Divadelní noviny Aktuální vydání 18/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

18/2024

ročník 33
29. 10. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Zahraničí

    Zemřel Sam Shepard

    V roce 2011. FOTO CHARLES SYKES

    Sam Shepard

    5. 11. 1943 Fort Sheridan, Illinois, USA – 27. 7. 2017 Midway, Kentucky, USA

    Americký dramatik, spisovatel, hudebník (kytarista, banjista a bubeník), scenárista, herec a režisér. Autor více než padesáti divadelních her (pět se dočkalo uvedení na Broadwayi), držitel Pulitzerovy ceny z roku 1979 za hru Pohřbené dítě.

    Rodným jménem byl Samuel Shepard Rogers III. Pocházel ze tří dětí (mel dvě mladší sestry, Sandy a Roxanne). Otec byl učitelem, farmářem a za 2. světové války sloužil u letectva jako pilot bombardéru. Matka Jane Elaine také učila, pocházela z Chicaga. Vyrůstal na vojenských základnách podle toho, kde otec právě sloužil. Nakonec se rodina usadila v ovocnářské zemědělské farmě v Kalifornii, kde zpočátku také pracoval. Kromě toho se věnoval i sportu (rodeo a baseball) a hudbě. Hrál mimo jiné také v rockové kapele, hudba jeho kapely The Holy Modal Rounders zazněla ve známém filmu Bezstarostná jízda.

    V roce 1980 v Magic Theatre. FOTO archiv

    Po střední škole studoval krátce vysokou, ale nechal ji a připojil se ke kočovné divadelní společnosti. Nasazení ve Vietnamu se vyhnul tím, že se vydával za závislého na heroinu. V roce 1963 odjel do New Yorku, kde pracoval jako pomocná síla v Greenwich Village a bubnoval v rockové kapele Lothar and the Hand People a Holy Modal Rounders (1968-1971), která se představila v kultovním filmu Bezstarostná jízda (1969). V devatenácti se zapojil do newyorské divadelní scény, úzce spolupracoval s Theatre Genesis v East Village na Manhattanu. Jako divadelní autor vytvořil několik desítek divadelních her. V roce 1979 se stal držitelem Pulitzerovy ceny za drama Pohřbené dítě. Jedenáct jeho divadelních her obdrželo divadelní cenu Obie.

    Jako člověka, který měl největší vliv na jeho tvorbu, uváděl Josepha Chaikina, režiséra, spolupracovníka Living Theatre a v roce 1963 zakladatele a šéfa legendárního newyorského divadla šedesátých let Open Theatre. Na začátku své úspěšné autorské dráhy si hry nerežíroval. Jeho první hry inscenovala řada různých tvůrců, nejčastěji Ralph Cook, zakladatel divadla Genesis. Až v sedmdesátých letech došel Shepard k závěru, že si jeho autorské vize žádají, aby si hry režíroval sám. Režíroval od té doby celou řadu vlastních her, ale až na řídké výjimky žádnou cizí.

    John Malkovich a Gary Sinise v inscenaci jeho hry True West (r. Gary Sinise, Steppenwolf Theatre Company, Chicago, 1982). FOTO archiv

    Ve třiceti měl na svém kontě už nějakých třicet her. Po třech letech života v Anglii (1971-1973) se v roce 1976 přesunul do San Franciska, kde se stal ”dvorním” autorem divadla Magic Theatre, ve kterém se dočkalo premiéry mnoho jeho textů. Za zmínku stojí oceněné Pohřbené dítě, Utrpení strádající třídy (oba 1978), Opravdový Západ (1980) nebo Mámení mysli (1985), za něž získal Cenu dramatické sekce (Drama Desk Award). Jeho rané sci-fi Neviditelná ruka ovlinilo Richarda O’Briena natolik, že podnítil vznik kultovního muzikálu Rocky Horror Show (1973). V San Francisku Shepard vytvořil úspěšnou režisérsko-autorskou dvojici s Robertem Woodruffem, který mj. režíroval premiéru jeho Pohřbeného dítěte.

    Příležitostně i hrál, většinu času však zasvětil psaní. Na svém kontě má vedle divadelních textů také scénáře k filmům jako Me and My Brother (1968) s Christopherem Walkenem či k Antonioniho Zabriskie Point (1970). Jeho scénář k Wendersově snímku Paříž, Texas (1984) byl nominován na cenu BAFTA (Britské filmové akademie) pro nejlepší adaptovaný scénář. Od konce 70. let spolupracoval s Bobem Dylanem. Nejprve na surrealistickém filmu Renaldo a Clara (1978); s Dylanem napsal epickou jedenáctiminutovou píseň Brownsville Girl, která vyšla na albu Knocked Out Loaded (1986). S Patti Smith napsal v roce 1971 rockovou operu Ústa kovboje a při premiéře se oba ujali hlavních rolí (jediná inscenace jeho hry, ve které hrál). Zkušenost na jevišti ho však údajně rozhodila do té míry, že před druhým představením beze slov opustil město.

    V titulní roli Schlöndorfova filmu Homo Faber (1991). FOTO archiv

    Filmovou hereckou kariéru otevřel rolí pohledného farmáře v dramatu Terrence Malicka s Richardem Gerem a Brooke Adamsovou Nebeské dny (1978). K dalším významným rolím patří legendární testovací pilot Chuck Yeager v dobrodružném dramatu Správna posádka / Správní hoši (1983), za něhož byl nominován na Cenu Akademie pro ”nejlepšího herce ve vedlejší roli”. V roce 1991 vystoupil v titulní roli později evropskými cenami ověnčeného filmu Volkera Schlöndorfa Homo Faber podle románu Maxe Frische. Za postavu Dashiella Hammetta v televizním filmu Dash a Lilly (1999) získal nominaci na Cenu Emmy a na Zlatý glóbus pro „nejlepšího herce”. V roce 2008 se dočkal nominace od Sdružení filmových herců (SAG) za „výjimečný mužský herecký výkon” ve sportovním dramatu Ruffian (2007).

    S Bobem Dylanem a Allenem Ginsbergem u hrobu Jacka Kerouaca, 1987. FOTO archiv

    Na počátku osmdesátých let spolupracoval s hudebníkem a hudebním skladatelem známým ze skupiny Velvet Underground Johnem Calem; přispěl dvěma písňovými texty na jeho album Music for a New Society, konkrétně k písním If You Were Still Around a Risé, Sam and Rimsky-Korsakov.

    V roce 1996 byl za hru Pohřbené dítě nominován na Cenu Tony a na tutéž cenu pak taky v roce 2000 za Opravdový Západ. Ve stejném roce se rozhodl splatit dluh ”svému” Magic Theatre uvedením inscenace své hry Nebožtík Henry Moss. Obsazeni v ní byli mimo jiné Nick Nolte, Sean Penn, Woody Harrelson a Cheech Marin. Inscenace byla na programu tři měsíce a všechna představení byla vyprodána. Shepard se dostal taky na obálku Newsweeku, o níž v rebelských šedesátých letech prohlásil, že se na ni nikdy nechce dostat.

    S Patti Smith v Chelsea Hotel, 1971. FOTO DAVID GAHR

    Na začátku svého života žil s herečkou Joyce Aaron. V roce 1969 si vzal herečku O-Lan Jonesovou, s níž žil do roku 1984. Z tohoto vztahu (1969-1984) měl svého nejstaršího syna Jesse Mojo Sheparda (1970). Po londýnské známosti se zpěvačkou Patti Smith se během natáčení životopisného dramatu Frances (1982) seznámil s oskarovou herečku Jessicou Lange, se kterou poté žil a měli dvě děti, Hannah Jane (1985) a Walkera Samuela (1987).

    V roce 2007 se představil jako banjista v cover-verzi písně Nirvany Smells Like Teen Spirit z alba Twelve Patti Smith. V lednu 2009 byl v Illinois zadržen pro rychlou jízdu a řízení pod vlivem alkoholu (v krvi měl údajně 0.175 promile) a propuštěn byl na kauci. V únoru nad svým činem vyjádřil lítost, dostal dvouletou podmínku, výchovné protialkoholní lekce a sto hodin veřejně prospěšných prací.

    Arrested on suspicion of drunken driving after a Santa Fe restaurant’s security complained about a possibly intoxicated driver (25. května 2015). FOTO archiv

    Divadelní hry, česká vydání
    Láskou posedlí (1983) – hru uvádělo již několik českých divadel, mimo jiné také pražské Divadlo Ungelt
    Simpatico (2001) – komorní divadelní drama pro tři muže a tři ženy, které v české premiéře uvedla Komorní činohra.
    Motelové kroniky (2009) – drobné povídky a příběhy, mnohdy autobiografické

    Ocenění
    1979 Pulitzerova cena za drama Pohřbené dítě (nominace na cenu Tony)
    1983 Film Správná posádka, nominace na cenu Americké akademie filmových umění a věd Oscar v kategorri nejlepší herec ve vedlejší roli
    1984 Film Paříž, Texas, britská filmová cena BAFTA za nejlepší scénář
    1986 Člen Americké literární akademie
    1994 Uveden do divadelní síně slávy
    1999 Dash a Lilly, televizní film, cena Emmy, nominace na Zlatý glóbus
    2000 nominace na divadelní cenu Tony za hru Pravdivý západ (v originále True West)
    2008 Drama Desk Award za hru Lež z Mind (originále A Lie of the Mind)

    FOTO archiv

    Zemřel ve svém domě v Kentucky v důsledku amyotrofické laterální sklerózy, známé též jako Lou Gehrigova choroba, což je neurologické degenerativní onemocnění.

    O úmrtí v pondělí s odkazem na Shepardovu rodinu informoval deník The New York Times.

    • Autor:
    • Publikováno: 1. srpna 2017

    Komentáře k článku: Zemřel Sam Shepard

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,