Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Zemřel Miroslav Langášek

    FOTO rodinný archiv

    FOTO rodinný archiv

    Miroslav Langášek

    6. 8. 1927 Kyjov – 18. 9. 2014 Nová Ves pod Pleší

    Novinář, pracovník v kultuře a organizátor kulturních akcí specializující se především na loutkové divadlo, dlouholetý spolupracovník časopisu Loutkář, iniciátor festivalu Mateřinka.

    Po úmrtí matky v roce 1930 (otec zemřel v roce 1944) vychován v rodině strýce, zvěrolékaře v Rožďalovicích u Jičína (o. Nymburk). Po maturitě na Vyšší průmyslové škole strojnické (1941–1946 Praha) studoval na novinářské fakultě VŠPS (1946-1950), dálkově pak na VŠP ÚV KSČ (1956-1961). V letech 1949-1956 byl vedoucím odd. kultury a Soutěže tvořivosti mládeže ÚV ČSM (v době vojenské služby 1952-1953 zástupce velitele Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého), v letech 1956–1969 šéfredaktor kulturních časopisů Ministerstva kultury v nakladatelství Orbis (v roce 1957 práce v programovém odd. Světového festivalu mládeže a studentstva v Moskvě). V letech 1969–1972 byl vedoucím redaktorem Čs. Loutkáře, následných šestnáct let (1972–1989) hotelovým recepčním. Po listopadu 1989 se vrátil do profesionální žurnalistiky. Postupně byl zástupcem šéfredaktora Práva lidu a Svobodného slova, pracoval v redakcích Týdne a nakonec časopisu Sokol. V roce 2000 odešel do důchodu, nadále však pro různé instutuce externě spolupracoval jako redaktor nebo jazykový poradce.

    Celý život se zajímal o české loutkářství, aktivní byl především v amatérském hnutí. Svou praktickou činnost v amatérském divadelnictví začal (a taky skončil) v Rožďalovicích. Jako dítě za války hrál v ochotnickém spolku Melantrich (dětské role ve Strakonickém dudákovi a v Princezně Pampelišce), po válce v roce 1945 s mladými v SČM nastudoval voicebandovou sborovou recitaci Hrubínovy Jobovy noci a v roce 1946 režijně připravil Drdovy Hrátky s čertem. Po příchodu na vysokoškolská studia do Prahy začal pracovat v tzv. Kulturním kádru ČSM, jehož hlavní činnost spočívala v organizování Soutěže tvořivosti mládeže (v letech 1954–1957 se jí účastnilo každoročně přes milion dětí a mládeže v různých uměleckých oborech).

    Založil tradici Zpravodajů Loutkářské Chrudimi a několik prvních ročníků řídil práci redakce. V roce 1969 přišel s iniciativou pořádat celostátní přehlídku loutkářských inscenací pro děti předškolního věku Mateřinka, kterou pak v roce 1970 založil spolu s Naivním divadlem Liberec (a později přechodně i s Jihočeským loutkovým divadlem). V letech 1969 a 1970 redigoval Zpravodaj Jiráskova Hronova.

    V době normalizace nemohl dlouho v kultuře pracovat vůbec, v 80. letech (do roku 1990) mu Středočeské krajské kulturní středisko aspoň umožnilo řídit Krajský poradní sbor pro loutky a organizovat po řadu let amatérská loutkářská školení. V průběhu let působil v porotách různých amatérských přehlídek na celostátní i nižší úrovni, po roce 1989 pak pravidelně při každoroční loutkářské přehlídce Prahy a Středočeského kraje.

    Se svými čtyřmi dcerami na oslavách svých 87 narozenin v srpnu tohoto roku. FOTO rodinný archiv

    Se svými čtyřmi dcerami v srpnu tohoto roku. FOTO rodinný archiv

    Měl čtyři dcery, některé z nich jsou aktivní v kultuře – odborná pracovnice ministerstva kultury Nataša Zichová a kulturní manažerka v Rakousku a ČR, zejména na poli mezinárodní spolupráce a výměny, Táňa Langášková. Jeho nevlastní dcerou (dcerou jeho druhé manželky) byla i dramaturgyně a autorka Alena Zemančíková.

    Zemřel po krátké těžké nemoci.

    Poslední rozloučení se koná v pátek 26. září v 11:30 hodin v nové obřadní síni v Praze na Olšanských hřbitovech.

    • Autor:
    • Publikováno: 24. září 2014

    Komentáře k článku: Zemřel Miroslav Langášek

    1. Jindřich Beránek

      Avatar

      Mirek
      patřil k mj. jako člen Klubu novinářů Pražského jara mezi zakladatele Syndikátu novinářů ČR. Popud byl schválen širokou novinářskou obcí před čtvrtstoletím, 16. prosince 1989. Zúčastnil se až do své hospitalizace příprav sborníku 68-69. Druhý život čs. jara, který k té příležitosti vyjde, jako člen jeho ediční rady. Jako šéfredaktor kulturních časopisů Orbisu na šíření idejí reformního hnutí a impulzů, kterými se na tom podílely kolektivy zaměřené na tvůrčí činnost v nejrůznějších oblastech kultury. V tom smyslu přispíval velice konkrétně k zaměření drobné práce do tohoto proudu, jaký nemá dodnes v naší společnosti obdobu. A nevím, zda i tak obětavé lidi, jakým Mirek Langášek byl.
      Jindřich Beránek, mluvčí Klubu novinářů Pražského jara ´68

      29.09.2014 (7.56), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,