Zemřela Antonie Hegerlíková
Antonie Hegerlíková
27. 11. 1923 Bratislava – 11. 12. 2012 Praha
Herečka a divadelní pedagožka, v letech 1946-2004 členka hereckého souboru Divadla na Vinohradech v Praze.
Narodila se v prvorepublikové Bratislavě do rodiny české služebné a původem německého vojenského štábního důstojníka. Měla sestru Annu starší o dva roky. Celé dětství a dospívání prožila její rodina na západním Slovensku, převážně v Žilině. Ještě před druhou světovou válkou se odstěhovali do Čech. Sestra Anna zvolila dráhu lékařky, mladší Antonie chtěla být profesorkou či baletkou. Studovala výrazový tanec, v roce 1943 absolvovala hudební a hereckou konzervatoř. Už za studií hostovala coby pěvkyně i herečka na prknech D46 u E. F. Buriana a v několika menších rolích v Národním divadle. Své první profesionální angažmá – nejprve pod smlouvou pěveckou, posléze několik měsíců hereckou – získala v pražském Divadélku ve Smetanově muzeu.
V roce 1946 dostala nabídku angažmá v Divadle na Vinohradech, které se jí stalo celoživotním působištěm. Téhož roku zaujala rolí Lady Macbeth. Její krása a dramatičnost projevu byla kritiky mimořádně ceněna a mladá herečka měla výrazně nakročeno k výrazné herecké dráze. V Divadle na Vinohradech, ve filmu a později především v televizi ztvárnila obrovskou řadu postav. Od padesátých let sklízela i oficiální ocenění – je laureátkou Státní ceny (1958) a v roce 1966 obdržela titul zasloužilá umělkyně. Největší divácký úspěch přišel ale až v roce 1971, kdy po boku Jana Pivce ztvárnila maminku F. L. Věka ve stejnojmenném televizním seriálu Františka Filipa. Přesto její hlavní zájem patřil po celý život divadlu. Na Vinohradech ztvárnila na 150 rolí, většinou energických a panovačných žen v domácím i světovém repertoáru (Macbeth, Strýček Váňa, Elektra, Nora, Návštěva staré dámy, Naši furianti, Maryša, Nepřirozená zvířata). Hrála v téměř třech desítkách filmů a třech stovkách televizních inscenací. Řadu úloh dostala v dabingu.
V roce 1999 byla nominována na cenu Thálie za roli v Albeeho inscenaci hry Tři velké ženy. Ocenění získala ale až v roce 2005, kdy převzala Thálii za celoživotní činoherní mistrovství. Bilanční profil jejího osobního i uměleckého života natočil v roce 2009 Vladimír Drha pro cyklus České televize Neobyčejné příběhy. Nadace Život umělce jí v roce 1993 udělila cenu Senior Prix, v roce 2008 získala Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Dokud jí síly stačily vyučovala herectví na Vyšší odborné škole herecké v Praze.
V letech 1946-1948 byla ženou režiséra Antonína Dvořáka, s nímž měla dceru Antonii. Druhým mužem se stal až v roce 2.000 Karel Fridrich, bývalý muž herečky a přítelkyně Marie Mottlové (1917-1984), s nímž strávila osm posledních let jeho života (zemřel 2001). Poslední roky žila u své dcery a jejího muže.
/z více zdrojů pro i-DN zpracoval hul/
Poslední rozloučení se uskuteční v pondělí 17. prosince od 15:00 hodin ve Velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze.
Komentáře k článku: Zemřela Antonie Hegerlíková
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)