 1977 nazpíval píseň Kam tenkrát šel můj bratr Jan, přičemž se jednalo o cover verzi hitu All by Myself. Píseň byla věnována Janu Palachovi. Ve stejném roce podepsal Antichartu, jejíž text četl 4. února v Divadle hudby.

    V osmdesátých letech vystupoval nejen v Československu, ale také v Sovětském svazu stejně jako jinde v Evropě, zvláště v Německu, v zámoří i v Asii. V roce 1990 se rozhodl ukončit svou kariéru. Jako rozloučení uspořádal turné po sportovních halách v Československu a Německu. Nicméně úspěch turné jej donutil rozhodnutí přehodnotit. V roce 1991 byl uveden do Síně slávy hudebních cen Anděl a v roce 1992 se jeho album Když muž se ženou snídá stalo nejprodávanější deskou roku.

    Roku 2000 absolvoval Karel Gott koncert v newyorské Carnegie Hall, kam se vrátil i podruhé v roce 2005. V roce 2012 absolvoval turné zakončené ve vyprodané O2 areně.

    V září 2019 se u něj objevila akutní leukémie, kvůli které zrušil veškeré nadcházející vystoupení a zahájil léčbu. Zemřel 1.10.2019 obklopen rodinou. Zanechal po sobě čtyři dcery.

    • Autor:
    • Publikováno: 2. října 2019

    Komentáře k článku: Zemřel Karel Gott

    1. DN

      Avatar

      Uctění památky zpěváka Karla Gotta
      věnuje dnes Česká televize celý svůj hlavní večerní vysílací čas na programu ČT1. Diváci si zpěváka mohou připomenout třeba dokumentem Neobyčejné životy či talk show Karla Šípa Všechnopárty. Vzpomínat na jednoho z nejpopulárnějších českých umělců budou od osmi večer také osobnosti kultury ve speciálním vysílání zpravodajské ČT24. V pátek večer se k uctění památky přidá ČT art.
      Diváci programu ČT1 uvidí od 20 hodin pořad Karel Gott očima Terezy Kopáčové, následovat bude pořad Neobyčejné životy – Karel Gott. Osobní ohlédnutí mistra české populární hudby za jeho jedinečnou, a ne vždy snadnou životní cestou natočil Viktor Polesný. Následovat bude hudební show Co takhle dát si Gotta, jež nabídne nejúspěšnější písníčky, scénky a vyprávění, jejichž střih vznikl jako dárek k jeho šedesátým narozeninám, talk show Všechnopárty, která připomene setkání Karla Šípa se Zlatým slavíkem z roku 2008 a pět minut po jedenácté večer komedie Jiřího Hřebejka Škoda lásky o nejvěrnější fanynce, která populárního zpěváka pronásledovala.
      S mimořádnou programovou změnou přichází i zpravodajský kanál ČT24. Ten od 20 hodin nabídne Speciál ČT24, jenž k uctění památky Karla Gotta přinese ohlasy kolegů, politiků i veřejnosti.
      Vzpomínat bude také kulturní kanál ČT art. V pátek 4. října odvysílá pásmo pořadů Černobílé hity Karla Gotta. Od 20:20 nabídne výběr zpěvákova vystoupení z jeho raného i pozdějšího období. Diváci uvidí televizní recitál Sedm písní a pochybnost, medailon Den začíná i končí… Jeden všední den s Karlem Gottem, který zachycuje jeden pracovní den zpěváka od ranního vstávání přes natáčení ve studiu až po večerní koncert, či krátké snímky On a Čas slunce a růží. Vzpomínkový večer uzavře koncert z roku 1973, a to ve 22:20.

      02.10.2019 (17.23), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    2. DN

      Avatar

      Karel Gott
      bude mít státní pohřeb v katedrále svatého Víta, pokud s tím bude souhlasit jeho rodina, řekl po mimořádném jednání vlády premiér Andrej Babiš. „Čekáme na rozhodnutí rodiny, jestli si to bude přát,“ uvedl premiér. Den pohřbu bude dnem státního smutku a české vlajky budou na úředních a veřejných budovách viset na půl žerdi.
      Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD a Babišův nápad se státním pohřbem Gotta podpořil. Podporuje jej i prezident Miloš Zeman.
      „Prezident republiky Miloš Zeman plně podporuje návrh vypravit mistru Karlu Gottovi státní pohřeb v Katedrále a vyhlásit v tento den státní smutek,“ uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru.
      Poslední státní pohřeb měl Václav Havel v roce 2011…

      02.10.2019 (19.16), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    3. DN

      Avatar

      Karel Gott
      bude pohřben se státními poctami. Bývalý ředitel hradního odboru protokolu Jindřich Forejt uvedl, že pohřeb se státními poctami se od státního pohřbu liší tím, že je bez vojenského průvodu a přítomna je pouze čestná stráž. V místnosti je přitom vyvěšena státní vlajka a zazní česká hymna.
      Veřejnost se bude moci rozloučit se zpěvákem v pátek 11. října od 8 do 22 hodin v Paláci Žofín na pražském Slovanském ostrově. O den později se bude konat zádušní mše pro zvané hosty a odslouží ji kardinál Dominik Duka od 11 hodin v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Zatímco páteční rozloučení na Žofíně bude pro širokou veřejnost, sobotní mše je jen pro zvané.
      Státní smutek bude v sobotu 12. října, české vlajky budou na úředních a veřejných budovách viset na půl žerdi.

      04.10.2019 (0.39), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    4. Monika Storch

      Avatar

      Mili pratele,
      s nekonecnim smutkem musime si rozloucit s Karlem Gottem. On doprovazel me a moje rodina cely zivot jako dobry pritel a nejlepsi zpevak nasi pritomnosti.
      Setkala jsem se s nim asi 1962 (pro me maturite v Berline na skole Klementa Gottwalda)) v ceskem kulturnim stredisku v Berline.
      Truchlivam s ceskym lidem pro verneho a dobreho cloveka, stoleti umelece a pritele- pro Karla Gotta !
      Ahoj,
      mily Karel

      Monika Storch

      07.10.2019 (21.00), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    5. DN

      Avatar

      Stanice Český rozhlas Dvojka a regionální stanice Českého rozhlasu
      odvysílají v den státního smutku, který připadá na sobotu 12. října, v přímém přenosu od 11 hodin zádušní mši, na které se pozvaní hosté naposledy rozloučí s Karlem Gottem. Tyto stanice také upraví hudební dramaturgii tak, aby odpovídala důstojnosti tohoto výjimečného dne.
      Vzpomínání na Karla Gotta bude na vlnách stanice Český rozhlas Dvojka probíhat již od rána v pořadu Dobré ráno s Dvojkou, které se bude vysílat od 5. do 8. hodiny ranní. Hostem vysílání bude Martin Chodúr. Jako poctu Karlu Gottovi koncipuje Meky Žbirka svůj pravidelný pořad Mám rád, který mohou posluchači slyšet v čase od 10 do 11 hodin. Od 16. do 17. hodiny zavzpomíná na legendárního umělce v pořadu Moje hvězdy Pavel Větrovec, který byl jedním z dvorních autorů Karla Gotta.
      Český rozhlas Dvojka je jediná česká stanice, na níž Karel Gott vysílal několik let svůj vlastní rozhlasový pořad s názvem Zpátky si dám tenhle film. Mezi lety 2011 a 2015 vzniklo 223 hodinových dílů. Poslední 224. díl natočil Karel Gott letos v červenci u příležitosti svých 80. narozenin. Všechny díly společně s dalšími pořady, ve kterých Karel Gott během let vystupoval, nabídne stanice Český rozhlas Dvojka posluchačům na speciální webové stránce gott.rozhlas.cz, která bude spuštěna v pátek 11. října.
      Regionální stanice Českého rozhlasu připomenou posluchačům v sobotu 12. října tvorbu Karla Gotta prostřednictvím pořadu Karel Gott: C’est La Vie, kterým je po 10. hodině provede hudební publicista a textař Mirek Černý. Po 13. hodině zavzpomínají na vlnách regionálních stanic Českého rozhlasu na první setkání a spolupráci s Karlem Gottem známé osobnosti. V pořadu Fenomén Karel Gott zazní vzpomínky Lucie Bílé, Heleny Vondráčkové, Jitky Zelenkové, Jiřího Suchého, Karla Šípa nebo Felixe Slováčka. Karlu Gottovi bude po 16. hodině věnováno také speciální vydání pořadu Hvězdné návraty.

      11.10.2019 (1.06), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,