Zemřel Vladimír Vodička
JUDr. Vladimír Vodička
1. 5. 1925 – 4. 9. 2015
Hudební skladatel, spoluzakladatel a dlouholetý ředitel Divadla Na zábradlí, které vedl od jeho založení v roce 1958 až do roku 1991.
Studoval na právnické fakultě Karlovy univerzity, kde v roce 1948 získal doktorát. V roce 1958 společně s Ivanem Vyskočilem, Jiřím Suchým a Helenou Philipovou objevili malý sál na Anenském náměstí na pražském Starém Městě. S pomocí několika přátel zde z nevyužívané a značně zdevastované scény vybudovali fungující divadelní sál. Nově vzniklé divadlo nazvali podle sousední uličky Na zábradlí. 9. prosince téhož roku zde uvedli první premiéru s názvem Kdyby tisíc klarinetů v režii Antonína Moskalyka.
V Divadle Na zábradlí působil následujících 33 let nejen jako ředitel, ale také jako hudební skladatel. Působení na této scéně silně ovlivnilo podobu jeho písničkové tvorby mezi léty 1958–64. Byl autorem nebo spoluautorem hudby a písní ke hrám Astrolog, Devět klobouků na Prahu, Faust, Markétka, služka a já, Nejlepší ro/c/ky paní Hermannové, Největší z mušketýrů, Kdyby tisíc klarinetů, Smutné Vánoce, Jedničky má papoušek… Texty k jeho hudbě psali zejména Pavel Kopta (Kanár, Praha je Praha, Tři vteřiny a další) a Jiří Suchý (Jsem žena, která ví, Láska a karty, Nesplněné přání a jiné). Interpretkou byla především šansoniérka Ljuba Hermanová. V roce 1959 se k divadlu připojil Ladislav Fialka se svým pantomimickým souborem, a tak Vodičkova hudba doprovázela i vystoupení Pantomimy Na zábradlí.
Spolupracoval ale i s dalšími pražskými divadly – s Divadlem S. K. Neumanna (dnes Divadlo pod Palmovkou) a Divadlem Jiřího Wolkera (dnes Divadlo v Dlouhé). Byl velkým příznivcem jazzu, v roce 1961 zorganizoval v Divadle Na zábradlí jazzový festival. Od roku 1967 se výlučně věnoval vedení DNz. Jako předseda festivalových výborů se zúčastnil v letech 1969–70 světových festivalů pantomimy. Pod jeho vedením se DNz zúčastnilo několika divadelních festivalů světové scény (Edinburg, Paříž, Londýn…).
Vodičkovou zásluhou se v sedmdesátých letech minulého století stalo Divadlo Na zábradlí útočištěm režimem stíhaných filmových režisérů české nové vlny. Umožnil jim zde režírovat divadelní představení. Byli to např. Juraj Herz, Jiří Menzel, Jaromil Jireš, Jan Kačer a především Evald Schorm.
S Divadlem Na zábradlí byl neoddělitelně spjatý až do posledních chvil svého života a stále se zájmem a láskou sledoval jeho směřování. S touto scénou oslavil v loňském roce i 55. výročí jejího založení.
/Z více zdrojů zpracoval hul/
Poslední rozloučení bude v pátek 11. září 2015 v 11:30 v Nové obřadní síni na Olšanských hřbitovech v Praze.
Komentáře k článku: Zemřel Vladimír Vodička
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
Michael Vích
I když s odstupem času….
jestli jsem si někoho vážil, tedy skutečně a srdečně, opravdově a hluboce, pak to by pan doktor Vodička !!!!
Moc mi, Vladimíre, chybíte !!!
03.02.2017 (16.11), Trvalý odkaz komentáře,
,Václav Křišťál
Po jazyku je poznáte soudruzi 7:30
https://www.youtube.com/watch?v=EXIKYzkvFXs
05.12.2017 (22.04), Trvalý odkaz komentáře,
,