Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Zemřel Pavel Krejčí

    Foto Khalil Baalbaki

    Pavel Krejčí

    11. 10. 1948 Pardubice – 20. 11. 2024 Hradec Králové

    Rozhlasový a divadelní režisér (KD HK, VČD, Drak), autor literárních a kulturně publicistických pořadů, dlouholetý zaměstnanec Českého rozhlasu v Hradci Králové.

    Absolvoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Pardubicích (1963-1967). Potom začal studovat na Elektrotechnické fakultě VUT v Brně (1967-1971), atmosféra konce šedesátých let však byla příčinou jeho odchodu z fakulty ještě před absolutoriem. Za brněnských studií se setkával s neopakovatelným divadelním prostředím v Divadle na provázku.

    Po dvouleté základní vojenské službě a krátkém intermezzu na telefonní ústředně v Pardubicích nastoupil v květnu 1975 jako hlasatel do Čs. rozhlasu v Hradci Králové. Věnoval se i redaktorské práci a v roce 1978 začal režírovat. Prvním rádcem a učitelem mu byl rozhlasový režisér Igor Froněk, se kterým spolupracoval až do jeho nuceného odchodu. V letech 1984-1989 studoval DAMU v Praze, absolvoval u prof. J. Císaře a PhDr. J. Strejčkové.

    V roce 2008 (stojící sedmý zleva) se svými spolupracovníky v Českém rozhlase Hradec Králové. Foto Milan Baják

    Jeho rozhlasový režijní rukopis nejvíce ovlivnily stáže a asistence u režisérů J. Horčičky, A. Adamcové, J. Bezdíčkové, J. Melče i poslech prací tehdy „zakázaného“ J. Henkeho. Později intenzivní spolupráce s rozhlasovou dramaturgyní a pedagožkou J. Strejčkovou a právě s J. Henkem po jeho návratu z vynuceného „rozhlasového exilu“. Inspirující – jak sám Krejčí uváděl – byla pro něj díla filmových režisérů nové vlny českého filmu, spisovatelů M. Kundery, J. Škvoreckého a B. Hrabala, setkání a spolupráce s hudebními redaktory a autory scénické hudby J. Jiráskem, J. Štusákem, J. Vyšohlídem, malíři V. Komárkem a J. Jírou, šéfredaktorem nakladatelství Kruh v Hradci Králové dr. Janem Dvořákem, ředitelem loutkového divadla DRAK Janem Dvořákem, producentem V. Merhautem a vynikajícími herci východočeských a pražských divadel.

    Po roce 1989 spolupracoval při realizaci literárních pořadů, dramatizací a četeb na pokračování s redaktorkou a autorkou pořadů Ilonou Janskou, která se po nucené přestávce vrátila ke spolupráci s rozhlasem. Dále autorsky spolupracoval také s V. Zajícem, dr. J. Dvořákem, N. Mlsovou a s dramaturgyní J. Pithartovou.

    V roce 2019 v rozhlasovém studiu Českého rozhlasu Hradec Králové. Foto Milan Baják

    Jeho rozhlasové režie kladly důraz především na detailní práci se slovem, herci, hudbou a zvukem. Inklinoval nejen k lyrickým, meditativním textům, pro které hledal silný emocionální rozhlasový výraz, ale i k humoru a satiře. Výraznou kapitolou jeho režijní práce byly v osmdesátých letech realizace Kabaretů z Kuksu B. Formana a D. Vostřela a dramatizace Haškových a Poláčkových textů, například Okresní hejtman (1991), Hráči (1993), v osmdesátých a devadesátých letech pak režijní a autorská spolupráce na pořadech Na nedělní vlně z cyklu Ekologie duše a pořadu stanice Vltava Dveře dokořán. Významným mezníkem pro něj bylo nastudování dramatizací románů Miroslava Hanuše Čtvrtý rozměr (1990), Konkláve (1992), Expedice Élauné (1997), Onen Athéňan (1999) v rozhlasových úpravách I. Janské.

    Sloužil zejména Českému rozhlasu Hradec Králové. Jen jeho hradecké dílo má nedocenitelnou velikost mohutné nadregionální kroniky, sám pak byl jedním z posledních strážců jevištní mluvy a češtiny nejen ve veřejném prostoru.

    Ve studiu ČRo Hradec Králové (2019). Foto Milan Baják

    V letech 1990-1996 připravoval v ČRo Hradec Králové Kapitoly ze světové literatury a Literární kapitoly. Dramatizoval a pro rozhlas upravoval texty jak regionálních autorů, tak předních českých a zahraničních spisovatelů. S B. Bezouškou natočil 58 medailonků o osobnostech Národního divadla v Praze Hrdinové okamžiku, s M. Nedělou 160 swingových půlhodinek V náladě. Obě řady se stále uvádějí; nedávno je spolu s M. Růžičkovou a J. Štusákem renovovali a uváděli v cyklu Salon čas jak v královéhradeckém vysílání, tak na vlnách Regionální noci, společného vysílání všech regionálních stanic ČRo. V roce 2008 režíroval v rozhlase divadelní hru Arnošta Goldflam Dámská šatna s původním obsazením divadelní inscenace KD HK.

    Patřil mezi zakladatele Svazu rozhlasových tvůrců (1990, od 1994 Sdružení pro rozhlasovou tvorbu), byl mnohaletým členem výkonného výboru, kde účinně prosazoval řešení problematiky slovesné tvorby v regionálních studiích.

    Tým inscenace Šach králem (2017). Stojící zleva duo hudebníků blues-rockové skupiny Blues G (L. Lichý, M. Dědek), herec Jan Sklenář a režisér Pavel Krejčí. Sedící autor textu Jindřich Tošner a herečka Kristýna Kociánová. Foto Patrick Marek

    Byl ale i divadelním režisérem. V Klicperově divadle v Hradci Králové inscenoval v roce 1995 hru rakouského autora Felixe Mitterera Návštěvní hodiny, v roce 2004 hru amerického dramatika Edwarda Albeeho Tři velké ženy a v roce 2011 inscenaci hry Esther Vilar Žárlivost. V hradeckém divadle Drak režíroval hru Jindřicha Tošnera Šach králem s Kristýnou Kociánovou a Janem Dočkalem (premiéra 1. června 2017). S Milanem Brunclíkem a Erikem Knajflem natočil toto představení na Youtube.V roce 2018 pak režíroval v Klubu VČD v Pardubicích komorní inscenaci věnovanou poezii Pavla Šruta Už ráno začal večírek, ve kterém účinkovali pardubičtí herci Ludmila Mecerodová a Jirka Kalužný s muzikantem Jirkou Šlupkou Svěrákem. Jeho poslední režií byla v pardubickém Východočeském divadle inscenace dramatu amerického dramatika Johna Patricka Shanleyho Pochyby (premiéra 12. září 2020 na Malé scéně ve dvoře). Šlo také o poslední spolupráci s jeho věrnou dramaturgyní Janou Pithartovou.

    S hercem Lubomírem Kostelkou. Foto archiv ČRo

    S M. Brunclíkem byl v roce 1990 oceněn Českým literárním fondem za realizaci dramatizace povídky J. Haška Volby obecního zastupitelstva, s redaktorkou M. Růžičkovou získal v roce 2000 Národní cenu Prix Bohemia Radio za publicistický pořad Kulatý stůl. V roce 2019 získal medaili města Hradec Králové za mimořádný umělecký přínos pro hradecký kulturní život /zde/.

    Zemřel po krátké těžké nemoci.

    /Pro iDN z více zdrojů zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 23. listopadu 2024

    Komentáře k článku: Zemřel Pavel Krejčí

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,