Divadelní noviny Aktuální vydání 1/2025

Kulturní měsíčník pro divadlo a jiné umělecké obory

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

1/2025

ročník 34
25. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Zemřel Václav Tomšovský

    FOTO archiv CSFD

    Václav Tomšovský

    22. 9. 1933 Příbram – 4. 2. 2018 Praha

    Režisér, dramatik, herec a pedagog spjatý především s Divadlem Jiřího Wolkra v Praze (dnes Divadlo v Dlouhé).

    Studoval herectví v Praze na DAMU, studium ale ukončil bez diplomové zkoušky v roce 1956. Nastoupil do svého prvního angažmá v Městském oblastním divadle v Mladé Boleslavi, kde se uplatnil nejen jako herec, ale i coby režisér (1956-1958). Dalších více než třicet let bylo jeho působištěm pražské Divadlo Jiřího Wolkra. Krátkou výjimkou byla sezóna 1961-1962, kdy hrál v Divadle Na Fidlovačce.

    S Radkem Brzobohatým ve filmu Bílá spona (r. Martin Frič, 1960). FOTO archiv CSFD

    Ze začátku kariéry vystupoval i ve filmu, kde debutoval již za studií na DAMU nevelkou rolí brigádníka ve filmu Plaveký mariáš (r. Václav Wasserman, 1952). Větší roli mu poskytlo okupační drama Ročník 21 (r. Václav Gajer, 1957), kde hrál Lojzka, jednoho z českých chlapců totálně nasazených v Německu. Zajímavými hereckými úkoly jej pak pověřil režisér Martin Frič v poměrně velkých rolích mladých mužů na scestí ve filmech Dnes naposled (1958) a Bílá spona (1960). Další Tomšovského účinkování před filmovou kamerou se odehrávalo již jen v epizodních rolích. Po boku Vladimíra Menšíka se objevil například v komedii Hledá se táta (1961), několik dalších nevelkých rolí pak ztvárnil i v průběhu sedmdesátých a osmdesátých let. Naposledy vstoupil ve filmu Anděl Páně (r. Jiří Strach, 2005).

    Od konce šedesátých let se uplatňoval v televizní režii, zvláště v Bratislavě, kde realizoval několik hudebních filmů (Ťažký deň, 1968; Foto oko, 1968). Z prací podobného charakteru v Praze stojí za zmínku jeho režie televizního zpracování slavné operety Mamzelle Nitouche (1977).

    I když počátkem devadesátých let opustil stálé divadelní angažmá, na práci nerezignoval a nadále režíroval a současně vyučoval na Pražské konzervatoři. Byl i dramatikem. Za pozornost stojí především dramatizace pro DJW. Zvláště pohádku Jak se čerti ženili uvádí dodnes řada českých divadel.

    Jeho manželkou byla tanečnice Stanislava Pešková-Tomšovská.

    O jeho úmrtí informoval Divadelní noviny jeho bývalý kolega, herec Jaroslav Someš.

    • Autor:
    • Publikováno: 21. února 2018

    Komentáře k článku: Zemřel Václav Tomšovský

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,