Zemřel Pavel Taussig
2. 7. 1949 Olomouc – 24. 8. 2023 Praha
Filmový historik, scenárista, novinář a publicista.
Narodil se v Olomouci, ale dětství a mládí prožil v Zábřehu na Moravě. Jeho tatínkovi Rudolfovi se sestrou Annou se před druhou světovou válkou podařilo uniknout do Palestiny, kde po zahájení války vstoupil do britské armády a aktivně bojoval proti nacistům. Zbytek rodiny se po tom, co byl Zábřeh přičleněn k Říši, odstěhoval do Prahy – Nuslí, kde žila babiččina sestra. V dubnu roku 1942 dostala rodina povolání do transportu. Nejprve do Terezína, v září téhož roku do Raasiku v Estonsku.
Po válce se domů vrátila pouze nejmladší dcera Hilda, ale na následky přestálého utrpení za dva roky zemřela. Otec se pod velením Karla Klapálka, pozdějšího generála, účastnil bojů v severní Africe, včetně obrany Tobruku roku 1941 a na Středním východě, kde byl součástí tankové brigády československé zahraniční armády. Po válce se vrátil domů. V padesátých letech byl z politických důvodů zavřený a perzekuovaný. Pavlova maminka měla tehdy před státnicí, studovala němčinu a francouzštinu na brněnské Filosofické fakultě, byla výborná studentka, ale už byla ženou Rudolfa Taussiga, vojáka západní fronty. Akční výbor zasáhl a z fakulty ji vyhodili. Pracovala jako úřednice a až v šedesátých letech směla dálkově vystudovat Pedagogickou fakultu a učit na ZŠ jazyky. Otec se dožil listopadu 1989, ale rehabilitace se nedočkal. Zemřel v srpnu 1990.
Rodina měla ve velké oblibě divadlo, otec byl dokonce režisérem loutkového divadla. Bral syna s sebou na zkoušky, dával mu menší role, což jej dokonce zprvu vedlo k touze stát se hercem. Současně byl aktivní v místním Filmovém klubu, četl časopis Film a doba a začal psát krátké filmové recenze. Pokusil se udělat přijímací zkoušky na filmovou režii, ale Elmar Klos, který byl u přijímací komise, mu poradil, aby šel na rok do šumperského divadla. Maminka byla ale proti, a jelikož hrozilo, že Pavel bude muset jít na vojnu, rozhodl se studovat. Byl přijat na češtinu a tělocvik na Filozofickou fakultu do Olomouce. Po roce – v roce 1968 – přešel na nově otevřený obor Dějiny a teorie dramatických umění, tehdy rozšířený o hudbu, film a literaturu.
Jako téma seminární práce si zvolil film Zlatý klíček, k němuž scénář napsal Karel Čapek. Film režírovaný Jaroslavem Kvapilem z roku 1922 se nedochoval, ale po usilovném pátrání našel ztracený scénář a s ním další dva nerealizované scénáře Josefa Čapka. Výsledkem byla spolupráce s nakladatelství Odeon a s Jiřím Opelíkem na ediční přípravě svazku Bratři Čapkové – filmová libreta. Začal se připravovat na práci ve Filmovém archívu s cílem věnovat se historii československého filmu. Za téma diplomové práce si zvolil Vančurův film Marijka nevěrnice natočený podle námětu Ivana Olbrachta a scénáře Karla Nového na Podkarpatské Rusi. Pro potřeby doktorské práce téma rozšířil o nerealizované projekty Vladislava Vančury.
Po skončení studia se věnoval historii filmu, především československého předválečného. Napsal více než deset knih /zde/, byl autorem a spoluautorem televizních filmových dokumentů, autorem námětu pro film Kolja (1996), kde si v malé roli i zahrál /filmografie zde resp. zde/. Jeho nejznámějším dílem byla dokumentární série Úsměvy českého filmu. Byl duchovním otcem populárních televizních anket Veselohra století a Král filmového úsměvu století. V dokumentárním seriálu Pokračování příště… se pak zabýval fenoménem tuzemských televizních seriálů. Jako filmový historik vystupoval taktéž v cyklu Příběhy slavných, kde odkrýval zákulisí a životní osudy filmových hvězd. Pravidelně publikoval v různých společenských, televizních, rozhlasových a filmových časopisech. Kromě toho účinkoval v bonusových materiálech na mnoha DVD s českými filmy, kde podával svůj odborný komentář k příslušnému snímku. V Československé televizi se autorsky podílel na přípravě pořadu Úsměvy českého filmu.
O svém životě vyprávěl v projektech Paměť národa /zde/ a Příběhy našich sousedů /zde/.
Zprávu o jeho úmrtí přinesl Zlínský filmový festival /zde/, na svém Facebooku ji následně potvrdil filmový producent, režisér a šéf ČT:D Petr Koliha.
/Pro i-DN z více zdrojů připravil hul/
Komentáře k článku: Zemřel Pavel Taussig
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
DN
Poslední rozloučení
se bude konat ve čtvrtek 31. srpna od 11:00 hodin ve Velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích.
27.08.2023 (13.49), Trvalý odkaz komentáře,
,