Divadelní noviny > Burza Zahraničí
Zemřel Marián Varga
29. 1. 1947 Skalica, Slovensko – 9. 8. 2017
Legendární slovenský hudební skladatel a hráč na klávesové nástroje.
Od šesti let navštěvoval LŠU a současně s tím bral soukromé hodiny kompozice u profesora Jána Cikkera. Později se stal žákem Bratislavské konzervatoře, kde studoval hru na klavír u Romana Bergera a skladbu u Andreje Očenáše.
Po třech letech opustil konzervatoř a stal se členem rockové skupiny Prúdy, která v roce 1969 nahrála jedno z nejvýznamnějších alb historie československého rocku, album Zvoňte, zvonky, jež mělo zásadní vliv na formování rockové a populární hudby u nás.
Nicméně ještě před vydáním tohoto LP ze skupiny odešel a založil skupinu Collegium Musicum, instrumentálně nejvyspělejší rockový soubor v tehdejším Československu. Repertoár skupiny se skládal převážně z instrumentálních skladeb, některé z nich byly i interpretací témat vážné hudby (Bach, Haydn, Bartók, Stravinskij, Rimskij-Korsakov…).
První etapa Collegia Musica vyvrcholila roku 1981 nahráním dalšího z podstatných alb (česko)slovenské rockové hudby, dvojalba Divergencie. Před tím – v roce 1979 – ale Collegium Musicum zaniklo. Varga je od té doby (až dodnes) obnovoval jen příležitostně a zaměřil se především na sólové koncerty založené na konceptu absolutní improvizace. Současně se ale nadále věnoval i písňové tvorbě, především se svým přítelem, zpěvákem Pavlem Hammelem. S ním zkomponoval i muzikál Cyrano z predmestia (1977) a natočil pět alb (včetně Zelené pošty) – před pěti lety Varga s Hammelem v doprovodu Collegia Musica přehráli v pražském Divadle Archa celé LP Zelená pošta naživo).
V roce 1980 se s Dežem Ursinym podílel na nahrávání alba Modrý vrch, o čtyři roky později vydal svoji první sólovou desku Stále tie dni. V devadesátých letech natočil LP s Vladimírem Mertou Cestou k… (1992) a napsal hudbu k desce poezie Karla Kryla Dvě Půle Lunety aneb Rebelant O Lásce (1992). V novém tisíciletí na sebe upozornil albem se smyčcovým Moyzesovým kvartetem (2006).
Celkově vydal – sólově, s Hammelem, se skupinou Collegium Musicum či s jinými muzikanty – více než dvacet alb. Vedle toho složil mnoho hudby pro televizi, film a divadlo.
Všeobecně je považován za jednoho z nejvýraznějších (česko)slovenských rockových klávesistů s nezaměnitelným stylem hry. Na začátku sedmdesátých let byl prohlášen za jednoho z nejlepších hráčů na Hammondovy varhany v Evropě. V roce 2004 o něm v nakladatelství Slovart vydal publicista Peter Uličný výpravnou monografii O cestách, ktoré nevedú do Ríma. Loni 24. listopadu byl ve Starém divadle Karola Spišáka v Nitře oceněn Cenou Pavla Strausse.
Se skupinou Collegium Musicum naposledy vystoupil letos v dubnu na koncertě, který mu připravil jeho dlouholetý přítel a někdejší slovenský ministr kultury Ladislav Snopko. Na veřejnosti se naposledy objevil 8. července na festivalu Pohoda v Trenčíně, kde mu Jozef Lupták a přátelé (Svetlík, Baran, Ruman, Máliková) připravili koncertní dvojportrét k jeho sedmdesátým narozeninám.
O jeho úmrtí dnes odpoledne informoval slovenský Denník N. Hudebník dlouhodobě zápasil s nemocí plic, žaludku a rakovinou.
Česká televize jej dnes ve 21:35 na ČT Art připomene v hudebně diskusním pořadu Ladí neladí z roku 2006, kde se setkal s Mikolášem Chadimou.
/Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/
Komentáře k článku: Zemřel Marián Varga
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
DN
V bratislavskom kostole Cirkvi bratskej
sa v nedeľu uskutočnila posledná rozlúčka s geniálnym hudobníkom Mariánom Vargom († 70), ktorého srdce navždy dotĺklo v stredu.
Rozlúčiť sa s Mariánom Vargom a odprevadiť ho na jeho poslednú cestu prišlo množstvo známych ľudí. Nechýbali hudobníci Janko Lehotský, Martin Valihora či Laco Lučenič, speváčka Beáta Dubasová, herečka Anna Šišková, herec Vlado Černý, režisér Juraj Nvota aj Róbert Bezák.
Pri rakve s ostatkami hudobného velikána sa uklonil a ako prvý sa mu prihovoril jeho najlepší priateľ a kazateľ Daniel Pastirčák, či publicista Peter Uličný. „Mojej generácii si dal vzpriamenú chôdzu. Si jeden z mála ľudí, ktorí sa vedia dotknúť osudu, ty si to dokázal svojou hudbou. Nelúčim sa s tebou, veď večer prídem domov a pustím si platňu od teba,“ povedal dojatý publicista. Po ňom dal Mariánovi zbohom svojimi slovami bývalý minister kultúry Ladislav Snopko. Toho ešte vystriedal skladateľ Vladimír Godár.
Počas rozlúčky sa kostolom niesli tóny piesní Pavla Hammela a zaznela aj hudba Mojzesovho kvarteta či tóny klavíra. Kamarátovi zaspieval Pavol Hammel aj naživo pieseň Ľalia poľná. „Zaspievať Ľaliu poľnú ma poprosila Mariánova manželka. Krajšiu pesničku ako túto som mu ani nemohol zaspievať,“ priznal Hammel.
Vargova manželka Janka, s ktorou prežil dlhé roky života, sa počas celej doby bránila slzám a v tvári sa jej zračil smútok za milovaným mužom. Až do poslednej chvíle totiž verila, že o svoju lásku, ktorú trápila obštrukčná choroba pľúc a zákerná rakovina, ešte nepríde. Smútku sa neubránil ani muzikantov synovec Jakub, ktorý sa spolu s Jankou starali o legendárneho umelca do posledných chvíľ.
Ostatky Mariána Vargy po obrade previezli do bratislavského krematória. Miestom jeho posledného odpočinku sa stane jeho rodná Skalica.
/Převzato z deníku Nový čas: https://www.cas.sk/clanok/582605/emotivna-rozlucka-s-vargom-70-genia-odprevadila-do-neba-cestna-straz-bezak-a-cely-zastup-osobnosti/
15.08.2017 (2.42), Trvalý odkaz komentáře,
,