Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2024

ročník 33
17. 9. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Zemřel Karel Heřmánek

    Foto Petr Horník

    Karel Heřmánek

    17. 10. 1947 Praha – 24. 8. 2024 Višňová (okres Příbram)

    Herec, principál pražského Divadla Bez zábradlí.

    Vystudoval stavební průmyslovku a uvažoval o architektuře. Poté jej zaujala filmová režie, ale protože dostat se na FAMU bylo těžké, zkusil to na herectví. Nakonec jej přijali na brněnskou JAMU, kterou absolvoval v roce 1972. Za studií hrál rok v Divadle (Husa) na provázku, pak nastoupil s Pavlem Zedníčkem, Jiřím Bartoškou a několika dalšími spolužáky (Jiří Schmiedt, Zdeněk Dušek) do nově zakládaného Činoherního studia v Ústí nad Labem, kde působil v letech 1973–1976. Poté se vrátil do Prahy.

    Civilní snímek z roku 1973. Foto archiv

    Zleva Uršula Kluková (Yvonna), Karel Heřmánek (Cyril), Petr Vaněk (Cyprián), Jelena Šebestová (Teta), Marie Spurná (Iza), Marie Veselá (Teta II) a Jiří Bartoška (Princ Filip) v inscenaci hry Witolda Gombrowicze Yvonna, princezna burgundánská (režie Jaroslav Chundela, premiéra 15. 12. 1973, Činoherní studio Ústí nad Labem). Foto Miroslav Hucek

    V letech 1977 – 78 působil v Městských divadlech pražských a poté získal angažmá v Divadle Na zábradlí, kde hrál až do roku 1991. Zde – zejména pod vedením režiséra Evalda Schorma – vytvořil své nejdůležitější divadelní role, například v inscenacích Maratón či Bratři Karamazovi.

    S Pavlem Zedníčkem (Livarot Ducasse) v legendární inscenaci Divadla Na zábradlí Maratón, kde ztvárnil postavu Nazaira Rimbauda (autor Claude Confortés, režie Evald Schorm, premiéra 19. 9. 1980). Foto Jaroslav Krejčí

    V roce 1990 z DNz s několika svými hereckými přáteli (opět především s Bartoškou a Zadníčkem) odešel a založil jedno z prvních soukromých divadel u nás, které pojmenoval Divadlo Bez zábradlí. Sídlem bylo nejprve Žižkovské divadlo, odkud se divadlo stěhovalo do divadla Ta Fantastika a po roce do Vysočan, dnešního Gongu. Po několika letech, kdy divadlo hrálo především na zájezdech, našlo natrvalo útočiště ve velkém sálu Adrie v centru Prahy, kde předtím působila Laterna Magika.

    Vlevo v roli Pána s Jiřím Bartoškou (Jakub) v inscenaci hry Milana Kundery Jakub a jeho pán (režie Ivan Rajmont, premiéra 24. 10. 2005, Divadlo Bez zábradlí, Praha). Foto archiv DBz

    V roce 2004 získal do pronájmu také Městské divadlo v Karlových Varech, kde uváděl především inscenace svého DBz.

    Vystupoval i v televizi a ve filmu. V roce 1972 debutoval na televizní obrazovce rolí ve snímku Uprostřed babího léta ve stepi zahoukal vlak. Výrazněji na sebe upozornil ve filmech Na pytlácké stezce, Žena pro tři muže, Smrt stopařek nebo Kam nikdo nesmí, které všechny vznikly v roce 1979.

    Ve filmu Smrt krásných srnců (r. Karel Kachyňa, 1986). Foto archiv FS Barrandov

    Vystupoval i v televizi a ve filmu. V roce 1972 debutoval na televizní obrazovce rolí ve snímku Uprostřed babího léta ve stepi zahoukal vlak. Výrazněji na sebe upozornil ve filmech Na pytlácké stezce, Žena pro tři muže, Smrt stopařek nebo Kam nikdo nesmí, které všechny vznikly v roce 1979. O rok později hrál „pašíře“ v dětském filmu Krakonoš a lyžníci. V roce 1984 hrál postavu Lucifera v jedné z dodnes nejoblíbenějších filmových českých pohádek S čerty nejsou žerty režiséra Hynka Bočana. V témže roce ztvárnil titulní roli charismatického žižkovského pardála Fešáka Huberta ve stejnojmenné dobové komedii.

    Životní roli mu nadělil režisér Karel Kachyňa v adaptaci románu Oty Pavla Smrt krásných srnců (1986). Z jeho dalších filmových a televizních rolí zmiňme snímky Dobré světlo (1985, cena na MFF v Portugalsku za mužský herecký výkon), Pěsti ve tmě, Zámek v Čechách, Díky za každé nové ráno, Kolja, Bumerang, Musíme si pomáhat, Příběhy obyčejného šílenství nebo pokračování oblíbené komedie Dědictví s podtitulem Kurva se neříká.

    Hrál také v seriálech Gympl s (r)učením omezeným, O zvířatech a lidech, Zdivočelá země, Co teď a co potom?, Tři králové, Černí baroni nebo Mozaika. /Jeho filmografii najdete zde./

    Foto Herecká agentura Hany Vávrové /zde/

    V roce 2015 si ve snímku Lovci a oběti zahrál se svým synem Karlem. Je znám i z dabingu. Jeho hlasem mluví třeba Doyle (Martin Shaw) z britského seriálu Profesionálové.

    V roce 2022 dostal na zlínském festivalu pro mládež cenu Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež.

    Se svým synem Karlem, který je též hercem, ve foyeru Divadla Bez zábradlí. Foto archiv

    Se svou ženou Hanou v kanceláři Divadla Bez zábradlí. Foto archiv

    S řízením divadla mu pomáhala jeho manželka, moderátorka a bývalá televizní hlasatelka Hana Heřmánková (1963), se kterou se seznámil se v osmdesátých letech v dabingovém studiu. On byl ředitelem a hercem, ona manažerka. Vzali se po narození synů Karla (1989) a Josefa (1990). Žili v Jevanech u Prahy. Třetí syn František se narodil v roce 2001. Z prvního manželství se zubní lékařkou Stanislavou měl dvě dcery: Karolínu a Kristýnu. Jedna je výtvarnice, druhá se věnuje fyzioterapii. Jeho sestra Marie Mixová vlastní síť kadeřnických salonů značky Franck Provost.

    V sobotu odpoledne na střelnici Placy zhruba deset kilometrů od Příbrami spáchal sebevraždu. Policie událost bez uvedení jména potvrdila a uvedla pouze, že šlo o muže, který se narodil v roce 1947. I přes veškerou snahu lékařů zranění podlehl. Nemohu uvést totožnost mrtvého, nicméně mohu potvrdit, že na střelnici muž ročník 1947 proti sobě obrátil zbraň a zastřelil se. Bližší podrobnosti policie prozatím uvést nemůže, vše je předmětem šetření, řekla dnes dopoledne mluvčí policie Středočeského kraje Barbora Schneeweisová.

    Včera v odpoledních hodinách nás tragicky opustil náš milovaný manžel, tatínek a dědeček Karel Heřmánek. Bolest, která nás zasáhla, je nezměrná. Děkujeme za veškeré projevy soustrasti a prosíme o respektování soukromí, uvedla na FB Divadla Bez zábradlí Heřmánkova rodina /zde/.

    /Pro iDN z více zdrojů zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 25. srpna 2024

    Komentáře k článku: Zemřel Karel Heřmánek

    1. Maria KREMENOVA

      Avatar

      Je to velice smutná zpráva,
      opět odešel jeden PAN HEREC do hereckého nebe. I když odešel vlastní rukou, nikdo nevíme, co se v něm odehrávalo. Tak ať mu je tam nahoře dobře. Tady nám bude chybět.
      M.K

      25.08.2024 (18.15), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    2. Filip Kaňkovský

      Avatar

      Je opravdu nutné,
      aby nekrolog obsahoval tolik nepřesností a chyb?

      26.08.2024 (7.41), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    3. Jan Šotkovský

      Avatar

      Hezký den,
      včera jsem zde napsal komentář, který upozorňoval na jednu hrubou nevkusnost v tomto nekrologu. Nevkusnost byla smazána obratem, komentář doposud nezveřejněn. Tato praxe zde bude nyní běžnou? Přijde mi to hořce vtipné obzvláště v situaci, kdy si pan Hulec stále stěžuje, že zde lidé málo diskutují a řeší zdejší články jinde.

      26.08.2024 (10.31), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

      • Vladimír Hulec

        Vladimír Hulec

        Pane Kaňkovský, milý Jane,
        nepřesnosti v nekrologu mě mrzí, psal jsem jej rychle, abychom zprávu přinesli včas. Pokud v nich jsou či byly nevkusnosti, nepřenosti či chyby, jsme vždy rádi za upozornění na ně a ihned je opravujeme. Stejně jako jsme rádi za doplnění informací, které jsme třeba neuvedli.
        Co se týká úpravy nekrologu Karla Heřmánka, upozornila mě včera – jak jsem se nyní koukal ve 23:44 hodin – kolegyně Jana Soprová soukromým mailem tohoto znění: „V tom nekrologu bys měl opravit fakta kolem Divadla Husa na provázku. Heřmánek se nepodílel na založení Husy, jen tam krátce s Bartoškou a Zedníčkem hráli za studia na JAMU a krátce po něm.“ Na základě něj jsem si fakta ještě ověřil a formulaci „Se spolužáky založili Divadlo na provázku, kde rok působil. Pak nastoupil…“ jsem upravil na znění, které je v textu nyní, tedy: „Za studií hrál rok v Divadle (Husa) na provázku, pak nastoupil…“ Dále jsem doplnil jména absolventů JAMU, kteří přišli do ČS Ústí s Karlem Heřmánkem, o Jiřího Schmiedta a Zdeňka Duška, aby bylo jasné, že se nejednalo pouze o známé tváře Zedníčka a Bartošku.

        Pane Kaňkovský, Jane,
        jsou-li v nekrologu další nepřesnosti a chyby, jak píšete, budeme rádi za upozornění na ně a ihned je opravíme. Buďte prosím konkrétní.

        A co se týká Tvé výtky, Jane,
        že Tvůj „komentář nebyl doposud zveřejněn“. Máš pravdu, nebyl. Protože ani žádný nepřišel. Mám přístup do všech složek iDN, tedy i do nepublikovaných přišlých a případně smazaných Komentářů, a jak jsem si zjišťoval, ŽÁDNÝ komentář od Tebe na adresu iDN včera nedorazil. Nemohli jsme jej tedy publikovat ani smazat. Jediné, co rychlé dialogy/komentáře na iDN brzdí, je právě schvalování jejich zveřejňování, takže někdy chvíli čekají, než „služba“, ve které se střídáme, jejich zveřejnění povolí. Tuto praxi jsme zavedli proto, že na naši adresu chodí velké množství spamů (včera jich bylo 24, dnes už 7) a některé příspěvky jsou sprosté a vulgární. To ale jistě nebyl Tvůj případ, Jane, a věz, že pokud by Tvůj Komentář včera přišel, už by zde zveřejněn byl. Své chyby a omyly neskrýváme, i ty patří k práci, zvlášť chceme-li být rychlí a aktuální. I když nás samozřejmě jakýkoli omyl a chyba mrzí a snažíme se je maximálně minimalizovat.

        Vše v dobrém a vzpomeňme zde spíše na Karla Heřmánka,
        jehož tragický skon zasáhl asi každého z nás. Ať už byl v DHnP členem či nikoli. Ještě deset dnů před jeho činem se s ním má žena v DBz sešla, připravovali inscenaci Apartmá v hotelu Plaza, kterou měl po prázdninách režírovat, a nic nenasvědčovalo tomu, co se stalo.

        26.08.2024 (11.56), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    4. Pavlína Šolcová

      Avatar

      S tím velkým množstvím bolesti v ❤️srdíčku,
      úplně soucítím s panem Karlem Heřmánkem. Věřte mi že já pana Karla Heřmánka úplně děsně móc upřímně řečeno vážně móc chápu. Nédókáži ani vypsat jak mě pana Karla Heřmánka jého tragický odchod úplně děsně móc zdrtil. Já se před panem Karlem Heřmánkem zkláním. Néboť si můžete všichni lidičky kteří ste milovali a hlavně lásky plně řečeno móc upřímně milujete společně s jého pozůstalou rodinou pana Karla Heřmánka. Tak mi snad dáte za pravdu že to byl je a na vždycky zůstane v našich ❤️ srdíčkách pan umělec. I velký herec. Který měl celý život jého ❤️srdíčko na svém zprávném místéčku.

      Pane Karle Heřmánku.
      Ještě jédnou Vám musím hodně móc poděkovat. Nikdy na Vás nezapomenu.️️️️️️️ Néchť je Váš klidný spánek v nebíčku.

      Vaše věrná paní Pavlína Šolcová

      26.08.2024 (11.06), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    5. Jana Bujarkova

      Avatar

      Měla jsem ho ráda,
      opravdu fešák s velkým charisma. Děkuji za skvělé role s ním.
      Soucítím

      27.08.2024 (15.26), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    6. Michal Shejbal

      Avatar

      Místo úmrtí Karla Heřmánka
      je Višňová u Příbrami, nikoliv samotná Příbram. Střelnice leží na katastru této obce, nikoliv na katastru města Příbram.

      27.08.2024 (16.04), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

      • Vladimír Hulec

        Vladimír Hulec

        Máte pravdu,
        opravil jsem. Podle prvních zpráv jsem měl dojem, že byl ještě převezen do příbramské nemocnice. Nicméně nyní je už oficiálně uváděno jako místo úmrtí Višňová.

        27.08.2024 (17.32), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    7. DN

      Avatar

      Veřejné rozloučení
      se uskuteční v sobotu 7. září v Divadle Bez zábradlí. Pražská scéna o tom dnes informovala na sociálních sítích. Divadlo bude pro veřejnost otevřené mezi 10:00 a 17:00. „V prostorách Divadla Bez zábradlí budou moci všichni zavzpomínat na jeho profesní a osobní život. Na jevišti připomeneme jeho stěžejní filmové, televizní a divadelní role. Kavárna bude sloužit jako místo setkání,“ oznámilo divadlo. Pietní místo bude zřízeno u vchodu do divadla, které se nachází v Paláci Adria. Zde bude moci veřejnost zanechat květiny a vzkazy.
      Oznámení přetiskujeme v našem nekrologu (na konci), případně je najdete zde: https://www.facebook.com/photo/?fbid=1252361316106381&set=a.774595013883016

      30.08.2024 (17.01), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,