Zemřel Pavel Červinka
Pavel Červinka
9. 3. 1940 Pardubice – 16. 7. 2015 Praha
Operní pěvec Pavel Červinka působil jako sólista v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, po devíti letech odešel do Státního divadla v Ostravě, kde byl v angažmá v letech 1972 – 1980. V roce 1981 se stal členem Opery Národního divadla. S výjimkou pěti let (kdy byl po rozdělení operního souboru v roce 1992 členem Státní opery Praha) v něm působil až do odchodu do důchodu v roce 2007.
Vystudoval jedenáctiletou střední školu, kterou ukončil maturitou v roce 1957. Poté nastoupil na Státní konzervatoř v Praze, kde studoval u profesorů Jana Berlíka a Teodora Šrubaře. Absolutorium složil v roce 1963 a krátce poté byl přijat do Divadla F. X. Šaldy v Liberci jako sólista opery v oboru baryton. V libereckém divadle ztvárnil více jak 50 rolí. Oženil se sólistkou baletu Divadla F. X. Šaldy v Liberci Annou Černochovou. V roce 1972 dostal nabídku angažmá v Ostravě. V ostravském divadle setrval až do roku 1980, během této doby však i nadále hostoval v Divadle F. X. Šaldy a otevřela se mu také možnost hostovat v Národním divadle v Praze.
V roce 1980 odešel do Prahy, kde zůstal až do konce své kariéry v roce 2007. Nejdříve byl angažován v Národním divadle, ale poté, co se v roce 1992 Národní divadlo rozdělilo na dva samostatné soubory, přešel Pavel Červinka do Státní opery Praha, kde setrval do roku 1997. Následně se vrátil zpět na scénu Národního divadla v Praze, kde působil až do roku 2007.
Ve Státním divadle v Ostravě ztvárnil umělecky 20 rolí a rozšířil tak svůj barytonový repertoár. Patří mezi ně Čajkovského Evžen Oněgin, Bohuš z Harasova z Dvořákova Jakobína, Verdiho Rigoletto, Kníže Jeleckij z Čajkovského Pikové dámy, Jiří Germont z Verdiho La traviaty a další. Kromě klasického operního repertoáru měl Červinka v Ostravě možnost setkat se také s modernějšími díly 20. století, mezi něž patřil Příběh opravdového člověka a Vojna a mír Sergeje Prokofjeva, Porgy a BessGeorge Gershwina, opera buffa Dvakrát Alexandr Bohuslava Martinů a Z mrtvého domu Leoše Janáčka.
Z jeho pražských rolí v operách Leoše Janáčka je třeba jmenovat Haraštu v Příhodách lišky Bystroušky, ve Výletech páně Broučkových ztvárnil nejdříve trojroli Sakristana, Lutobora a Domšíka od Zvonu, v poslední inscenaci pak postavy Oblačného a Vacka Bradatého. V dílech Bohuslava Martinů se představil především v Justovi, jedné z hlavních rolí opery Trojí přání, v Juliettě v roli Muže v okně a v zatím poslední inscenací Řeckých pašijí prokázal rozsah svých hlasových možností v úloze Starce. Významné místo zaujaly na seznamu Červinkových rolí wagnerovské postavy, v Národním divadle to byl nejdříve Konrád Nachtigall v Mistrech pěvcích norimberských a Lodník v Koutově a Pitínského inscenaci Tristana a Isoldy, na jevišti Státní opery pak v postavě Cecca del Vecchio v Rienzim a především v roli, která po všech stránkách vyhovovala jeho naturelu, v postavě Wolframa z Eschenbachu v Tannhäuserovi.
Byl často obsazován do inscenací operních novinek českých skladatelů. Tak tomu bylo v případě Juráše v Kašlíkově Zbojnické baladě, Velitele stráže v Jiráskově Mistru Jeronýmovi, Bonnefoie v Pauerově Zdravém nemocném či naposledy v postavě ruského trenéra Antonia ve Smolkově hokejové opeře Nagano.
Poslední rozloučení s Pavlem Červinkou se bude konat ve čtvrtek 23. července ve 12 hodin v kostele Sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.
Komentáře k článku: Zemřel Pavel Červinka
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)