Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Zemřel Stanislav Fišer

    V roce 2014. Foto Petr Merta

    Stanislav Fišer

    14. 12. 1931 Hořice – 11. 6. 2022

    Divadelní a filmový herec a dabér. Většinu kariéry strávil v Městských divadlech pražských.

    Narodil se jako nemanželské dítě herečky kočovné divadelní společnosti a starožitníka z Vysokého Mýta. V Poděbradech vychodil obecnou školu a začal hrát ochotnické divadlo. Po válce se stal hereckým profesionálem, když jako elév nastoupil do Pražského divadla pro mládež paní Míly Mellanové. Po jeho zrušení si našel angažmá v Divadle na Vinohradech, Divadle Jiřího Wolkera a v divadle E. F. Buriana D34.

    Od roku 1959 působil u Jana Wericha v Divadle ABC, jež bylo posléze začleněno do Městských divadel pražských, kde pod vedením Oty Ornesta vydržel až do svého odchodu do hereckého důchodu v roce 1993. V MDP vytvořil za více než půlstoletí přes osmdesát rolí. Na jevišti se objevoval i řadu let poté, co ho vážná choroba připravila o hlas. Poslední hereckou příležitost získal v divadle ABC v roce 2009 v inscenaci Pan Kaplan má třídu rád režírované Miroslavem Hanušem.

    S Olgou Schoberovou ve filmu Slečny přijdou později (1966). Foto Antonín Stránský

    S Janou Brejchovovou ve filmu Smrt černého krále (1972). Foto archiv

    Od mládí hrál i ve filmu. Jeho prvním snímkem bylo Krškovo psychologické drama Až se vrátíš z roku 1947. Jeho filmová kariéra pokjračovala snímky Hostinec U kamenného stolu (1948) či Rodinné trampoty oficiála Tříšky (1948). Od druhé poloviny padesátých do devadesátých let patřil k hojně obsazovaným filmovým a televizním hercům, většinou však do epizodních rolí. Režiséři ho pro jeho zjev využívali nejčastěji ke ztvárnění zajímavých figurek z podsvětí, slabošských nebo intrikánských typů, celkem má na kontě 120 postav. Zahrál si například v seriálu Hříšní lidé města pražského, 30 případů majora Zemana, Pan Tau či ve filmech Smrt černého krále, Pěnička a Paraplíčko a Drahé tety a já.

    S představitelem filmového Vinnetoua, francouzským hercem Pierrem Bricem v roce 2012. Foto archiv

    Významná byla i jeho práce v rozhlase a v dabingu. Svůj hlas propůjčil Pierru Briceovi, představiteli filmového Vinnetoua, či Peteru Sellersovi coby inspektoru Clouseauovi z filmové série Růžový panter. Známý je také dabingem Paula Villagia v komediích o účetním Fantozzim. Za celoživotní mistrovství v dabingu získal cenu Františka Filipovského.

    V roce 2011 jej k jeho osmdesátinám portrétoval Ondřej Pýcha. Foto Ondřej Pýcha

    V roce 2004 mu lékaři diagnostikovali rakovinu hrtanu. Musel podstoupit radikální zákrok, při kterém mu byly odebrány hlasivky, a tím přišel o svůj nezaměnitelný hlas. Bez speciálního přístroje nemohl mluvit. V poslední době žil v ústraní.

    V roce 2015. Foto Zuzana Poláčková

    O úmrtí informoval s odvoláním na jeho dlouholetou partnerku Antonii Hemerkovou deník Blesk. Zemřel v noci po dlouhé nemoci, sdělila médiím Hemerková.

    /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 11. června 2022

    Komentáře k článku: Zemřel Stanislav Fišer

    1. Kateřina Pleyerová

      Avatar

      Poslední rozloučení
      proběhne v pátek 17. června v 9.15 hodin v obřadní síni krematoria v Praze – Motole.

      15.06.2022 (14.19), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,