Zemřel Miloš Nesvadba
17. 4. 1925 Praha – 22. 7. 2020
Herec, spisovatel, ilustrátor, výtvarník, dlouholetý člen činohry Národního divadla v Praze známý svými kresbičkami a malůvkami pro děti. Působil také jako komiksový kreslíř, karikaturista, divadelní a televizní scénograf.
Vyrůstal se starším bratrem Jiřím, který se stal scénografem a divadelním režisérem. Odmaturoval na reálném gymnáziu (1944) a přihlásil se na Státní konzervatoř v Praze. Jeho studia však přerušila druhá světová válka. Po válce se na konzervatoř již nevrátil. Hereckou průpravu získal v Souboru mladých Jindřicha Honzla (později Studia Národního divadla).
V roce 1948 byl angažován do činohry Národního divadla, kde ztvárnil desítky rolí. Jeho doménou byly především role komické, v nichž těžil z výrazné mimiky, smyslu pro detail, zkratky a parodické nadsázky. Režisér Alfréd Radok si nicméně povšiml, že se za maskou komika skrývá bohatší rejstřík, a svěřil mu v inscenaci hry Ďábelský kruh postavu van der Lubbeho obviněného ze zapálení Říšského sněmu. Téměř osudově jej provázela Jiráskova Lucerna; postupně v ní ztvárnil vodníka Michala, Kláska, France i kněžnina sluhu Žána. Pěkné příležitosti dostal také v Hadriánovi z Římsů či Cyranovi z Bergeraku. Se Zlatou kapličkou se rozloučil – spolu se svou dlouholetou kolegyní Lubou Skořepovou – derniérou Dočekalova Revizora 18. června 2014 ve věku 89 let.
Na filmovém platně se objevil ve více než třiceti filmech, většinou v drobných rolích. Debutoval v historické komedii Miroslava Cikána Alena v roce 1947.
Nejvíce filmových rolí ztvárnil v průběhu padesátých let, později se objevoval na filmovém plátně celkem zřídka. Vidět jsme jej mohli například ve filmech Cirkus bude!, Hrátky s čertem, Florenc 13.30, Slasti Otce vlasti, Svatby pana Voka, Podivná přátelství herce Jesenia nebo Císařovy nové šaty. Nezapomenutelnou roli prince ze Země zacházejícího slunce si zahrál v pohádce Bořivoje Zemana Pyšná princezna (1952). (Více zde)
Příležitostně se objevoval i v televizních seriálech a inscenacích, jako například v seriálech Hříšní lidé města pražského, Četnické humoresky nebo Klapzubova jedenáctka. Velkou oblibu si získal svými hereckými a kreslířskými výstupy v pořadech pro děti. Naposledy stál před filmovou kamerou v roce 2009 ve snímku Vlado Štancla Pamětnice.
https://youtu.be/jcZDX7zu-60?list=PLw3yz1uYiZm6gWziZNbTDj7LfsrsS8rSq
Vedle herectví od mládí projevoval neobyčejné výtvarné nadání, díky kterému proslul také jako kreslíř karikatur a vtipů, ilustrátor knih, z nichž některé sám napsal. Kreslil do novin a časopisů. Jako výtvarník stál i u zrodu časopisu Dikobraz. Věnoval se také knižní ilustrátorské činnosti, zejména knížek pro děti. Pro nejmenší čtenáře ilustroval přes 50 knížek a řadu omalovánek. Proslul například postavou Evičky a pejska Monoklíčka. Jeho jméno je úzce spjato s dětskými časopisy Mateřídouška a Sluníčko, ve kterých hojně publikoval svoje kresby i literární díla. Oblíbený byl jeho komiks Chytří psíci jezevčíci v časopise Čtyřlístek nebo kocour Damián. Jako „Pan malíř“ vystupoval se Štěpánkou Haničincovou mnoho let v televizních pořadech pro děti.
https://youtu.be/R4ReJDKiTcU?list=PLw3yz1uYiZm6gWziZNbTDj7LfsrsS8rSq
V roce 1964 se stal zakládajícím členem Odboru přátel a příznivců Slavie, který měl za cíl zachránit a pozdvihnout fotbalovou Slavii, toho času živořící ve druhé fotbalové lize. V roce 1989 byl jmenován zasloužilým umělcem.
Se svou ženou, kostýmní výtvarnicí Jaroslavou měl dva syny. Prvorozený Michal je herec a mim a stejně jako jeho otec se věnuje převážně dětem. Mladší Martin je vydavatelem a provozuje malou cestovní kancelář. Miloš Nesvadba byl dědečkem (měl čtyři vnoučata) a pradědečkem.
Zemřel v kruhu rodiny. O úmrtí informoval jeho syn Michal.
/Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/
Komentáře k článku: Zemřel Miloš Nesvadba
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
DN
Poslední rozloučení
se uskuteční ve čtvrtek 6. srpna od 11 hodin v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze na nám. Jiřího z Poděbrad.
29.07.2020 (19.41), Trvalý odkaz komentáře,
,