Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Zemřel Zdeněk Rotrekl

    20. října 2009 v Praze při udílení Cen ministerstva kultury. ČR. FOTO JOSEF VOSTÁREK

    20. října 2009 v Praze při udílení Cen ministerstva kultury. ČR. FOTO JOSEF VOSTÁREK

    Zdeněk Rotrekl

    1. října 1920 Brno – 9. června 2013 Brno

    Významný český básník, spisovatel, esejista, kritik, publicista, literární historik a autor rozhlasových a televizních scénářů. Strávil třináct let v komunistickém vězení a čtyřicet let nemohl veřejně publikovat. Po druhé světové válce začal studovat historii, dějiny umění a sanskrt na brněnské filozofické fakultě. Jeho osud však změnili komunisté. Po únoru 1948 člena Svazu vysokoškolského studentstva vyloučili ze studií a brzy na to ho uvěznili. V roce 1949 ho ve vykonstruovaném procesu odsoudili k trestu smrti. Totalitní režim ho chtěl nejdříve popravit jako člena „protistátního spiknutí“. Naštěstí mu byl trest prezidentskou amnestií změněn na doživotí. Přesto musel přežít řadu let v nejstrašnějších podmínkách jako politický vězeň. Těžil například uranovou rudu v Bytízu u Příbrami. Z vězení se dostal až v roce 1962.

    Když ho konečně z kriminálu pustili, nemohl zprvu dostudovat ani dělat žádnou lepší práci. Roznášel jsem po Brně petrolejové lampičky, kterými se osvětlovaly stavební výkopy. Až v roce 1970 jsem dostal invalidní důchod, líčil svůj návrat na svobodu. Roku 1963 se oženil a v roce 1964 se mu narodil jediný syn. V době politického uvolnění na konci 60. let dokončil vysokou školu a pracoval jako redaktor časopisu Obroda. V době pražského jara také jako jeden z prvních založil klub poúnorových politických vězňů K 231.

        s Václavem Havlem na "plavbě disidentů" na parníku Visla, květen 1988. FOTO archiv

    S Václavem Havlem při „plavbě disidentů“ na parníku Visla, květen 1988. FOTO archiv

    Režim ho jako otevřeně katolického tvůrce a odpůrce normalizační totality pronásledoval až do roku 1989. Přirozeně se tak přidal k brněnským disidentům. Se dvěma chartisty, Milanem Uhdem a Janem Trefulkou, jsem se od roku 1977 pravidelně každé úterý setkával v jejich dvojdomku v tehdejší Jiráskově čtvrti, vzpomínal. Říkal jsem si, že je mou povinností nenechat je ve štychu. Velice jsme se spřátelili,“ dodával. Působil tehdy také jako redaktor v „podzemním“ družstvu Logos disidenta Josefa Adámka. Tam vycházely i jeho básně. Spolupracoval se samizdatovými Lidovými novinami, Originálním videožurnálem a se samizdatovým časopisem Obsah. Roku 1988 začal s technickou pomocí aktivisty Karla Courala vydávat rovněž katolicky orientovaný časopis Akord. Ostatně v jeho oficiální redakci působil kdysi s básníkem Janem Zahradníčkem mezi lety 1945 až 1948, kdy ho komunisté po svém puči zlikvidovali.

    FOTO TOMÁŠ HÁJEK

    Ve svém bytě v Brně. FOTO TOMÁŠ HÁJEK

    První sbírku básní Kyvadlo duše vydal v roce 1940 a psal i poté, co mu nacistická i komunistická diktatura znemožnily publikovat. Základní téma jeho díla byl stálý zápas o identitu křesťana v totalitě. Ze svých osudů se stačil vypsat nejen v četných básnických sbírkách, ale napsal i paměti Hnízda ze stromu odchází, které vydalo brněnské nakladatelství Atlantis. Ostatně jako jeho další, kompletní tvorbu, kterou kritika charakterizuje coby poezii „dospívající od metafyzických tužeb k projasnění, rostoucímu z víry vykoupené krutou zkušeností“.

    V roce 1995 mu byl propůjčen řád Tomáše Garrigua Masaryka a v roce 2009 dostal Státní cenu za literaturu.

    /pro i-DN z více zdrojů zpracoval a připravil hul/

    Poslední rozloučení se uskuteční v sobotu 15. června v 11 hodin v kostele sv. Tomáše na Moravském náměstí v Brně. 

    • Autor:
    • Publikováno: 11. června 2013

    Komentáře k článku: Zemřel Zdeněk Rotrekl

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,