Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy
Zemřel Sergej Jurskij
16. 3. 1935 Leningrad – 8. 2. 2019 Moskva
Sovětský a ruský divadelní a filmový herec, recitátor, režisér, básník, spisovatel a překladatel Eugèna Ioneska. Byl oceněn mnoha cenami a v roce 1987 vyznamenán titulem zasloužilý umělec. Otevřeně kritizoval současný ruský režim: podporoval Michaila Chodorkovského, Pussy Riot, protestoval proti anexi Krymu a válce na Ukrajině a proti nejnovějšímu kriminálnímu pronásledování ruských divadelníků.
Narodil se v Leningradě a studoval práva na Leningradské státní univerzitě, až v roce 1959 absolvoval Ostrovského leningradský divadelní institut. V letech 1957-1979 byl jedním z hlavních členů souboru Velkého dramatického divadla v Leningradě. V roce 1977 zde uvedl i svůj režijní debut, Bulgakovova Molièra, za který si vysloužil velký divácký úspěch, ale také vyhazov z divadla. Od roku 1979 působil jako herec a režisér v moskevském Divadle Mossovětu a v Moskevském uměleckém divadle. Tvořil také v Belgii, Francii a Japonsku. V divadle ztvárnil desítky rolí od her Puškina a Čechova po Zoščenka a Charmse.
Čeští diváci ho znají především z filmové komedie Zlaté tele či seriálu Místo akce neměnit!, kde si zahrál po boku Vladimira Vysockého. Důležitější je ovšem jeho význam politický. Spolu s leningradským Velkým dramatickým divadlem hostoval na jaře 1968 v Praze a v srpnu jej moskevské ministerstvo kultury vyslalo do Československa znovu, na Jiráskův Hronov a při této příležitosti opět navštívil Prahu. Po návratu veřejně kritizoval invazi, načež byl potrestán zákazem činnosti v Leningradě. Odjel proto do Moskvy.
V prosinci 2002 se spolu se svou druhou manželkou Natalijí Těňakovovou zhostil hlavní role ve hře českého dramatika a spisovatele Pavla Kohouta Nuly na scéně Moskevského uměleckého akademického divadla (MCHAT). Premiéru podpořil v Moskvě svou účastí i tehdejší český ministr kultury Pavel Dostál a osobní poselství v této souvislosti zaslal řediteli MCHAT Olegu Tabakovovi český prezident Václav Havel. Kohouta prý k napsání Nul inspirovala Gorkého hra Na dně, její děj však situoval na pražské veřejné záchodky a hrdiny nechal živořit dokonce ještě níž než na dně – v místnosti se dvěma nulami. V Moskvě slavila inscenace úspěch i proto, že se hra nemilosrdně vyjadřuje právě o konci pražského jara.
„Umělec se obával návratu Ruska ke stalinismu a imperiálního syndromu,“ poznamenal server Newsru.com. Připomněl, že Jurskij se svého času zapojil do protestů proti převzetí televize NTV, považovaném za první krok k zestátnění médií a zavedení cenzury. Vyzýval k ukončení války v Čečensku, protestoval proti nucené deportaci Gruzínů z Ruska, zasazoval se o osvobození podnikatele Michaila Chodorkovského, režiséra Kirilla Serebrennikova či členek punkové skupiny Pussy Riot z vězení. V roce 2007 se podepsal pod výzvu Vladimiru Putinovi, aby po vypršení svého druhého mandátu odešel z čela státu. Kritizoval také ruské vměšování do záležitostí Ukrajiny. Před parlamentními volbami v roce 2016 podpořil výzvu k vytvoření koalice liberálů s cílem zachránit Rusko před „stalinismem, nacionalismem, stařeckým imperiálním syndromem, represemi v domácí politice, totálním rozkradením a popřením práva“.
Byl dvakrát ženatý: za Zinaidu Šarko a Nataliji Těňakovovou.
Zemřel po dlouhé nemoci. O úmrtí informovala dcera.
Komentáře k článku: Zemřel Sergej Jurskij
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)