Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy
Zemřel Sean Connery
25. 8. 1930 Edinburgh, Velká Británie – 31. 10. 2020 Nassau, Bahamy
Skotský herec a producent, nejslavnější představitel Jamese Bonda – agenta 007, kterého ztvárnil v rozmezí let 1962 – 1971 v šesti celovečerních filmech. Do češtiny jej daboval Vladimír Brabec, jehož hlas byl originálu velmi podobný.
Narodil se do velice chudých poměrů. Po dokončení základní školy se věnoval mnoha profesím, rozvozem mléka počínaje přes práci lakýrníka rakví až po občasné stání modelem ve škole výtvarných umění. Nějaký čas byl dokonce členem britského námořnictva, které musel ale ze zdravotních důvodů opustit. Jako památku na tu dobu mu zůstala dvě charakteristická tetování na předloktí – Maminka a tatínek a Skotsko navždy. Věnoval se rovněž kulturistice, a to nikoli neúspěšně. V roce 1953 skončilo Skotsko jeho zásluhou na 3. místě v soutěži Mr. Universe.
K filmu se dostal přes divadelní role, hrál i v muzikálech. Nejslavnější fillmovou postavou, kterou ztvárnil, se pro něj stal tajný agent Jejího Veličenstva James Bond, natáčený podle románů Iana Flemminga. Pro roli jej v údajně vybrala manželka filmového producenta Alberta R. Broccoliho, na niž zapůsobil svým ryze mužným a poněkud divokým vzhledem.
První bondovka, v níž se Connery objevil, je z roku 1962 a nesla název Dr. No. Následovalo dalších pět filmů s touto postavou (a v jeho ztvárnění) – Srdečné pozdravy z Ruska (1963), Goldfinger (1964), Thunderball (1965), Žiješ jenom dvakrát (1967) a Diamanty jsou věčné (1971). Poté se objevil ještě v bondovce Nikdy neříkej nikdy (1983).
Aby se vymanil ze stínu tajného agenta, snažil se vybírat si v době, kdy nenatáčel bondovku, filmy, které by se tematicky i žánrově co nejvíce lišily. Méně známá z té doby je jeho spolupráce s Alfredem Hitchcockem na filmu Marnie (1964), velice ceněný je pak jeho výkon ve snímku Pahorek (1965), který byl natočený podle stejnojmenného románu Raye Rigbyho. Ve westernu Shalako (1968) si zahrál po boku Brigitte Bardotové. Nejen hereckým, ale i kaskadérským výkonem zaujal ve filmu Michaela Crichtona První velká vlaková loupež (1974), kde scénu na jedoucím vlaku točil sám. Vlak jel ovšem oproti původnímu plánu mnohem rychleji než měl, a tak na plátně je možné dodnes vidět autentické úsilí Conneryho se na jeho střeše udržet.
Respekt kritiky si získal ve filmu Muž, který chtěl být králem (1975) natočeném podle předlohy Rudyarda Kiplinga, v němž si zahrál se svým přítelem Michaelem Cainem. Ikonické role ztvárnil také ve filmech Highlander a Jméno růže (oba 1986). Zvláště druhý z nich zaujal jako velice zdařilá adaptace románu Umberta Eca, v němž se režisérovi Jeanu-Jacquesovi Annaudovi podařilo vystihnout ponurou atmosféru středověkého kláštera, na jejímž pozadí františkánský mnich Vilém z Baskervillu (Connery) vyšetřuje sériii vražd.
V roce 1988 získal Oscara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli za film Neúplatní (1987), kde si zahrál po boku Kevina Costnera, Andyho Garcii a Roberta De Nira.
K tématu studené války se vrátil ve snímcích z roku 1990 Ruský dům a Hon na ponorku. Druhý z nich vznikl podle stejnojmenné knižní předlohy Tom Clancyho. Jistým zopakováním role Jamese Bonda, ovšem již zestárlého, byl jeho britský agent John Patrick Mason ve filmu Skála (1996). Mezi jeho další filmy patří Indiana Jones a poslední křížová výprava (1989), První rytíř (1995), Dračí srdce (1996).
https://youtu.be/neUev0q37-4
Vedle Oscara byl držitelem dvou cen BAFTA a tří Zlatých glóbů.
Naši diváci jej mohli poznat i během jeho pracovní návštěvy České republiky v roce 2002, kdy se v Praze natáčely scény filmu Liga výjimečných. Natáčení tehdy zasáhly ničivé povodně a velkou část dekorací odnesla voda. Herec se pak do Prahy krátce vrátil v následujícím roce při příležitosti uvedení slavnostní premiéry tohoto snímku. Neshody s režisérem během natáčení však údajně uspíšily jeho rozhodnutí opustit filmový průmysl a věnovat se už jenom svým zálibám, z nichž největší byl golf.
I proto si jako své poslední sídlo zvolil dům na Bahamách, který přímo sousedil s golfovým hřištěm. Byl jeho pravidelným návštěvníkem a zahrál si na něm podle informací rodiny i v den svých letošních 90. narozenin.
Byl nositelem několika významných vyznamenání a řádů: komandér Řádu umění a literatury (Francie, 1987), rytíř Řádu čestné legie (Francie, 1991), komandér Řádu britského impéria (Velká Británie, 1999), velkodůstojník Řádu Manuela Amadora Guerrera (Panama, 11. března 2003). V červenci 2000 byl povýšen do šlechtického stavu a mohl užívat titul Sir. Žil v USA, kde měl za sebou natáčení desítek filmových rolí.
Byl přezdíván „největší žijící Skot“. V roce 1989 byl vyhlášen časopisem People nej-sexy žijícím mužem planety a v roce 1999 – ve věku 69 let – nej-sexy mužem století.
Byl dvakrát ženatý. Poprvé s australskou herečkou Dianne Cilentovou, s níž má syna Jasona, který se rovněž věnuje herectví. V roce 1975 se oženil s francouzskou malířkou Micheline Roquebruneovou.
Zemřel ve spánku ve svém domě na Bahamách. Zprávu o jeho úmrtí přinesla stanice BBC s odkazem na oznámení hercovy rodiny.
/Pro i-DN z více zdrojů připravil hul/
///
Více na i-DN:
Vzor elegantního „chlapáctví“ a idol mnoha ženských srdcí
…
Komentáře k článku: Zemřel Sean Connery
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)